SCHUDNIJ ZDROWO z Tourmedica! - kliknij i umów darmową konsultację z dietetykiem Naturhouse

Ginekomastia gruczołowa - czynniki ryzyka

Ginekomastia gruczołowa - czynniki ryzyka

Ginekomastia, czyli nieprawidłowe powiększenie jednego lub obydwu sutków u chłopców lub mężczyzn jest schorzeniem, które dotyczyć może osobników w różnych grupach wiekowych. Nadmierny rozrost sutka w związku z różnego typu dolegliwościami, które mogą mu towarzyszyć, sprawia, że coraz większa grupa pacjentów poszukuje specjalistycznej pomocy lekarskiej, która pomóc może w diagnostyce, ustalenie przyczyn i leczeniu tego typu zaburzeń.

Ginekomastią nazywamy nienowotworowy rozrost tkanki gruczołowej sutka, któremu towarzyszyć może nadmierny rozwój tkanki łącznej i tłuszczowej. Wzrost objętości sutka powoduje, że pacjenci cierpiący na ginekomastię skarżyć się mogą na ból i obrzmienie tej okolicy ciała. Inne, dodatkowo stwierdzane, miejscowe bądź ogólnoustrojowe zaburzenia często związane są z przyczyną, która odpowiedzialna jest za rozwój ginekomastii

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Istnieje wiele przyczyn i mechanizmów, w wyniku których dochodzić może do rozwoju ginekomastii, przy czym za znaczną część wszystkich przypadków odpowiadają zaburzenia hormonalne.

Jakie są czynniki ryzyka rozwoju ginekomastii gruczołowej

W niektórych okresach rozwoju osobniczego może dojść u chłopców i mężczyzn do rozwoju tzw. ginekomastii fizjologicznej. Stwierdza się ją często w okresie dojrzewania, kiedy to dochodzi do zaburzeń równowagi hormonalnej i zwiększenia względnego stosunku estradiolu do testosteronu. Inne okresy życia, które związane są ze zwiększoną częstością występowania ginekomastii i nierównowagi hormonalnej to wczesne dzieciństwo i starość.

Niektóre choroby wątroby, takie jak marskość wątroby, w przebiegu których dochodzi do zaburzeń metabolizmu i detoksykacji związków chemicznych, sprawiają, że rozkład estrogenów ulega znacznemu zwolnieniu. Nadmiar i nieprawidłowy stosunek żeńskich hormonów płciowych do męskich może stać się przyczyną nadmiernego stopnia rozrostu tkanki gruczołowej sutka u osobników płci męskiej.

Do rozwoju ginekomastii gruczołowej dojść może w przebiegu chorób nerek, prowadzących do przewlekłej niewydolności tego narządu. Przewlekła niewydolność nerek jest stanem, w którym dochodzi do zaburzeń klirensu osocza i zwolnienia metabolizmu androgenów i estrogenów.

Nadczynność tarczycy jest kolejną chorobą, której obecność jest czynnikiem ryzyka rozwoju ginekomastii gruczołowej. Stan zwiększonej ilości hormonów tarczycy wpływa na produkcję białka SHBG (ang. sex hormone binding globulin)  przez wątrobę. SHBG, czyli inaczej białko wiążące hormony płciowe bierze udział w transporcie męskich i żeńskich hormonów płciowych we krwi. Hormony związane z SHBG są nieaktywne i nie posiadają aktywności biologicznej. Białko SHBG silniej wiąże się z męskimi hormonami płciowymi, niż z żeńskimi zatem wzrost stężenia tego białko wpływa na ryzyko rozwoju ginekomastii.

Nadwaga i otyłość stanowią czynnik ryzyka rozwoju wielu chorób, w tym ginekomastii. Nieprawidłowe powiększenie sutka u mężczyzn związane może być w tych przypadkach z otłuszczeniem okolicy klatki piersiowej. W tych przypadkach mówimy o lipomastii, która jest stanem nagromadzenia tkanki tłuszczowej w obrębie okolicy sutka u mężczyzn. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w obrębie ciała jest jednak również czynnikiem ryzyka rozwoju ginekomastii gruczołowej. W obrębie komórek tkanki tłuszczowej, czyli tzw. adipocytów, dochodzi do zwiększonej aktywności enzymu zwanego aromatazą. Aromataza odpowiada za przemianę androgenów na estrogeny, co warunkuje wzrost ryzyka rozwoju ginekomastii u tych pacjentów.

Nie wolno także zapominać o wpływie niektórych z leków i substancji na wzrost ryzyka postępu ginekomastii. Jednym z takich leków jest spironolakton, który jest diuretykiem, czyli lekiem moczopędnym. Spironolakton wykazuje działanie antyandrogenne i jednym z jego działań niepożądanych jest wzrost ryzyka wystąpienia ginekomastii. Innymi lekami antyandrogennymi są m.in. niektóre z preparatów stosowanych w leczeniu nowotworów prostaty.

Nielegalnie przyjmowane przez niektórych sportowców środki dopingowe są w części przypadków androgenami. Mogą one zatem ulegać konwersji do estrogenów, co wywiera wpływ na rozwój tkanki gruczołowej sutków i ich nadmierne powiększenie.

Chirurgiczne leczenie ginekomastii gruczołowej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: "Choroby wewnętrzne" prof. Andrzej Szczeklik

Dodaj komentarz

Gdy mężczyzna ma piersi

Gdy mężczyzna ma piersi

Duże piersi to niezaprzeczalnie atut, jednak nie w przypadku, gdy pojawiają się u mężczyzny. A przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn zdarza się, i nosi nazwę ginekomastii. Duże piersi u przedstawicieli płci brzydkiej nierzadko są powodem... więcej »

Chirurgiczne leczenie ginekomastii gruczołowej

Chirurgiczne leczenie ginekomastii gruczołowej

Ginekomastia gruczołowa to nadmierny rozrost tkanki gruczołowej sutka u mężczyzn. Z problemem mogą zmagać się zarówno młodzi chłopcy, jak i dorośli mężczyźni. Tylko identyfikacja czynnika sprawczego pozwala wdrożyć skuteczne leczenie... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.