Czy pessaroterapia jest skuteczną metodą leczenia nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu (NTM) leczy się metodami zabiegowymi oraz zachowawczymi. Te drugie polecane mogą być tym pacjentkom, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą korzystać z terapii zabiegowej. Jednym z nieinwazyjnych sposobów leczenia NTM są pessary, czyli wprowadzane do wnętrza pochwy krążki.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Występowanie mimowolnych mikcji podczas śmiechu, kaszlu czy nawet w stanie spoczynku z pewnością może być przyczyną skrępowania. Wstyd właśnie stanowić może jeden z powodów, przez które pacjenci milczą na temat swojego problemu - czasami nie mówią o nim nawet lekarzowi. Wbrew pozorom, nietrzymanie moczu (NTM) jest dolegliwością stosunkowo częstą: według portalu nhs.uk, mimowolnych mikcji doświadczać może nawet od 3 do 6 milionów Brytyjczyków. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Ogólnie pacjentom można zalecić wyzbycie się wstydu i rozmowę z lekarzem, ponieważ istnieją skuteczne sposoby leczenia nietrzymania moczu. Specjaliści zaoferować mogą postępowanie nie tylko zabiegowe, ale i zachowawcze. Wśród drugiej kategorii wymienia się m.in. leki, ćwiczenia oraz pessaroterapię.

Czy pessaroterapia jest skuteczną metodą leczenia NTM?

Pessarami nazywa się okrągławego kształtu silikonowe krążki, które różnić mogą się od siebie obecnością różnego rodzaju wypustek. Przyrządy te znajdują zastosowanie w przypadku wypadania narządów rozrodczych oraz u kobiet, borykających się z nietrzymaniem moczu. W przypadku drugiego z wymienionych problemów, używanie pessarów ma na celu stabilizację połączenia pomiędzy pęcherzem a cewką moczową.

Jak podają autorzy pracy "Pessaroterapia w nowoczesnej uroginekologii", ten sposób leczenia zalecany jest jako metoda pierwszego wyboru w terapii nietrzymania moczu przez aż 77% członków Amerykańskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. Co sprawia, że pessaroterapia cieszy się aż tak dużym uznaniem lekarzy?

Wprowadzane do wnętrza pochwy przyrządy są po prostu bezpieczne. Zapewne ten fakt stanowi jedną z przyczyn polecania pacjentkom pessarów. Stosować je mogą kobiety w ciąży, ale i pacjentki w podeszłym wieku, u których przeprowadzenie zabiegu operacyjnego ze względu na stan ich zdrowia nie jest możliwe.

Pessary szczególnie przydatne mogą być u tych pacjentek, u których występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu. W przypadku tej formy schorzenia, dolegliwości mogą pojawiać się w ściśle określonych sytuacjach - np. w trakcie uprawiania sportu. W takiej sytuacji pacjentka przed rozpoczęciem danej, związanej z mimowolnymi mikcjami, aktywności może po prostu umieścić przyrząd we wnętrzu pochwy i dzięki temu wyzbyć się strachu przed pojawianiem się dolegliwości.

Czy samo wprowadzanie jakiegoś krążka do pochwy rzeczywiście może rozwiązać problem nietrzymania moczu? Otóż okazuje się, że skuteczność pessaroterapii ocenić można jako wysoką. Według twórców publikacji "Practical Use of The Pessary" pozytywny rezultat można uzyskać u nawet 83% leczonych przy pomocy pessarów (dane dotyczą pacjentek z wysiłkowym NTM).

Nieco odmienne wyniki uzyskali autorzy pracy "A Trial of Continence Pessary vs. Behavioral Therapy vs. Combined Therapy for Stress Incontinence". Porównywali oni efekty leczenia NTM przy pomocy ćwiczeń, pessarów oraz przy łącznym zastosowaniu obu metod. Po 3 miesiącach leczenia oceniano m.in. satysfakcję pacjentek. W przypadku pessarów zadowolonych z ich działania było 63,1% kobiet, nieco bardziej usatysfakcjonowane były chore wykonujące ćwiczenia - wśród nich zadowolenie wystąpiło u 75,3%. Najwyższy poziom satysfakcji pojawiał się u pacjentek wtedy, gdy stosowana była kombinacja obu metod: zadowolenie wyrażało w takiej sytuacji 78,7% leczonych.

Leczenie nietrzymania moczu metodą pessaroterapii
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.nhs.uk; www.familydoctor.org; Viera J. Anthony, Larkins-Pettigrew M., Practical Use of the Pessary, Am Fam Physician. 2000 May 1;61(9):2719-2726; Edyta Wlaźlak, Grzegorz Surkont, Jacek Suzin, Pessaroterapia w nowoczesnej uroginekologii, Przegląd Urologiczny 2010/6 (64), Richter Holly E. et al, Practical Use of The Pessary, Obstet Gynecol. 2010 Mar; 115(3): 609–617. 

Dodaj komentarz

Pessaroterapia w ginekologii i położnictwie

Pessaroterapia w ginekologii i położnictwie

Pessaroterapia to metoda leczenia, polegająca na stosowaniu dopochwowych urządzeń o różnym kształcie i wielkości, które zapewniają mechaniczne wsparcie dla obniżonych lub wypadających narządów płciowych oraz podparcie i / lub zamknięcie...

Pessaroterapia w leczeniu nietrzymaniu moczu

Pessaroterapia w leczeniu nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu to bardzo krępująca dolegliwość, z którą zmagać może się nawet 20% kobiet po 40. roku życia. Jedną z wartych rozważenia, nieinwazyjnych metod terapeutycznych jest w tym przypadku pessaroterapia. Swoje działanie opiera ona...

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...