Ginekologia - informacje i aktualności

Informacje medyczne z kategorii ginekologia oraz o lekarzach ze specjalizacją: ginekolog, ginekolog-położnik

Histeroskopia operacyjna - na czym to polega

Histeroskopia operacyjna jest jedną z małoinwazyjnych procedur, przeprowadzanych przez specjalistów ginekologii. Podczas zabiegu wykorzystywane są narzędzia endoskopowe, wprowadzane przez naturalne otwory ciała. Dzięki histeroskopii operacyjnej z jamy macicy można usuwać różne twory - jaki jest jednak przebieg tego zabiegu? więcej »

W leczeniu jakich schorzeń stosuje się histeroskopię operacyjną

Histeroskopia w świecie medycznym zagościła na dobre w latach 70. XX wieku, bo to właśnie wtedy dostępne stały się - podobne do używanych obecnie - bardziej zaawansowane narzędzia, służące obrazowaniu wnętrza macicy. Zastosowań histeroskopii operacyjnej wyróżnia się wiele: dzięki temu zabiegowi można m.in. leczyć zarówno bezpłodność, jak i usuwać obecne w jamie macicy mięśniaki podśluzówkowe. więcej »

Jakie są wskazania do zabiegu usunięcia macicy?

Histerektomia jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na całkowitym lub częściowym usunięciu macicy. Tego typu operacje są wykonywane przede wszystkim z powodu dysplazji szyjki macicy, endometriozy, wypadania macicy, a także na skutek nieprawidłowych krwawień. więcej »

Wskazania do zabiegu histeroskopii operacyjnej

Histeroskopia operacyjna jest procedurą ginekologiczną, znajdującą zastosowanie w leczeniu szerokiego spektrum schorzeń macicy. Zastosowanie tej techniki pozwala w sposób minimalnie inwazyjny usuwać zmiany wewnątrzmaciczne, np. mięśniaki podśluzówkowe, które były do niedawna wskazaniem do usunięcia macicy. Zastosowanie histeroskopii operacyjnej stworzyło możliwość ich usunięcia z pozostawieniem operowanego narządu. więcej »

Nieoperacyjne leczenie mięśniaków macicy - kiedy można je zastosować

Mięśniaki macicy można leczyć zarówno klasycznymi technikami operacyjnymi, jak i coraz szerzej dostępnymi metodami małoinwazyjnymi. Te drugie budzą zainteresowanie pacjentek m.in. ze względu na to, że zajście w ciążę po ich przebyciu nie powinno być utrudnione, a oprócz tego czas rekonwalescencji jest po nich krótszy niż po zabiegach operacyjnych. Niestety, nie u wszystkich pacjentek można zastosować nieoperacyjne leczenie mięśniaków. więcej »

W Krakowie przeprowadzono pierwszą w Polsce hysteropektopeksję metodą laparoskopową

Zaburzenia statyki narządów płciowych, czyli ich wypadanie, występują u około 15% kobiet. Jest to nieprzyjemne schorzenie, które objawia się ukazywaniem się w szparze sromowej pochwy i szyjki macicy. Ponadto, schorzenie takie powoduje zaburzenia mikcji i defekacji, a także bóle w podbrzuszu. Już w niedługim czasie, rewolucją w leczeniu tej dolegliwości może stać się hysteropektopeksja laparoskopowa. więcej »

Operacyjne i nieoperacyjne leczenie mięśniaków macicy

Jednym z elementów strukturalnych macicy są komórki mięśniowe. Ich obecność pozwala m.in. na zmianę wymiaru macicy w czasie ciąży, w warunkach patologicznych może jednak dochodzić do nadmiernego rozrostu tych komórek i pojawiania się łagodnych tworów - mięśniaków. W razie konieczności leczenie tych zmian bazuje zarówno na technikach operacyjnych, jak i tych bez użycia skalpela. więcej »

Zastosowanie octanu uliprystalu w leczeniu mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy stanowią jedną z częstszych łagodnych zmian nowotworowych. Rozpowszechnienie schorzenia sprawia, że badacze poszukują coraz to nowszych sposobów jego leczenia. Klasyczna chirurgia w przypadku mięśniaków coraz częściej zastępowana jest technikami minimalnie ingerującymi w ciało pacjentek, pojawiają się też możliwości leczenia farmakologicznego tego stanu. więcej »

Mięśniaki macicy i nieinwazyjne metody ich leczenia

Mięśniaki stanowią łagodne rozrosty nowotworowe, które rozwijają się z komórek mięśniowych macicy. Zmiany te są stosunkowo częste - obecne mogą być nawet u 70% kobiet po 50. roku życia. Wpływ na ich powstawanie mają estrogeny – z tego względu mięśniaki macicy nie są raczej spotykane u pacjentek przed okresem dojrzewania, z kolei po menopauzie, kiedy ilość żeńskich hormonów ulega zmniejszeniu, mają one tendencję do samoistnego zanikania. więcej »