Ginekomastia gruczołowo-tłuszczowa - co to jest

Mianem ginekomastii określa się występowanie u mężczyzny nadmiernie powiększonych gruczołów piersiowych. Wyróżnia się trzy typy tego zaburzenia, warunkowane rodzajem nadmiernie rozrośniętej tkanki - jednym z nich ginekomastia gruczołowo-tłuszczowa. Podział jest w tym przypadku o tyle istotny, że - zależnie od obecnego u pacjenta typu zaburzenia - stosowane są różne metody jego leczenia.

Nazwa "ginekomastia" wywodzi się od dwóch greckich słów: "gynaik" (oznaczającego kobietę) oraz "mastos" (rozumianego jako piersi). Jest to problem, występujący wyłącznie w populacji męskiej, polegający na nadmiernym powiększeniu gruczołów piersiowych. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Ginekomastia jest stosunkowo częstym problemem: jak podaje portal medscape.com, spotykana może być ona u od 36 do nawet 57% mężczyzn. Choć nadmiernej wielkości piersi mogą u różnych pacjentów wyglądać podobnie, to budująca je tkanka u różnych chorych może być zupełnie inna - wyróżnia się bowiem różne typy ginekomastii.

Czym jest ginekomastia gruczołowo-tłuszczowa?

Ginekomastia powstaje na drodze dwóch głównych mechanizmów. Dochodzić może do niej albo ze względu na nadmierny rozrost tkanki gruczołowej, zlokalizowanej w obrębie piersi, albo w związku z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. W przypadku pierwszej sytuacji mówi się o ginekomastii gruczołowej, w efekcie drugiej rozwija się natomiast tzw. pseudoginekomastia (czyli ginekomastia tłuszczowa).

Możliwe jest również współistnienie obu wymienionych problemów u jednego chorego - tego rodzaju zaburzenia określane są mianem ginekomastii gruczołowo-tłuszczowej (spotkać się można również z terminem ginekomastia mieszana). U takich pacjentów w obrębie gruczołów piersiowych znajdowane są zarówno nadmierne ilości tkanki tłuszczowej, jak i tkanki gruczołowej.

Nie do końca znany jest mechanizm powstawania ginekomastii gruczołowo-tłuszczowej. Jedna z hipotez, dotyczących etiologii tego problemu, uwzględnia wpływ zaburzeń hormonalnych. Nadmiar tkanki tłuszczowej sam w sobie może być powodem powiększenia męskich gruczołów piersiowych, ale może też skutkować narastaniem ryzyka wystąpienia ginekomastii gruczołowej. Zwiększenie możliwości wystąpienia wspomnianego zaburzenia związane jest z tym, że u pacjentów otyłych istnieje tendencja do wzrostu ilości estrogenów w organizmie - a to właśnie te typowo żeńskie hormony odpowiadają za wzrost komponenty gruczołowej sutka.

Gruczoły piersiowe mężczyzny z ginekomastią gruczołową mogą wyglądać tak samo jak tych panów, którzy borykają się z postacią mieszaną tego zaburzenia. Czy wyodrębnianie ginekomastii gruczołowo-tłuszczowej ma więc jakieś znaczenie dla pacjentów? Okazuje się, że tak, ponieważ to właśnie typ istniejącej u mężczyzny ginekomastii decyduje o tym, jakimi metodami zaburzenie będzie leczone. Najlepsze efekty leczenia ginekomastii gruczołowo-tłuszczowej uzyskać można dzięki zabiegowi chirurgicznemu, podczas którego możliwa będzie resekcja zarówno komponenty gruczołowej, jak i tłuszczowej.

Pacjenci z ginekomastią gruczołowo-tłuszczową mogą zdecydować się na liposukcję, jednakże - zgodnie z potoczną nazwą tej procedury - pozwoli ona pozbyć się jedynie nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolicy piersi. Gruczoły ulegną wtedy zmniejszeniu, ale - ze względu na pozostającą w nich nadmiernie rozbudowaną tkankę gruczołową - mogą one nadal być większe niż typowe męskie piersi. Ostateczną decyzję podejmuje pacjent w porozumieniu z lekarzem - pod uwagę przy wybieraniu metody leczenia ginekomastii brane jest między innymi to, która z komponent (gruczołowa czy tłuszczowa) dominuje u danego pacjenta.

Chirurgiczne leczenie ginekomastii gruczołowo – tłuszczowej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: www.medscape.com; www.gynecoma.com; www.ncbi.nlm.nih.gov

Autor:

Dodaj komentarz

Metody leczenia ginekomastii gruczołowo-tłuszczowej

Metody leczenia ginekomastii gruczołowo-tłuszczowej

Mężczyźni cierpiący na ginekomastię mogą odczuwać zawstydzenie z powodu swoich nadmiernie rozbudowanych gruczołów piersiowych. Problem ten można jednak z powodzeniem leczyć - zlikwidować go można m.in. poprzez ćwiczenia fizyczne, zabiegi...

Jak można leczyć ginekomastię gruczołowo-tłuszczową

Jak można leczyć ginekomastię gruczołowo-tłuszczową

Ginekomastia to wstydliwa przypadłość, dotykająca wielu mężczyzn w każdym wieku, znacząco obniżająca komfort ich życia. Polega na jedno- lub obustronnym powiększeniu sutka w wyniku łagodnego rozrostu tkanek. Niezależnie od przyczyn oraz...

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska