Czy implant zębowy może się nie przyjąć?

Bez względu na to, czy implant zębowy był założony w renomowanej klinice, czy przez lokalnego dentystę, istnieje pewne ryzyko, że nie zostanie przyjęty przez organizm pacjenta. Nawet jeśli zabieg został wykonany bez zarzutu, a pacjent stosował się do zaleceń specjalisty, nie da się wykluczyć prawdopodobieństwa odrzucenia implantu zębowego.

Implant zębowy stanowi milimetrowych wymiarów tytanowa śrubka, która umiejscowiona jest w dziąśle. Zastępuje ona korzeń utraconego zęba i służy jako baza dla korony, naśladującej naturalny ząb. W samych Stanach Zjednoczonych zakłada się ich ok. 500 000 rocznie, jak podaje American Academy of Implant Dentistry. Obecnie 3 mln obywateli tego kraju żyje z takimi implantami, mimo iż procedurę ich zakładania wykonuje tylko co 10 dentysta. W USA i Europie do 2018 roku wartość rynku implantów dentystycznych może sięgnąć nawet 4 bilionów dolarów. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Wielu ludzi, żyjących z ubytkami uzębienia, decyduje się na wykonanie tego zabiegu pomimo wysokich kosztów, ponieważ wszczepienie implantu zębowego odznacza się wysoką skutecznością, pozwalając odzyskać piękny uśmiech. Jednak, jak każda ingerencja w organizm, cechuje się pewnym odsetkiem niepowodzeń oraz komplikacji, a najpoważniejszą jest odrzucenie implantu zębowego.

Nieprzyjęcie implantu zębowego - jak często występuje?

Literatura naukowa podaje, że procedura założenia implantu zębowego jest niezwykle skuteczna – tylko ok. 2% kończy się niepowodzeniem. Jedno z nowszych opracowań, pochodzące z 2015 roku, podaje nawet niższy odsetek – 1,6%. Jednak dane zbierane z dużych ośrodków mogą nieco odbiegać od realnej ilości takich incydentów, ponieważ powodzenie zabiegu zależy również od umiejętności i doświadczenia dentysty, zastrzega dr Richard Mitchell na łamach witryny Dental Health Advice.

W wielu przypadkach za odrzucenie implantu zębowego odpowiadają nieprawidłowe nawyki pacjenta, przede wszystkim palenie papierosów. Dym papierosowy zawiera substancje zwężające naczynia krwionośne, co utrudnia gojenie się tkanek wokół implantu. Również pewne schorzenia, jak cukrzyca, czy leczenie bifosfonianami (stosowanymi w osteoporozie) przyczyniają się do wyższego ryzyka niepowodzenia procedury. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, choroby dziąseł, bruksizm czy próchnica stanowią kolejne czynniki, istotne dla gojenia się implantu.

Postępowanie w przypadku odrzucenia implantu zębowego

Pierwszym objawem nieprzyjęcia implantu zębowego, który widoczny jest na zdjęciach RTG, jest utrata masy kostnej w jego okolicy. Z czasem pojawiają się bóle, opuchlizna, krwawienie i objawy stanu zapalnego, a nowy ząb staje się ruchomy. Często za objawy odpowiedzialne jest zakażenie bakteryjne, dlatego w początkowej fazie dentysta zaleca na ogół przyjmowanie antybiotyku oraz stosowanie środków dezynfekcyjnych. Ważne, by na objawy odrzucenia implantu reagować szybko, ponieważ każda zwłoka zmniejsza szanse na powodzenie tej nieinwazyjnej strategii. W przypadku, gdy utrata masy kostnej wokół implantu jest znaczna, nie może się on „wtopić” w otaczające tkanki. Wtedy najlepszym wyjściem jest poddanie się kolejnemu zabiegowi.

Metodą, pozwalającą na uratowanie implantu zębowego, jest wykonanie przeszczepu tkanki kostnej w okolice implantu, co zwiększa szanse na jego przyjęcie się. Jeśli i ta strategia zawodzi, niestety jedyną szansą na odzyskanie dawnego uśmiechu jest usunięcie dotychczasowego implantu i uzupełnienie ubytku kostnego przeszczepem tkankowym. Gdy rana całkowicie się wygoi, można dokonać ponownej implantacji. Szansa na powodzenie ponownego zabiegu wynosi ok. 83,3%, jak podaje Clinical Oral Implants Research.

Cena wszczepienia nowego implantu zębowego wynosi ok. 1800 zł. Należy liczyć się z dodatkowymi opłatami m.in. za konsultacje dentystyczną. Leczenie implantologiczne nie jest refundowane przez NFZ.

Implanty stomatologiczne
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Vervaeke, Stijn, et al. "A Multifactorial Analysis to Identify Predictors of Implant Failure and Peri‐Implant Bone Loss." Clinical implant dentistry and related research 17.S1 (2015): e298-e307; Machtei, Eli E., et al. "Dental implants placed in previously failed sites: survival rate and factors affecting the outcome." Clinical oral implants research19.3 (2008): 259-264; www.aaid.com; www.dental-health-advice.com; www.dentalimplantslifeline.com; beautysetter.com

Autor:

Dodaj komentarz

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty stomatologiczne to przełomowa technologia umożliwiająca pacjentom odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu o naturalnym wyglądzie. Mogą stanowić podstawę pojedynczego zęba, jak również bazę dla kompleksowego uzupełnienia...

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Implanty zębowe to nowoczesne uzupełnienia protetyczne, coraz powszechniej stosowane w stomatologii do odtwarzania ubytków zębowych. Pozwalają odzyskać piękny, pełny uśmiech nie tylko osobom, które utraciły jeden ząb: z zastosowaniem...

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Piękny uśmiech to przede wszystkim uśmiech kompletny. Żadne wady uzębienia nie rzutują tak bardzo na nasz wygląd jak braki zębowe: zęby mogą mieć różne odcienie, nie muszą też być idealnie równe i proste, najważniejsze jednak, by podczas...