Implantacja natychmiastowa, wczesna i późna - na czym polegają?

Implantacja natychmiastowa, wczesna i późna - na czym polegają?

Piękny i pełny uśmiech jest marzeniem wielu osób. Niestety, wraz z upływem lat i rozwojem niektórych schorzeń, u pacjenta dojść może do utraty jednego lub kilku zębów. Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) szacuje, że na całym świecie około 30% osób dorosłych w wieku 65-74 nie posiada naturalnych zębów. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, protetyki i implantologii możliwe staje się jednak skuteczne uzupełnienie braków w uzębieniu.

Implantoprotetyką stomatologiczną nazywamy dziedzinę stomatologii, która najogólniej zajmuje się odtwarzaniem uzębienia przy wykorzystaniu specjalistycznych implantów zębowych. Poza często widocznym defektem kosmetycznym, ubytek w uzębieniu może być przyczyną m.in. zaburzeń w mechanice żucia czy problemów z nadmiernym ścieraniem się niektórych powierzchni zębowych. 

Implantacja natychmiastowa oferta specjalna!
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Obecnie na rynku istnieje cały szereg implantów, koron czy mostów, które pomagać mają w jak najskuteczniejszym uzupełnianiu powstałych ubytków. Jednym z najbardziej istotnych kryteriów, które w dużej mierze decyduje o możliwym do uzyskania efekcie kosmetycznym, jest czas, jaki upłynął od utraty zęba do wprowadzenia wybranego implantu wraz z koroną.

Jaka jest różnica między implantacją natychmiastową, wczesną i późną?

Implantami stomatologicznymi nazywamy zazwyczaj specjalne metalowe (najczęściej tytanowe) trzpienie, które stanowią substytut utraconego korzenia zęba. W zależności od czasu, jaki upłynął od utraty zęba do momentu wprowadzenia implantu, wyróżnić możemy tzw. implantację natychmiastową, wczesną i późną.

Implantacja natychmiastowa jest metodą, która zapewnia pacjentowi możliwie jak najlepszy wynik estetyczny. Polega ona najczęściej na ekstrakcji zęba i wprowadzeniu w jego miejsce implantu wraz z tymczasową koroną. Wszystko to odbywa się podczas jednej wizyty pacjenta w gabinecie stomatologicznym, a dokładna kwalifikacja danego zęba do ekstrakcji pozwala odpowiednio wcześniej zaplanować całą procedurę. Jednoczesne usunięcie wybranego zęba i wszczepienie implantu pozwala także na znaczne zredukowanie czasu powrotu pacjenta do pełnego zdrowia. Nie we wszystkich jednak przypadkach można przeprowadzić zabieg implantacji natychmiastowej. W przypadku stwierdzenia np. stanu zapalnego tkanki kostnej czy niewystarczającej jej ilości dla wszczepienia implantu, konieczne może być zastosowanie innego schematu leczenia powstałego ubytku.

Implantacja wczesna jest najpopularniejszą i najbardziej rozpowszechnioną metodą leczenie ubytków po utracie zęba z wykorzystaniem implantów. W przypadku decyzji o przeprowadzeniu implantacji wczesnej cała procedura odbywa się w sposób dwuetapowy. Po usunięcie zęba odczekuje się około trzech miesięcy, tak, aby doszło do całkowitego wygojenia się kości, i dopiero wtedy przeprowadza się zabieg wszczepienia wybranego implantu zębowego. Metoda ta zakłada, że potrzebna jest określona ilość czasu na to, aby doszło do odpowiedniej przebudowy wyrostka zębodołowego, co umożliwia lepszą integrację wprowadzonego implantu z otaczającą go tkanką kostną.

O implantacji później mówimy najczęściej w sytuacji, kiedy czas, jaki upłynął od utraty zęba do wszczepienia implantu wynosi wiele miesięcy bądź nawet lat. Konsekwencją powstałego i nieleczonego ubytku jest powolny w czasie proces utraty, zaniku i resorpcji tkanki kostnej. W wyniku tych procesów ewentualny zabieg implantacji wymaga, w wielu przypadkach, specjalistycznych przygotowań. W sytuacji stwierdzenia niedostatecznej ilości tkanki kostnej pomiędzy zatoką szczękową a jamą ustną konieczne bywa przeprowadzenie zabiegu tzw. podniesienia dna zatoki szczękowej, który ma na celu odtworzenie niezbędnej dla powodzenia implantacji ilości kości. Dodatkowo, implantacja późna obarczona jest innymi komplikacjami, które wynikają m.in. z powstałych w wyniku nieleczonego ubytku wadami zgryzu czy zaburzeniami proporcji twarzy.

Cena implantów zębowych w polskich klinikach zależy m.in. od rodzaju danego implantu czy materiału, z jakiego został on wytworzony i waha się w przedziale od około 1 500 do ponad 4 000 zł.

Implantacja natychmiastowa
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: www.who.in; ww.ada.org

Dodaj komentarz

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska