Gatroskopia diagnostyczna a zabiegowa

Gastroskopia, lub inaczej panendoskopia, to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, wykonane za pomocą specjalnego endoskopu, wyposażonego w kamerę. Takie badanie pozwala dokładnie obejrzeć na ekranie monitora przełyk, żołądek i opuszki, a także części zstępujące dwunastnicy. Podczas gastroskopii można wykonywać także niewielkie zabiegi.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Pierwsza gastroskopia na świecie została zademonstrowana we Fryburgu w 1868 roku przez Adolfa Kussmauala i była wykonana za pomocą sztywnej, metalowej rury. Natomiast w Polsce metoda ta została po raz pierwszy użyta w 1881 roku w Krakowie przez Jana Mikulicza–Radeckiego. Dopiero w 1957 roku dr Basil Hirschowitz wykorzystał do panendoskopii w pełni giętki endoskop, dodatkowo wyposażony w światłowód do przekazywania obrazu. 



Panendoskopia jest wykonywana u pacjentów z podejrzeniem choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego. Ta metoda badania pozwala na rozpoznanie choroby i ocenę stopnia jej zaawansowania, umożliwia także pobranie materiału do badania histopatologicznego lub mikrobiologicznego. W niektórych przypadkach na gastroskopię są kierowani pacjenci, wymagający endoskopowego leczenia niektórych dolegliwości górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Gastroskopia diagnostyczna i zabiegowa – czym się różnią?

Gastroskopia wykonywana w celach diagnostycznych umożliwia ocenę błony śluzowej górnego odcinak przewodu pokarmowego. Podczas badania lekarz ocenia elastyczność oraz ruchomość ścian przełyku, żołądka i dwunastnicy. Panendoskopia jest wskazana w przypadku podejrzenia choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, wykonuje się ją także przy zapaleniach błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy oraz przy chorobach bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Gastroskopia może również wykluczyć lub potwierdzić chorobę refluksową, a także zmiany nowotworowe. Wskazaniem do wykonani panendoskopii może być również poszukiwanie przyczyny niedokrwistości lub miejsca krwawienia.

Badanie endoskopem górnego odcinka przewodu pokarmowego jest wykonywane także w diagnostyce celiaki, przed planowanymi zabiegami operacyjnymi, np. usunięciem pęcherzyka żółciowego, a także u pacjentów z zagrożeniem genetycznym w kierunku nowotworów przełyku, żołądka lub dwunastnicy.

Podczas panendoskopii zabiegowej lekarz zajmuje się tamowaniem krwawień i usuwaniem polipów oraz ciał obcych, znajdujących się w górnym odcinku przewodu pokarmowego. W trakcie takiego zabiegu może być wykonywane opaskowanie żylaków przełyku, a także poszerzanie zwężeń przełyku i odźwiernika. Gastroskopia zabiegowa ma także na celu wykonywanie gastrostomii lub protezownia przełyku. Podczas panendoskopii lekarz może usunąć błonę śluzową wraz z wczesnymi zmianami nowotworowymi, a także dokonać zniszczenia guzków nowotworowych za pomocą lasera lub plazmy argonowej.

Głównym przeciwwskazaniem do wykonania gastroskopii jest podejrzenie perforacji górnego odcinka przewodu pokarmowego. Nie powinno się wykonywać panendoskopii również u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, z niekontrolowanym nadciśnieniem, po wstrząsie lub świeżo przebytym zawale serca, a także u chorych z niestabilną choroba wieńcową, niedokrwistością, zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz z ostrą niewydolnością oddechową.

Gastroskopia, jako badanie inwazyjne, obarczona jest ryzykiem wystąpienia powikłań, jednak w praktyce pojawiają się one niezwykle rzadko. W niektórych przypadkach podczas badania endoskopem może dojść do perforacji przewodu pokarmowego, infekcji lub komplikacji sercowo-naczyniowych.

Źródło: www.giejournal.org; www.gaes.co.nz; www.ncbi.nlm.nih.gov

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Gastroskopia diagnostyczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…