Częstość występowania nietrzymania moczu - czy ma związek z płcią?

Nietrzymanie moczu jest stanem powiązanym z wieloma czynnikami. Na jego występowanie ma wpływ m.in. wiek pacjentów, zauważalna jest bowiem tendencja do jego częstszego pojawiania się u osób starszych, niż u tych posiadających mniej lat. Jeżeli chodzi o płeć, to również odnotowywane są pewne tendencje: w przypadku nietrzymania moczu nie istnieje zjawisko równouprawnienia, jedna z płci częściej boryka się z tym problemem.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Statystyki, dotyczące problemu nietrzymania moczu, mogą być nie do końca zgodne ze stanem rzeczywistym: powodem takiej sytuacji jest to, że część pacjentów z różnych powodów unika porady lekarskiej. Podejmowane są jednak próby oceny częstości występowania tego zaburzenia: zdaniem angielskiego portalu National Health Service, nietrzymanie moczu występuje u nawet 3 do 6 milionów obywateli Wielkiej Brytanii

Istnieją choroby, które są spotykane u przedstawicieli tylko jednej płci, inne schorzenia mogą się pojawiać natomiast zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Druga sytuacja dotyczy nietrzymania moczu - zauważa się jednak różnice pomiędzy częstością występowania tego schorzenia u pań i panów.

Co trzecia Polka rezygnuje z antykoncepcji
Odbierz
voucher -75zł

na wizytę antykoncepcyjną
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł

Kobiety czy mężczyźni - która płeć jest bardziej predysponowana do występowania nietrzymania moczu?

Część czynników, które odpowiadają za zwiększone ryzyko i rozwój nietrzymania moczu, jest taka sama dla obu płci. Dotyczy to m.in. otyłości czy nieodpowiedniej diety, związanej np. ze spożywaniem dużej ilości napojów, zawierających kofeinę. Podobnie jest w przypadku przyjmowania niektórych farmaceutyków, takich jak leki obniżające ciśnienie czy środki moczopędne. Mimowolne mikcje mogą być również związane z procesami starzenia się, które dotyczą oczywiście obu płci.

Stanami, zwiększającymi możliwość wystąpienia nietrzymania moczu typowymi dla kobiet, są: ciąża, porody (zwłaszcza liczne) oraz zmiany hormonalne, pojawiające się w przebiegu starzenia się organizmu. Żeńskie estrogeny mają korzystny wpływ na czynność m.in. układu moczowego, po wystąpieniu menopauzy dochodzi natomiast do obniżenia poziomu tych substancji we krwi. Pacjentki, które przebyły operacje w obrębie narządów płciowych (np. histerektomię, czyli usunięcie macicy), ze względu na możliwość naruszenia struktur dna miednicy również mają zwiększoną tendencję do wystąpienia u nich nietrzymania moczu.

Mężczyźni także posiadają, swoiste tylko dla nich, przyczyny powodujące nietrzymanie moczu. Zaburzenie pojawiać się może u chorych z powiększoną prostatą, czy to na skutek łagodnego przerostu tego gruczołu, czy też w przypadku rozwoju nowotworu tego narządu. Zabiegi operacyjne w okolicy struktur, zaangażowanych w  wydalanie moczu, podobnie jak w grupie kobiet, również mogą stanowić przyczynę pojawiania się opisywanego zaburzenia.

Niezależnie od wymienionych, wnioski płynące z badań naukowych są jasne: jedna z płci jest częściej obarczona problemem nietrzymania moczu. Poszczególne publikacje różnią się w zakresie konkretnych odsetków chorych, jednakowoż i tak to panie są głównymi przedstawicielkami grupy cierpiącej z powodu mimowolnych mikcji. Continence Foundation of Australia podaje, że nietrzymanie moczu występuje u około 13% australijczyków oraz u 37% australijskich kobiet.

Wyniki przedstawione w publikacji "Urinary, Fecal, and Dual Incontinence in Older U.S. Adults" również potwierdzają przedstawioną wyżej tezę. W pracy oceniano m.in. częstość występowania nietrzymania moczu, badaną grupę stanowiły osoby mające 50 i więcej lat. Opracowane przez autorów statystyki były następujące: u kobiet opisywany problem obecny był u 19,8% badanych, wśród mężczyzn mimowolne wycieki moczu spotykane były natomiast u 6,4% z nich.

Opracowano na podstawie: www.continence.org.au; www.nhs.uk; www.mayoclinic.org; www.medicinenet.com; Wu J.M. et al., Urinary, Fecal, and Dual Incontinence in Older U.S. Adults, J Am Geriatr Soc. 2015 May; 63(5): 947–953. 

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie nietrzymania moczu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…