Czy leczenie hemoroidów metodą Barrona jest skuteczne?

Jedną z technik leczenia żylaków odbytu jest metoda Barrona. Technika ta została wprowadzona już w 1958 roku, a mimo to nadal jest z powodzeniem wykorzystywana u pacjentów z chorobą hemoroidalną. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zarówno fakt, że zabieg nie wymaga pozostawania w szpitalu i do jego wykonania wystarcza znieczulenie miejscowe, jak i to, że metoda Barrona w leczeniu żylaków odbytu cechuje się dużą skutecznością.

Hemoroidy to struktury, które tak naprawdę posiada każdy człowiek. Tą nazwą określa się bowiem naczynia żylne okolicy odbytu, których rolą jest m.in. udział w kontrolowaniu procesów wydalania stolca. Odmiennym aspektem, dotyczącym hemoroidów, jest natomiast patologiczne poszerzenie tych naczyń, prowadzące do powstania żylaków odbytu (choroby hemoroidalnej). Problem jest zdecydowanie częstszy, niż można by przypuszczać - według National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, żylaki odbytu mogą występować nawet u połowy pacjentów powyżej pięćdziesiątego roku życia. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Leczenie żylaków odbytu można prowadzić drogą zarówno postępowania zachowawczego, jak i zabiegowego, a jedną z dostępnych metod zabiegowego leczenia żylaków odbytu jest metoda Barrona. Procedury lecznicze, wykonywane tą techniką, budzą zainteresowanie pacjentów ze względu na to, że przeprowadza się je w trybie ambulatoryjnym, oraz w związku ze skutecznością tej metody.

Jaka jest skuteczność leczenia hemoroidów metodą Barrona?

Założeniem techniki Barrona jest doprowadzenie do przerwania ciągłości żylaków odbytu. W tym celu przeprowadza się opaskowanie tych struktur - podwiązanie żylaka skutkuje tym, że nie dopływa do niego krew, przez co dochodzi do procesów zwłóknienia i martwicy patologicznie poszerzonej struktury. Ostatecznym efektem leczenia żylaków odbytu metodą Barrona jest oddzielenie się (odpadnięcie) podlegającemu opaskowaniu guzka krwawniczego.

Analizując powyższy opis łatwo można wywnioskować, że metoda Barrona pozwala trwale usuwać zmienione naczynia. Czy u każdego pacjenta możliwe jest jednak uzyskiwanie takich rezultatów? Statystyk, dotyczących skuteczności metody Barrona w leczeniu żylaków odbytu, jest wiele. Poszczególne opracowania różnią się od siebie podawanymi liczbami, jednakże podkreślić warto jeden aspekt - opisywaną technikę leczenia żylaków można uznać za wysoce skuteczną.

Portal emedicine.medscape.com podaje, że skuteczność metody Barrona wynosi od 60 do 80%. O jeszcze lepszych rezultatach, uzyskiwanych u pacjentów, leczonych tą metodą informują autorzy pracy "Leczenie żylaków wewnętrznych odbytu metodą Barrona – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa". Okazuje się, że uzyskiwane wyniki leczenia żylaków odbytu drogą ich opaskowania uzależnione są od tego, jak duże jest zaawansowanie choroby żylakowej u pacjenta w momencie podjęcia terapii. Według autorów publikacji, skuteczność metody Barrona w przypadku żylaków odbytu w stopniu II sięgać może nawet 90%. Nieco niższa jest ona natomiast wtedy, kiedy leczona jest choroba hemoroidalna w trzecim stopniu zaawansowania - w tej sytuacji skuteczność metody Barrona oceniana jest bowiem na około 75%.

Jeszcze inne informacje znaleźć można w publikacji chińskich lekarzy "Long-term outcome and efficacy of endoscopic hemorrhoid ligation for symptomatic internal hemorrhoids". Ci specjaliści oceniali bowiem m.in. satysfakcję pacjentów z leczenia hemoroidów metodą Barrona - w przeprowadzonych badaniach wynosiła ona nieco ponad 93%. Lekarze sprawdzali również, jak często po opisywanym zabiegu dochodzi do nawrotów choroby hemoroidalnej. Okazało się, że w ciągu pierwszego roku po wykonaniu zabiegu schorzenie nawróciło jedynie u 3,7% pacjentów. W przypadku pięcioletniej obserwacji, nawroty choroby hemoroidalnej po przebyciu zabiegu metodą Barrona obserwowano z kolei u 13% leczonych.

Leczenie hemoroidów metodą Barrona
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.emedicine.medscape.com; www.nidkk.nih.gov; Ming-Yao Su et al., Long-term outcome and efficacy of endoscopic hemorrhoid ligation for symptomatic internal hemorrhoids, World J Gastroenterol. 2011 May 21; 17(19): 2431–2436; Konrad Wroński, Leczenie żylaków wewnętrznych odbytu metodą Barrona – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, Borgis - Nowa Medycyna 4/2011, s. 53-56

Autor:

Dodaj komentarz

Leczenie hemoroidów metodą Barrona

Leczenie hemoroidów metodą Barrona

Hemoroidy, nazywane inaczej guzkami krwawniczymi, są naturalnym elementem ludzkiej budowy anatomicznej, umożliwiającym prawidłową pracę końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli wydalanie. Umiejscowione są przede wszystkim w odbycie. Problem... więcej »

Metoda Barrona w leczeniu hemoroidów

Metoda Barrona w leczeniu hemoroidów

Hemoroidy to przypadłość, objawiająca się m.in. pieczeniem i świądem, jak również krwawieniem z odbytu. Z czasem symptomy choroby stają się coraz bardziej uciążliwe, dlaczego z leczeniem hemoroidów nie warto zwlekać, zwłaszcza że obecnie... więcej »

Usuwanie żylaków odbytu metodą Barrona

Usuwanie żylaków odbytu metodą Barrona

Leczenie żylaków odbytu od wielu lat stanowi poważne wyzwanie dla medycyny, co w efekcie doprowadziło do rozwoju licznych zabiegowych metod terapii tego schorzenia. Jedną z nich jest metoda Barrona, której najwyższa skuteczność z pośród... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska