Czy palenie papierosów ma wpływ na trwałość implantu zębowego?

Czy palenie papierosów ma wpływ na trwałość implantu zębowego?

Od dawna wiadomo, że palenie papierosów źle wpływa na stan zdrowia. Nałóg może powodować m.in. schorzenia płuc czy serca, negatywnie wpływa również na stan zdrowia jamy ustnej. Jak dowodzą badania naukowe, u pacjentów palących odnotowuje się również gorsze efekty zabiegów wszczepiania implantów zębowych.

Za jeden z aspektów, którego istnienie u pacjenta może być uznane za przeciwwskazanie do zastosowania implantów zębowych, jest palenie papierosów. Powodów takiej sytuacji jest wiele, jednym z nich jest to, że u palaczy procesy regeneracji tkankowej zachodzą gorzej lub znacznie wolniej. 

Implanty zębowe od 600 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

U pacjentów palących papierosy gorsza jest również trwałość wszczepionych implantów zębowych. Dowodzi tego niejedna praca naukowa, w tym pochodząca z 2014 roku publikacja "The effect of cigarette smoking habits on the outcome of dental implant treatment". W badaniu naukowcy oceniali przeżywalność implantów w zależności od różnych parametrów związanych z paleniem tytoniu. W opracowaniu wzięto pod uwagę dane dotyczące 7 680 wszczepionych implantów zębowych.

Wśród pacjentów niepalących odsetek implantów, których wszczepienie nie zakończyło się sukcesem, sięgał 3,5%. Ilość niepowodzeń była większa u palaczy, sięgała bowiem 5,6%. Ciekawych informacji dostarczyła również analiza zależności pomiędzy ilością wypalanych dziennie papierosów a odsetkiem niepowodzeń implantologicznych. Okazało się, że im częściej pacjent oddawał się nałogowi, tym ryzyko było większe: u osób palących 1-10 papierosów dziennie odsetek niepowodzeń sięgał 4,3%, z kolei przy paleniu 31-40 papierosów na dobę ilość ta wyniosła już ponad dwukrotnie więcej, bo 9,2%.

Źródło: Twito D, Sade P. (2014) The effect of cigarette smoking habits on the outcome of dental implant treatment. PeerJ 2:e546; www.doi.org

Dodaj komentarz

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty stomatologiczne to przełomowa technologia umożliwiająca pacjentom odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu o naturalnym wyglądzie. Mogą stanowić podstawę pojedynczego zęba, jak również bazę dla kompleksowego uzupełnienia... więcej »

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Implanty zębowe to nowoczesne uzupełnienia protetyczne, coraz powszechniej stosowane w stomatologii do odtwarzania ubytków zębowych. Pozwalają odzyskać piękny, pełny uśmiech nie tylko osobom, które utraciły jeden ząb: z zastosowaniem... więcej »

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Piękny uśmiech to przede wszystkim uśmiech kompletny. Żadne wady uzębienia nie rzutują tak bardzo na nasz wygląd jak braki zębowe: zęby mogą mieć różne odcienie, nie muszą też być idealnie równe i proste, najważniejsze jednak, by podczas... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska