Implanty zębowe a cukrzyca

Implanty zębowe stają się coraz popularniejszą metodą odtwarzania utraconych zębów. Jak w przypadku praktycznie każdej procedury medycznej, również i do tej istnieją swoiste przeciwwskazania. Za jedno z potencjalnych uznawana jest cukrzyca, jednakże zdania na ten temat są podzielone.

Odtwarzanie braków w uzębieniu przy pomocy implantów zębowych jest korzystne m.in. ze względu na trwałość tych struktur w jamie ustnej. Niestety, nie wszyscy chętni pacjenci mogą skorzystać z takowego rozwiązania. Wśród przeciwwskazań do wszczepienia odtwórczych korzeni zębowych znajdują się m.in. ciąża, choroby nowotworowe oraz zaburzenia krzepnięcia krwi i długotrwałe leczenie sterydami. 

Implanty zębowe od 600 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Wśród stanów, w przypadku obecności których pacjent nie może mieć wszczepionych implantów stomatologicznych, bywa wymieniana również cukrzyca. Choć pogląd ten wyznawany jest przez wielu lekarzy, okazuje się jednak, że wcale nie muszą oni mieć racji.

Jak cukrzyca wpływa na implanty zębowe?

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która zaburza funkcjonowanie wiele różnych układów organizmu. Wskutek jej obecności upośledzeniu ulega synteza kolagenu, a gojenie się ran zachodzi wolniej niż u zdrowych osób. W przypadku wszczepienia implantów zębowych pacjentowi z cukrzycą zwiększone jest ryzyko pojawienia się infekcji w okolicy wszczepu, oprócz tego wolniej przebiegać mogą procesy łączenia się implantu z kością oraz gojenie naruszonych w trakcie zabiegu tkanek przyzębia. Czy występowanie wymienionych zjawisk dyskwalifikuje pacjentów ze zbyt wysokim poziom glukozy we krwi z możliwości zastosowania u nich implantów?

Zdania na ten temat są podzielone. Wynika to zapewne z tego, że poszczególni autorzy w swoich badaniach uzyskują rozmaite rezultaty w kwestii oceny utrzymywania się implantów zębowych u pacjentów z cukrzycą. Przeglądu dostępnych publikacji postanowili dokonać autorzy pochodzącej z 2013 roku pracy "Dental implant survival in diabetic patients: review and recommendations". Przytaczane przez indyjskich lekarzy były badania różnych autorów, według których odsetek prawidłowo przyjętych implantów sięgał od 68,7% (10-letni okres obserwacji, Peter Moy et. al., 2005) do nawet 100% (30 miesięcy obserwacji, Balshi et.al., 2007).

Do ciekawych wniosków doszli również naukowcy z University of Texas Health Science w San Antonio. Ich badanie obejmowało 117 pacjentów, których podzielono na grupy. Kierowano się tym, czy chorują oni na cukrzycę, a jeżeli tak, to czy przebieg choroby jest dobrze, czy też słabo kontrolowany. Po rocznym okresie obserwacji okazało się, że utrzymywanie się implantów zębowych było podobne we wszystkich grupach i sięgało niemalże 100%. U pacjentów ze słabo kontrolowaną cukrzycą zauważalne natomiast było to, że proces osteointegracji implantu zachodził wolniej (prawie dwukrotnie dłużej w porównaniu do osób zdrowych), jednakże aby zapobiec ewentualnym komplikacjom u tych chorych odsłonięcie implantu wykonywano po prostu później niż standardowo.

Przytaczane publikacje mogą stanowić uzasadnienie stwierdzenia, że pacjenci, chorujący na cukrzycę, mogą mieć wszczepiane implanty zębowe. W przypadku słabej kontroli poziomu glukozy we krwi, stomatolog przed rozpoczęciem odtwarzania utraconych wcześniej zębów może zalecić pacjentowi udanie się do diabetologa celem uzyskania poprawy kontroli choroby. Szczególne postępowanie dotyczy również chorych na cukrzycę już po przebyciu zabiegu, ponieważ u takich osób - ze względu na zwiększone ryzyko powikłań infekcyjnych - stosuje się m.in. specjalne przeciwbakteryjne płukanki.

Implanty zębowe
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.medscape.com; www.aaid-implant.org; Dubey K.D., Gupta D.K., Singh A.K., Dental implant survival in diabetic patients; review and recommendations, Natl J Maxillofac Surg. 2013 Jul-Dec; 4(2): 142–150, doi:  10.4103/0975-5950.127642

Autor:

Dodaj komentarz

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty stomatologiczne to przełomowa technologia umożliwiająca pacjentom odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu o naturalnym wyglądzie. Mogą stanowić podstawę pojedynczego zęba, jak również bazę dla kompleksowego uzupełnienia...

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Implanty zębowe to nowoczesne uzupełnienia protetyczne, coraz powszechniej stosowane w stomatologii do odtwarzania ubytków zębowych. Pozwalają odzyskać piękny, pełny uśmiech nie tylko osobom, które utraciły jeden ząb: z zastosowaniem...

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Piękny uśmiech to przede wszystkim uśmiech kompletny. Żadne wady uzębienia nie rzutują tak bardzo na nasz wygląd jak braki zębowe: zęby mogą mieć różne odcienie, nie muszą też być idealnie równe i proste, najważniejsze jednak, by podczas...