Czy roboty zastąpią chirurgów? Nowoczesny robot STAR testowany w Waszyngtonie

Robot DaVinci

Roboty zaczynają pojawiać się w coraz większej ilości miejsc. Obecne są także w medycynie - przykładem może być choćby, dostępny również i w Polsce, robot da Vinci. Możliwe, że rozwija się właśnie konkurencja dla tej maszyny - z Waszyngtonu płyną bowiem informacje o zaskakujących możliwościach robota, określanego mianem STAR.

"Star" w tłumaczeniu na język polski oznacza gwiazdę, jednak w tym wypadku słowo to jest skrótem od angielskich "Smart Tissue Autonomous Robot". Badaniami nad przydatnością tego urządzenia zajęli się uczeni z amerykańskiego Sheikh Zayed Institute for Pediatric Surgical Innovation. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Aby ocenić, jakie są możliwości robota STAR, porównywano wyniki jego pracy z operacjami laparoskopowymi, klasycznymi oraz tymi przy wykorzystaniu systemu chirurgicznego da Vinci. STAR wygrał.

Skuteczność robota STAR w operacjach tkanek miękkich: czy chirurdzy mogą zacząć się bać o swoje posady?

Porównań dokonywano na podstawie procedur, wykonywanych zarówno na martwych, jak i żywych tkankach. Manewry w obrębie tych drugich obejmowały wykonywanie zespoleń pętli jelitowych u świń - zmaksymalizowanie efektów tego typu zabiegów byłoby o tyle korzystne, że w samych Stanach Zjednoczonych przeprowadza się rocznie nawet milion takich operacji u ludzi.

Po ocenie efektów zabiegów na tkankach miękkich okazało się, że robot m.in. potrafi lepiej rozmieścić szwy w obrębie miejsca operowanego, a oprócz tego wykonywane przez niego zespolenia cechowały się najlepiej dobranym naprężeniem tkanek po zabiegu (w przypadku zbyt dużego naprężenia istnieje ryzyko pojawiania się wycieków treści z zespolonego jelita).

Pewnym problemem dla urządzenia mogłoby być to, że tkanki miękkie (jak tłuszczowa, ścięgna czy skóra) pod wpływem nacisku i innych manewrów łatwo zmieniają np. swoją pozycję. Udaje się jednak ominąć to utrudnienie poprzez system wrażliwych czujników oraz aparaturę do obrazowania, w którą wyposażona jest maszyna.

Nie na każdym jednak polu robot STAR został zwycięzcą. W porównaniu do zabiegu przeprowadzonego manualnie, był wolniejszy - i to czterokrotnie. Czy maszyna zastąpi w przyszłości chirurgów? Najprawdopodobniej nie. Po pierwsze, celem uczonych jest zmaksymalizowanie efektów leczenia dzięki współpracy medyków i maszyny. Po drugie, prace nad STAR wciąż jeszcze trwają. I po trzecie, najważniejsze: jak mawia część lekarzy, medycyna jest sztuką, a empatii medyków nie będzie w stanie zastąpić żaden robot.

Operacje i leczenie przepuklin
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.medicalnewstoday.com

Dodaj komentarz

Przepukliny: jak je leczyć

Przepukliny: jak je leczyć

Przepuklina (łac. hernia) jest schorzeniem, którego istotą jest nieprawidłowe przemieszczenie się narządów lub ich fragmentów poza jamę ciała. Najczęściej przemieszczeniu ulegają fragmenty jelita grubego i cienkiego, objawiając się... więcej »

Jak rozpoznać przepuklinę

Jak rozpoznać przepuklinę

Przepuklina (łac. hernia) to ogólna nazwa grupy schorzeń, polegających na nieprawidłowym przemieszczeniu się narządów wewnętrznych. Niezależnie od miejsca występowania, przepuklina daje na ogół zestaw bardzo podobnych objawów. Odpowiednio... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2017 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2017 Tourmedica.pl Sp. z o.o.