Czym jest hydrodebrider i jakie ma zastosowanie?

Płukanie zatok przynosowych urządzeniem Hydrodebrider uznawane jest obecnie za jedną z najefektywniejszych i jednocześnie małoinwazyjnych metod terapii przewlekłych stanów zapalnych tej części ciała. Zabieg pozwala na usunięcie nawet 99% bakterii, tworzących tzw. biofilm, będący główną przyczyną nawracających zakażeń w obrębie zatok przynosowych.

Choroby zatok przynosowych to dolegliwość, na którą według statystyk medycznych dotyka kilkukrotnie w ciągu roku nawet 12-15% populacji. Niewłaściwe leczone zapalenie zatok może przybrać formę przewlekłą, trwającą nawet kilka miesięcy. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Przyczyną problemów są zazwyczaj zakażenia szczepami bakteryjnymi, odpornymi na farmakoterapię. Tworzą one tzw. biofilm na śluzówce wyścielającej wnętrze zatok przynosowych. Struktura biofilmu (tzw. warstwa polimerowa na jego powierzchni) sprawia, że działa on jak bariera zatrzymująca wnikanie antybiotyku i uniemożliwiająca mu skuteczne zniszczenie bakterii. Rozwój drobnoustrojów prowadzi do upośledzenia pracy błony śluzowej i tzw. włosków, które odpowiadają za odpowiednie nawilżenie i wstępne oczyszczenie wdychanego do płuc powietrza z bakterii, wirusów i alergenów.

Jakie zastosowanie ma Hydrodebrider w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok?

Dokładne usunięcie bakteryjnego biofilmu ma kluczowe znaczenie w skutecznym wyleczeniu stanów zapalnych zatok przynosowych i zapobieganiu nawrotom dolegliwości. Osiągnąć to można m.in. poprzez dokładne wypłukanie zatok roztworem soli fizjologicznej, aplikowanej pod odpowiednim ciśnieniem. Jednym z najnowszych urządzeń do przeprowadzenia tego typu zabiegu jest Hydrodebrider amerykańskiej firmy Medtronic. Efektywność rozwiązania została doceniona przyznaniem firmie w 2010 r. prestiżowej nagrody Medical Device Excellence Award.

Hydrodebrider jest systemem wewnątrznosowego płukania zatok metodą endoskopową. Wyposażony w specjalne, giętkie końcówki, pozwala na aplikację roztworu soli fizjologicznej pod dużym ciśnieniem i tym samym oczyszczenie nawet trudno dostępnych miejsc w zatokach oraz usunięcie chorobotwórczych bakterii. Badania in vitro (w warunkach laboratoryjnych) wskazują, że zabieg płukania zatok z wykorzystaniem Hydrodebridera pozwala pozbyć się nawet 99% drobnoustrojów chorobotwórczych z rejonu zatok przynosowych z jednoczesnym oszczędzeniem wrażliwego nabłonka migawkowego nosa i zatok.

"Hydrodebrider posiada dwa rodzaje jednorazowych końcówek do płukania: pierwsza do zatok szczękowych, sitowych i klinowych oraz druga do zatok czołowych. Każda z dwóch rękojeści urządzenia gwarantuje obrotowe płukanie zatok o zasięgu 270 stopni roztworem soli fizjologicznej pod ciśnieniem 5 ml/s z jednoczasowym odsysaniem wypłukanych zmian pozapalnych. System pomaga usunąć biofilmy bakteryjne, które sprzyjają nawrotom przewlekłego zapalenia zatok. Innowacyjna konstrukcja pozwala na usunięcie bakterii z miejsc anatomicznych, które tradycyjnie były trudne do osiągnięcia, takie jak przyśrodkowa ściana i dno zatok szczękowych. Może być używany z dwoma końcówkami. Nowe rozwiązanie pozwala na płukanie i oglądanie zmian jednocześnie. Końcówka jest na tyle mała i delikatna, że pozwala na dotarcie do skomplikowanych struktur zatok" – tłumaczy w rozmowie z portalem Nowoczesna Klinika Prof. Henryk Skarżyński z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą, który jako pierwszy w Polsce wdrożył nowe rozwiązanie do praktyki klinicznej.

Płukanie zatok za pomocą hydrodebridera
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Procedura nie jest obecnie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia a koszt jej przeprowadzenia w prywatnej klinice waha się w przedziale 3 200 - 6 500 zł - taka jest cena płukania zatok przynosowych Hydrodebriderem w klinikach na terenie Katowic, Szczecina czy Lubina.

Autor:

Dodaj komentarz

Płukanie zatok za pomocą hydrodebridera

Płukanie zatok za pomocą hydrodebridera

Hydrodebrider to nowoczesne urządzenie, pozwalające bardzo dokładnie oczyścić strumieniem roztworu soli fizjologicznej "zatkane" zatoki przynosowe z nagromadzonych wydzielin śluzowo-ropnych. Umożliwia również miejscową aplikację leków i...

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do...

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska