Czy zabiegi laserowej korekcji wad wzroku są bezpieczne?

Czy zabiegi laserowej korekcji wad wzroku są bezpieczne?

Częstość powikłań po zabiegach laserowej korekcji wad wzroku jest stosunkowo niska, a i tak możliwe jest jeszcze większe zminimalizowanie ryzyka ich wystąpienia. Na pojawianie się komplikacji wpływ ma zarówno wybór lekarza przeprowadzającego zabieg, jak i zachowanie pacjentów już po jego przebyciu.

Pojawienie się pod koniec XX. wieku zabiegów laserowej korekcji wad wzroku znacznie zmieniło sytuację pacjentów, wymagających stosowania przyrządów wspomagających widzenie. Dzięki tym procedurom możliwe jest leczenie różnych zaburzeń widzenia, takich jak np. krótkowzroczność, astygmatyzm czy nadwzroczność. Trwający zaledwie kilkanaście minut zabieg może pozwolić pacjentowi na całkowite pożegnanie się z okularami czy z soczewkami kontaktowymi. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Istnieje kilka różnych technik laserowej korekcji wad wzroku, jako ich przykłady można wymienić zabiegi LASEK, PRK czy LASIK. Pacjenci jednak zazwyczaj bardziej niż technicznymi aspektami procedur leczniczych zainteresowani są tym, czy są one bezpieczne, a jeżeli z ich przeprowadzaniem związane są jakieś zagrożenia, to czy można zrobić coś, by zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

Bezpieczeństwo zabiegów laserowej korekcji wad wzroku

Tak jak dowolna procedura medyczna, tak i laserowa korekcja wad wzroku może być związana z różnymi powikłaniami. Wśród takich problemów wymienić można np. suchość oka po zabiegu, nadmierną lub niedostateczną korekcję wady wzroku czy zakażenie gałki ocznej lub pojawianie się mroczków w polu widzenia. Szczęśliwie komplikacje po zabiegowym leczeniu wad wzroku nie są częste. Według danych portalu allaboutvision.com, już w początkowym okresie wprowadzenia tych procedur na rynek medyczny, czyli pod koniec lat 90. XX. wieku, częstość powikłań nie była wysoka - szacowano ją bowiem na około 5%. Współcześnie komplikacje po tych zabiegach pojawiają się jeszcze rzadziej: poważniejsze zaburzenia odnotowuje się u mniej niż 1% pacjentów.

Powikłania po laserowej korekcji wad wzroku występują rzadko i zabiegi te można uznać za dość bezpieczne. Mimo i tak niskiej częstości ich pojawiania się, możliwe jest dodatkowe zapobieganie komplikacjom. Główną metodą zmniejszania ryzyka ich wystąpienia jest unikanie przeprowadzania zabiegu u tych pacjentów, u których istnieją stany predysponujące do nich. Jako takie problemy wymienić można:

  • posiadanie przez pacjenta cienkiej lub nieregularnej w kształcie rogówki,
  • bardzo zaawansowane wady wzroku,
  • niestabilne (stale postępujące) zaburzenia widzenia,
  • przeprowadzenie zabiegu w trakcie trwania ciąży,
  • chorowanie przez pacjenta na jakieś schorzenie autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty układowy).

Powyżej wymienione są czynniki, związane z ryzykiem wystąpienia powikłań po laserowej korekcie wad wzroku, zależne całkowicie od samych pacjentów. Istotna jest jednak również rola lekarza. Aby zmniejszyć ryzyko komplikacji po zabiegu, najlepiej jest wybierać leczenie przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów okulistyki. Ta dziedzina jest specjalizacją zabiegową i lekarz przeprowadzający wiele zabiegów danego typu z biegiem czasu po prostu nabiera odpowiednich umiejętności technicznych, dzięki czemu ryzyko, że podczas procedury laserowego korygowania wady wzroku pojawią się komplikacje, znacząco maleje.

Wśród potencjalnych czynników ryzyka, związanego z laserową korekcją wad wzroku, wymieniono infekcje. Zmniejszać ryzyko pojawienia się zakażeń oczu mogą sami pacjenci poprzez stosowanie się do otrzymanych zaleceń pozabiegowych. W celu uniknięcia tego problemu należy m.in. przyjmować zalecone antybiotyki, a także unikać moczenia czy przecierania oczu w ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu.

Laserowa korekcja wad wzroku
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.allaboutvision.com; www.webmd.com; www.mayoclinic.org

Dodaj komentarz

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.