Czy przepukliny trzeba leczyć

Czy przepukliny trzeba leczyć

Pacjent może posiadać przepuklinę i nawet nie być świadomym tego faktu - związane jest to z tym, że niewielkie zmiany zlokalizowane w obrębie jamy brzusznej bywają widoczne tylko w określonych sytuacjach, np. podczas kaszlu czy noszenia ciężkich przedmiotów. Jeżeli jednak problem zostanie już zdiagnozowany, pojawiać się może pytanie - leczyć, czy też może jednak obserwować przepuklinę?

Jako przepuklinę (łac. hernia) określa się nieprawidłowe przemieszczenie narządów poza miejsce ich właściwego występowania. Wyróżnia się wiele rodzajów tego schorzenia, najczęstszymi z nich są przepukliny brzuszne (wśród których wymienia się m.in. postać pępkową, pachwinową i udową). Rozpowszechnienie problemu jest stosunkowo duże: portal emedicine.medscape.com podaje, że nawet u 10% populacji w trakcie życia dojdzie do rozwoju jakiejś formy przepukliny. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Nie u wszystkich pacjentów istnieją przesłanki co do tego, aby natychmiastowo podejmować leczenie przepukliny. Z jakichś jednak powodów wykonuje się operacje tego schorzenia. Należy tutaj dodać, że zabiegi te wykonuje się stosunkowo często, bo jak informuje medicinenet.com, w Stanach Zjednoczonych każdego roku operuje się prawie milion przepuklin brzusznych.

Czy każdą przepuklinę trzeba leczyć?

Z przepukliną można żyć, jednakże jakość życia pacjentów, obarczonych tą dolegliwością, może być obniżona. Czasami bowiem przepuklina to jedynie uwypuklenie, znajdujące się na powierzchni jamy brzusznej, u innych pacjentów może ona z kolei skutkować występowaniem różnego rodzaju dolegliwości. Wraz ze zwiększaniem się jej wymiarów, chorzy mogą doświadczać bólu, a także innych symptomów, takich jak uczucie kłucia czy ciężkości w obrębie brzucha.

Nieco odmiennym typem omawianych schorzeń są przepukliny przeponowe. Różnią się one do wcześniej wspominanych postaci brzusznych tym, że przemieszczeniom podlegają im struktury przewodu pokarmowego, takie jak przełyk i / lub żołądek. W takiej sytuacji konsekwencjami mogą być zarówno zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku, ale i zapalenie przełyku, bóle w klatce piersiowej oraz upośledzenie przełykania pokarmów. Początkowo dolegliwości mogą być łagodzone poprzez farmakoterapię, jednak przy ich znacznym nasileniu konieczne może okazać się zastosowanie leczenia operacyjnego.

Przepukliny o niewielkich rozmiarach mogą podlegać obserwacji, inaczej jest jednak wtedy, gdy zmiana osiąga większe rozmiary. Zwiększa się wtedy bowiem ryzyko uwięźnięcia, czyli stanu, który jest traktowany jako zagrożenie życia. Uwięźnięcie przepukliny związane jest z tym, że dochodzi do zaprzestania dopływu krwi do narządów umieszczonych w worku przepuklinowym (np. do pętli jelitowych). Objawami tego stanu są m.in. znaczna bolesność w okolicy przepukliny, zaczerwienienie skóry nad nią, gorączka oraz wymioty i nudności. Jeżeli powikłanie nie zostanie szybko zdiagnozowane i zaopatrzone, istnieje groźba wystąpienia martwicy uwięźniętych struktur, a w najgorszym wypadku dojść może nawet do zgonu pacjenta.

Jak zwykło się mawiać, lepiej zapobiegać niż leczyć, i to właśnie uwzględnienie ryzyka wyżej opisanego stanu powoduje, że przepukliny są leczone operacyjnie. Zabiegi są szczególnie wskazane u tych chorych, u których przepuklina powoduje jakieś dolegliwości, oraz u pacjentów, u których zmiana stopniowo coraz bardziej się powiększa.

Operacja przepukliny wykonana musi być na pewno u pacjentów, którzy chcieliby doprowadzić do jej zniknięcia - w przypadku osób dorosłych tego typu zmiany nie cofają się bowiem samoistnie. Inaczej jest natomiast u dzieci, u których charakterystyczna dla nich przepuklina pępkowa miewa tendencję do samoistnego ustępowania.

Operacje i leczenie przepuklin
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.healthline.com; www.medicinenet.com; www.emedicine.medscape.com; www.medicalnewstoday.com

Dodaj komentarz

O przepuklinie kresy białej słów kilka

O przepuklinie kresy białej słów kilka

Przepukliny należą do grupy stosunkowo powszechnych schorzeń, a ich operacyjne leczenie to jedna z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych – według różnych danych, każdego roku w naszym kraju przeprowadza się od pięćdziesięciu do... więcej »

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu przepuklin?

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu przepuklin?

Przepuklina jest jedną z tych dolegliwości, które – choć zazwyczaj nie dają bardzo uciążliwych dla pacjenta objawów – nie powinny być lekceważone, ponieważ w pewnych sytuacjach mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia i wymagają... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.