Czy tłuszczaki należy usuwać?

Mianem tłuszczaków określa się łagodne (niezłośliwe) zmiany nowotworowe przyjmujące postać miękkiej, żółtej masy, otoczonej torebką łącznotkankową. Mogą powstawać w każdym miejscu ciała, lecz najczęściej tworzą się w tkance podskórnej tułowia, kończyn górnych i ud. Rzadziej tłuszczaki występują w obrębie pośladków, podudzi, karku lub głowy.

Przyczyny pojawiania się tłuszczaków (łac. lipoma) nie są do końca wyjaśnione. Jak w przypadku każdego nowotworu, podejrzewa się uwarunkowania genetyczne (m.in. gen HMG IC związany z otyłością), niektóre badania wykazały także wpływ ran i urazów na tworzenie się tłuszczaków. Zamiana tego typu sama w sobie nie jest groźna dla zdrowia i zazwyczaj nie towarzyszą jej objawy bólowe, tak więc niewielkich, niesprawiających problemów tłuszczaków na ogół się nie usuwa

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Powiększający się tłuszczak może jednak niekiedy powodować miejscowe dolegliwości, uciskając na sąsiadujące narządy i struktury anatomiczne. Wskazane jest wtedy wykonanie procedury jego usunięcia, co można przeprowadzić dwiema metodami:

  • chirurgicznego wycięcia zmiany – po nacięciu skóry wokół guzka zostaje on wypreparowa metodą tzw. ograniczonego dostępu. Zabieg kończy zszycie rany oraz założenie drenu.
  • liposukcji - zawartość guzka jest odsyssana a pozostała torebka łącznotkankowa usuwana kleszczykami chirurgicznymi.

Pierwszy ze sposobów charakteryzuje się większą skutecznością, ale jego wadą jest widoczna blizna pozabiegowa. W drugim przypadku blizna jest minimalna, jednak zdarzają się nawroty dolegliwości.

Zabiegów usunięcia tłuszczaka nie przeprowadza się u kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią, ponieważ wymagałoby to zastosowania znieczulenia – miejscowego w przypadku pojedynczych zmian, lub ogólnego w przypadku tłuszczaków mnogich.

Autor:

Dodaj komentarz

Jak powstaje tłuszczak?

Jak powstaje tłuszczak?

Zmiany pojawiające się na skórze z reguły wzbudzają niepokój. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z tłuszczakiem, nie powinien on wzbudzać większych obaw, ponieważ nie stanowi on zagrożenia dla naszego życia. Pomimo, że jest to nowotwór,... więcej »

Jakimi metodami można usunąć tłuszczaka?

Jakimi metodami można usunąć tłuszczaka?

Tłuszczaki lokalizujące się podskórnie, ze względu na swój charakter, stanowią zwykle raczej problem kosmetyczny niż zdrowotny. Mimo to, współcześnie medycyna oferuje co najmniej kilka sposobów na ich usunięcie. więcej »

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska