Implanty piersi z powłoką poliuretanową

Powiększanie piersi przy pomocy implantów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Zastosowanie powłoki, wykonanej z poliuretanu, pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia przykurczu torebkowego, ponieważ organizm uznaje poliuretan za nieszkodliwy. Ponadto, wykorzystanie poliuretanu pozwala na wrośnięcie tkanek w powierzchnię implantu i zapewnia trwałe jego położenie.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Jak wynika z danych Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Estetycznej ASAPS, powiększanie piersi jest drugim co do częstości (po liposukcji) zabiegiem chirurgii plastycznej, wykonywanym w Stanach Zjednoczonych. W 2015 roku wykonano tam ponad 305 tysięcy takich operacji. Tak duże zainteresowanie powiększaniem piersi skłania naukowców do opracowywania coraz nowocześniejszych implantów piersi, których stosowanie będzie wiązało się z minimalną ilością efektów niepożądanych i jednocześnie pięknym wyglądem piersi po zabiegu. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Na początku ery implantów piersiowych wszczepiano pacjentkom protezy piersi gładkie, wypełnione solą fizjologiczną. Główny problem polegał wówczas na tym, że implanty pękały, a sól wydobywała się na zewnątrz. Obecnie protezy piersi są wypełniane usieciowanym kwasem hialuronowym lub silikonem, dzięki czemu nie tracą kształtu ani nie wylewają się do tkanek nawet wtedy, kiedy ulegną uszkodzeniu. Substancje te są bezpieczne dla organizmu i nie wywołują reakcji uczuleniowych. Jednak implanty piersi różnią się nie tylko pod względem zastosowanego wypełnienia - różne mogą być też rodzaje zastosowanych w ich produkcji powłok. Jedną z nich jest powłoka poliuretanowa, pozwalająca zminimalizować ryzyko wystąpienia przykurczu torebkowego po operacji powiększania piersi implantami.

Czym się wyróżniają implanty piersi z powłoką poliuretanową?

Do niedawna jednym z najczęstszych powikłań po implantacji protezy piersiowej był przykurcz torebkowy. Jest on wynikiem reakcji odpornościowej organizmu, kiedy to ciało człowieka próbuje odizolować od tkanek sztuczny materiał (implant), który uważa za szkodliwy. Barierę ma stanowić torebka, wytwarzana z tkanki łącznej, która otacza implant. Niestety, z biegiem czasu torebka może się kurczyć, twardnieć i dawać niekorzystny efekt estetyczny, a w dalszej kolejności konieczność ponownej operacji i wymiany implantu.

Aby zlikwidować ryzyko występowania przykurczu torebkowego, należy otoczyć implant substancją, którą organizm uzna za nieszkodliwą. Nie będzie wtedy toczyła się reakcja zapalna, a tkanki organizmu zrosną się z implantem, zapewniając mu stabilne położenie i brak ryzyka przemieszczenia się. Te warunki spełnia poliuretan. Poliuretan jest to syntetyczny polimer, którym jest pokrywana powierzchnia implantu piersiowego. Jest on nakładany na implant piersiowy w formie piany, aby tkanki człowieka mogły się z nim połączyć. W ciągu kilku dni po zabiegu implant jest już zrośnięty z tkankami piersi, a jego położenie jest stabilne. W ten sposób nie tylko udaje się "oszukać" układ immunologiczny i znacznie zmniejszyć ryzyko powstania przykurczy torebkowego, ale także zapobiec kolejnemu stosunkowo częstemu powikłaniu, jakim jest przemieszczenie się implantu wewnątrz piersi.

Powłoka poliuretanowa może być stosowana do implantów zarówno okrągłych, jak i anatomicznych, o wszystkich dostępnych rozmiarach. Poliuretan może pokrywać protezy wypełnione żelem silikonowym o różnej gęstości, w zależności od preferencji pacjentki.

Powiększanie piersi implantami anatomicznymi
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.surgery.org; "Nowe poliuretany do celów medycznych" J. Brzeska; www.implantypolytech.pl

Dodaj komentarz

Powiększanie piersi implantami - statystyki 2016

Powiększanie piersi implantami - statystyki 2016

Wielkość kobiecych piersi ma wpływ na całą sylwetkę – w dużej mierze to właśnie na ich podstawie określa się, czy kobieta jest atrakcyjna. Zabiegi powiększania piersi umożliwiają trwałe zwiększenie rozmiaru biustu, a efekt operacji jest...

Powiększanie piersi - co warto wiedzieć o implantach

Powiększanie piersi - co warto wiedzieć o implantach

No więc zdecydowałaś się na zabieg powiększania piersi. Jesteś prawie pewna, że chcesz zwiększyć rozmiar swojego biustu przy pomocy implantów. Czas więc zacząć gromadzić dane na temat tej techniki augmentacji piersi. Jakie są rodzaje...

Powiększanie piersi: czemu jest takie popularne?

Powiększanie piersi: czemu jest takie popularne?

Powiększanie biustu od lat nieodmienni znajduje się w czołówce najchętniej przeprowadzanych procedur chirurgii plastycznej, co każdego roku potwierdzają statystyki światowych towarzystw chirurgii plastycznej. Przykładowo, w samych tylko Stanach...