Czy tłuszczaki należy usuwać?

Mianem tłuszczaków określa się łagodne (niezłośliwe) zmiany nowotworowe przyjmujące postać miękkiej, żółtej masy, otoczonej torebką łącznotkankową. Mogą powstawać w każdym miejscu ciała, lecz najczęściej tworzą się w tkance podskórnej tułowia, kończyn górnych i ud. Rzadziej tłuszczaki występują w obrębie pośladków, podudzi, karku lub głowy.

Przyczyny pojawiania się tłuszczaków (łac. lipoma) nie są do końca wyjaśnione. Jak w przypadku każdego nowotworu, podejrzewa się uwarunkowania genetyczne (m.in. gen HMG IC związany z otyłością), niektóre badania wykazały także wpływ ran i urazów na tworzenie się tłuszczaków. Zamiana tego typu sama w sobie nie jest groźna dla zdrowia i zazwyczaj nie towarzyszą jej objawy bólowe, tak więc niewielkich, niesprawiających problemów tłuszczaków na ogół się nie usuwa

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Powiększający się tłuszczak może jednak niekiedy powodować miejscowe dolegliwości, uciskając na sąsiadujące narządy i struktury anatomiczne. Wskazane jest wtedy wykonanie procedury jego usunięcia, co można przeprowadzić dwiema metodami:

  • chirurgicznego wycięcia zmiany – po nacięciu skóry wokół guzka zostaje on wypreparowa metodą tzw. ograniczonego dostępu. Zabieg kończy zszycie rany oraz założenie drenu.
  • liposukcji - zawartość guzka jest odsyssana a pozostała torebka łącznotkankowa usuwana kleszczykami chirurgicznymi.

Pierwszy ze sposobów charakteryzuje się większą skutecznością, ale jego wadą jest widoczna blizna pozabiegowa. W drugim przypadku blizna jest minimalna, jednak zdarzają się nawroty dolegliwości.

Zabiegów usunięcia tłuszczaka nie przeprowadza się u kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią, ponieważ wymagałoby to zastosowania znieczulenia – miejscowego w przypadku pojedynczych zmian, lub ogólnego w przypadku tłuszczaków mnogich.

Autor:

Dodaj komentarz

Jak powstaje tłuszczak?

Jak powstaje tłuszczak?

Zmiany pojawiające się na skórze z reguły wzbudzają niepokój. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z tłuszczakiem, nie powinien on wzbudzać większych obaw, ponieważ nie stanowi on zagrożenia dla naszego życia. Pomimo, że jest to nowotwór,...

Jakimi metodami można usunąć tłuszczaka?

Jakimi metodami można usunąć tłuszczaka?

Tłuszczaki lokalizujące się podskórnie, ze względu na swój charakter, stanowią zwykle raczej problem kosmetyczny niż zdrowotny. Mimo to, współcześnie medycyna oferuje co najmniej kilka sposobów na ich usunięcie.

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Chorobami kwalifikującymi się do całkowitej operacji tarczycy (łac. strumectomia totalis bilateralis), są między innymi nowotwory gruczołu tarczowego, wśród nich rak brodawkowaty, pęcherzykowy i rdzeniasty tarczycy, a także rak...