Czy laserowe leczenie hemoroidów jest skuteczne?

Hemoroidy, zwane także żylakami odbytu czy guzkami krwawniczymi, to bardzo powszechna dolegliwość - według różnych dostępnych danych, z ich powodu cierpi nawet co drugi Polak. O dokładne dane jest dosyć trudno - wszak hemoroidy uważane są za dolegliwość dość wstydliwą. Tymczasem można je skutecznie leczyć, a jednym z nowoczesnych sposobów na walkę z hemoroidami jest usuwanie żylaków odbytu z wykorzystaniem promieniowania lasera.

Hemoroidy są oznaką niewydolności żylnej, która może rozwinąć się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Początkowo może nie powodować uciążliwych dolegliwości, jednak wraz z upływem czasu zaczynają one przeszkadzać w wykonywaniu nawet najprostszych, codziennych czynności. Dlatego też nie należy ukrywać swojego problemu i jak najwcześniej rozpocząć odpowiednie leczenie hemoroidów. Można je zacząć od postępowania zachowawczego z zastosowaniem maści i czopków, których zadaniem jest złagodzenie świądu i obrzęku, a także zmniejszenie wielkości samych guzków. Jeśli metody te zawiodą lub choroba przejdzie do stadium bardziej zaawansowanego, konieczne może się okazać skorzystanie z metod zabiegowego usuwania żylaków odbytu. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Istnieje wiele metod usuwania hemoroidów - wśród nich warto wymienić tradycyjne operacje chirurgiczne (metoda Longo, klasyczna metoda Milligana Morgana czy metoda Ferguesona)  oraz bardziej nowoczesne zabiegi, które cechuje coraz mniejsza inwazyjność. Należy tutaj wspomnieć o skleroterapii, opaskowaniu (nazywanym też "gumkowaniem") czy krioterapii. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się także zabiegi, wykorzystujące działanie lasera, które polegają na naświetleniu guzka krwawniczego wiązką jego promieniowania. Doprowadza to do obkurczenia się światła naczynia odżywiającego guzek aż do jego całkowitego zamknięcia, czego efektem jest ostatecznie martwica i odpadnięcie guzka. 

Jaka jest skuteczność laserowego leczenia żylaków odbytu?

Zabiegi z wykorzystaniem lasera są dość kosztowne w porównaniu do innych metod leczenia hemoroidów, dostępnych na rynku. Dlatego też, nim podejmie się decyzję o wykonaniu zabiegu z zastosowaniem techniki lasera, warto dowiedzieć się, czy ma on przewagę nad innymi sposobami leczenia hemoroidów. 

W czasopiśmie naukowym "Diseases of the Colon&Rectum" opublikowany został artykuł, porównujący efekty leczenia żylaków odbytu z wykorzystaniem laseroterapii oraz metody, polegającej na ich gumkowaniu. Badanie przeprowadzono w dwóch ośrodkach klinicznych we Włoszech i zakwalifikowano do niego 60 pacjentów, u których stwierdzono obecność żylaków odbytu w stadium II bądź III. Pacjentów poddano następnie obserwacji, której średni czas trwania wyniósł 6 miesięcy - w tym czasie oceniano przebieg okresu pooperacyjnego, obecność dolegliwości bólowych po zabiegu, stopień wycofania objawów oraz ogólne samopoczucie chorych.

Uzyskane wyniki jednoznacznie wykazały, że przeprowadzenie zabiegu usunięcia żylaków odbytu z wykorzystaniem laseroterapii pozwala na osiągnięcie lepszych wyników niż w przypadku ich opaskowania. Pacjenci poddani laseroterapii ocenili ból pooperacyjny na niemal 3-krotnie słabszy niż pozostali. Po upływie 6 miesięcy wycofanie objawów zaobserwowano u 90% pacjentów po zabiegu z użyciem lasera i u 53% po zabiegu "gumkowania". Pacjenci, którzy zdecydowali się na laseroterapię, zgłaszali także znacznie większą poprawę samopoczucia, związanego z ustąpieniem dolegliwości. 

Przedstawione w badaniu dane są dość istotne, biorąc pod uwagę fakt, że czas trwania obu zabiegów jest zbliżony i żaden z nich nie wymaga podania znieczulenia. Żadem z zabiegów nie jest również obarczony ryzykiem wystąpienia powikłań, które mogłyby na samym starcie czynić go gorszym rozwiązaniem.

Ceny leczenia hemoroidów metodą laseroterapii zaczynają się w Polsce od około 1 700 złotych. 

Leczenie hemoroidów laserem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

BIbliografia: "The hemorrhoid laser procedure technique vs rubber band ligation: a randomized trial comparing 2 mini-invasive treatments for second- and third-degree hemorrhoids." Diseases of the Colon&Rectum Journal, P.Giamundo, R.Salfi, M.Geraci, L.Tibaldi, L.Murru, M.Valente, 2011 Jun;54(6):693-8

Autor:

Dodaj komentarz

Laser kontra hemoroidy

Laser kontra hemoroidy

Żylaki odbytu to wstydliwe schorzenie, do którego często wolimy nie przyznawać się nawet przed sobą, a co dopiero mówić o wyznaniu tego sekretu lekarzowi. Męczymy się więc, zamiast zdecydować się na leczenie, które można dziś...

Małoinwazyjne leczenie żylaków odbytu

Małoinwazyjne leczenie żylaków odbytu

Żylaki odbytu to wstydliwy, a przy tym dość powszechny problem: według różnych danych, choroba hemoroidalna może dotyczyć 50% do nawet 80% populacji i pojawia w różnym wieku, przy czym najczęściej diagnozowana jest u pacjentów po 50. roku...

Leczenie hemoroidów laserem - co to za zabieg?

Leczenie hemoroidów laserem - co to za zabieg?

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy, są w Polsce uznawane za chorobę wstydliwą, co sprawia, że pacjenci rzadko zgłaszają się z tym problemem do lekarza. W pierwszym okresie choroby można stosować leczenie maścią lub czopkami, jednak w przypadku...

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska