Dermatologia - informacje i aktualności

Informacje medyczne z kategorii dermatologia oraz o lekarzach ze specjalizacją: dermatolog

Czy tłuszczaki należy usuwać?

Mianem tłuszczaków określa się łagodne (niezłośliwe) zmiany nowotworowe przyjmujące postać miękkiej, żółtej masy, otoczonej torebką łącznotkankową. Mogą powstawać w każdym miejscu ciała, lecz najczęściej tworzą się w tkance podskórnej tułowia, kończyn górnych i ud. Rzadziej tłuszczaki występują w obrębie pośladków, podudzi, karku lub głowy. więcej »

Znamiona barwnikowe: jak je usuwać?

Choć znamiona barwnikowe raczej nie powodują żadnych dolegliwości, to jednak część lekarzy zaleca ich usuwanie. Wynika to choćby z faktu, że mogą one pod wpływem różnych czynników przekształcać się do zmian stanowiących nawet zagrożenie dla życia - takich jak nowotwory. Znamiona barwnikowe usunąć można kilkoma różnymi sposobami - począwszy od zastosowania skalpela, a skończywszy na wykorzystaniu terapeutycznego działania zimna. więcej »

Jakimi metodami można usunąć znamię barwnikowe?

Znamiona barwnikowe, popularnie zwane pieprzykami, dla niektórych są elementem urody, dla innych wręcz przeciwnie – uważane są za szpecące. Innym, obawiającym się raka skóry, spędzają wręcz sen z powiek. Nowoczesna medycyna oferuje wiele metod usuwania znamion barwnikowych – nawet niewymagających zastosowania skalpela. Jakie sposoby usuwania pieprzyków są najczęściej stosowane? więcej »

Kiedy zmiany skórne należy usunąć chirurgicznie

Znamiona posiada w zasadzie każdy człowiek: National Cancer Institute podaje, że dorosła osoba ma ich statystycznie od 10 do 40. Wymienione stanowią tylko jeden z rodzajów zmian skórnych, które są usuwane - czy to z powodów estetycznych, czy też ze względów zdrowotnych. Choć dostępnych jest wiele metod zabiegowej resekcji pojawiających się na ciele tworów, w przypadku części z nich preferowane jest usuwanie ich chirurgicznie. więcej »

Metody leczenia włókniaków

Włókniaki są łagodnymi guzami nowotworowymi, powstającymi z tkanki łącznej włóknistej na różnych obszarach ciała. Wyróżnia się włókniaki miękkie, które najczęściej mają charakter wrodzony, mogą występować mnogo i pojawiać się w każdym wieku i u obu płci, oraz włókniaki twarde, będące zmianami nabytymi, najczęściej powstającymi w wyniki urazu lub miejscowego stanu zapalnego. Włókniaki, mimo że są zmianami nowotworowymi, nie stanowią zagrożenia dla życia, ponieważ są zmianami łagodnymi, dlatego z przyczyn medycznych nie trzeba ich usuwać. Jednak wiele osób decyduje się na usunięcie tych zmian skórnych, ponieważ mogą stanowić one problem estetyczny. więcej »