Czym jest radiofrekwencja igłowa RF

Odmładzanie skóry i poprawa jej kondycji znajduje się w ofercie praktycznie każdego gabinetu medycyny estetycznej, a ilość technik, umożliwiających osiągnięcie takich efektów, przyprawia o zawrót głowy. Jedną z metod, zyskującą coraz większą popularność zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów, jest radiofrekwencja igłowa RF, umożliwiające osiągnięcie bardzo dobrych efektów estetycznych przy niewielkiej inwazyjności zabiegu. Co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Zmarszczki, przebarwienia czy utrata jędrności skóry sprawiają, że wyglądamy i czujemy się starzej. Te oznaki upływającego czasu można zniwelować przy pomocy zabiegów medycyny estetycznej, wśród których na uwagę zasługuje radiofrekwencja igłowa RF: technika na polskim rynku stosunkowo nowa, ponieważ pierwsze urządzenia tego typu trafiły do gabinetów medycyny estetycznej w naszym kraju około 2012 roku. 

Ze względu na bardzo dobre efekty i niewielką inwazyjność zabiegu, radiofrekwencja igłowa RF cieszy się coraz większym uznaniem pacjentów. Najczęściej stosowana jest do rewitalizacji skóry twarzy i likwidacji niedoskonałości w jej obrębie (drobne zmarszczki, blizny, brak jędrności skóry), jednak przy jej pomocy można także zmniejszać widoczność cellulitu, zabieg wykazuje także wysoką skuteczność w leczeniu rozstępów.

Radiofrekwencja igłowa RF: jak to działa?

Radiofrekwencja igłowa swoją skuteczność zawdzięcza połączeniu dwóch technik zabiegowych: mikronakłuwaniu oraz podgrzewaniu skóry przy pomocy fal radiowych. Urządzenie, przy pomocy którego wykonywany jest zabieg, wyposażone jest w zestaw igieł (ich liczba może być różna w zależności od producenta aparatury), które umożliwiają wykonywanie wkłuć o różnej głębokości – od 0,5 do 3,5 mm. Igły są w trakcie zabiegu podgrzewane na całej długości, dzięki czemu możliwe jest równomierne działanie fal radiowych na wszystkie warstwy skóry. Eliminuje to niedogodności, jakich przysparzało leczenie defektów skóry przy pomocy samej radiofrekwencji: w tej technice zabiegowej powierzchnia skóry musiała zostać silnie nagrzana, by działanie fal radiowych miało szansę dotrzeć do jej wewnętrznych warstw.

Sam zabieg, ze względu na zastosowane techniki, może wywoływać nieprzyjemne doznania bólowe u pacjentów, dlatego wykonywany jest zawsze z zastosowaniem znieczulenia: przed przystąpieniem do procedury na okolicę, poddawaną zabiegowi, nakładana jest maść znieczulająca. Następnie skóra jest nakłuwana przy pomocy jednorazowego zestawu igieł o różnej powierzchni roboczej, w zależności od miejsca, w jakim wykonywany jest zabieg. Dzięki temu, że igły są podgrzewane na całej długości, energia fal radiowych ma możliwość dotarcia do głębokich warstw skóry, nie tracąc po drodze swojej mocy, jak ma to miejsce w przypadku metod, działających wyłącznie powierzchniowo.

Skuteczność radiofrekwencji igłowej RF zasadza się na wykorzystaniu naturalnych zdolności skóry do regeneracji. W trakcie procedury skóra jest nakłuwana i podlega kontrolowanym poparzeniom, dzięki czemu stymulowane są procesy jej intensywnej odnowy. Wszystkie parametry urządzenia (intensywność i czas nagrzewania skóry, głębokość wkłuć) można dowolnie regulować w zależności od kondycji skóry oraz jej defektów, dzięki czemu zabieg radiofrekwencji igłowej RF jest bardzo precyzyjny, co z kolei pozwala na osiąganie bardzo dobrych rezultatów terapeutycznych.

Odmładzanie i rewitalizacja skóry z zastosowaniem radiofrekwencji igłowej pierwsze rezultaty daje bardzo szybko: od razu po zabiegu skóra jest napięta, wygląda młodziej i bardziej świeżo, co jest wynikiem obkurczania się zawartych w niej włókien kolagenowych. Jednak na ostateczne efekty zabiegu, będące rezultatem powstawania w skórze nowego kolagenu, zazwyczaj trzeba poczekać nawet 2-3 miesiące, proces ten potrzebuje bowiem czasu.

Ostateczne efekty radiofrekwencji igłowej RF są bardzo spektakularne: skóra jest wyraźnie bardziej jędrna i sprężysta, drobne zmarszczki stają się mniej widoczne, spłycają się także blizny potrądzikowe i inne nierówności skóry. Specjaliści zalecają wykonanie 2-3 zabiegów w miesięcznych odstępach dla uzyskania najbardziej satysfakcjonującego rezultatu.

Źródła: www.biotechnologia.pl; www.biotecitalia.com;


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Radiofrekwencja igłowa RF

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…