Implanty zębowe dwuczęściowe - co to takiego?

Ze względu na budowę implantów dzielimy je na jednoczęściowe i dwuczęściowe. Implant jednoczęściowy to jeden element, z jednej strony umieszczany w kości, a z drugiej wystający ponad powierzchnię dziąsła. Implant dwuczęściowy stanowią dwa komponenty: implant mocowany w kości i ukryty wewnątrz dziąsła oraz łącznik, służący do przymocowania korony.

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Podczas zabiegu implantacji specjalista umieszcza w kości tytanowy implant, który po przymocowaniu do niego korony spełnia funkcję korzenia. W zależności od sytuacji klinicznej, preferencji pacjenta oraz doświadczenia implantologa, korona może być założona od razu po wszczepieniu implantu lub z odroczeniem. Między innymi podczas decydowania o czasie założenia korony, pacjent wraz ze specjalistą powinien zdecydować czy zastosować implant jedno-, czy dwuczęściowy.

Czym są implanty zębowe dwuczęściowe?

Implanty jednoczęściowe, które były bardziej popularne na początku rozwoju implantologii, to tytanowe śruby, których jeden koniec jest zakotwiczony w kości, a drugi wystaje ponad powierzchnię dziąsła. Implanty dwuczęściowe, jak nazwa wskazuje składają się z dwóch części: jedna jest zamocowana w kości, a kończy się wewnątrz dziąsła, a druga łączy się z pierwszą w dziąśle i wystaje ponad jego powierzchnię, gdzie jest do niej przymocowywana korona.

Implanty dwuczęściowe są trudniejsze do wszczepienia, jednak pod wieloma względami przewyższają swoich jednoczęściowych konkurentów. Dwuczęściowe implanty są preferowane w sytuacjach, gdy konieczna jest odbudowa kości oraz u pacjentów z wadami lub zmianami w obrębie kości żuchwy lub szczęki. Dodatkowo, umieszczenie całego implantu w obrębie tkanek pacjenta, zmniejsza ryzyko niepowodzenia przyjęcia się implantu oraz utrudnia przechodzenie patogenów wzdłuż śruby.

Zalety i wady implantów dwuczęściowych

Podczas wieloletniego stosowania implantów zdarza się, że dla zachowania pięknego uśmiechu, konieczna jest wymiana korony lub zastosowania innego rozwiązania protetycznego. Występowanie łącznika jako elementu implantu dwuczęściowego umożliwia przyłączenie do implantu różnego rodzaju koron i elementów protetycznych. Nie jest to możliwe w przypadku stosowania implantów jednoczęściowych, gdzie rodzaj możliwych rozwiązań jest ograniczony.

Wadą stosowania implantów dwuczęściowych jest fakt, że podczas ich wszczepiania i mocowania łącznika konieczne jest nacięcie i w konsekwencji szycie dziąsła. Implanty jednoczęściowe w wielu przypadkach pozwalają na jego uniknięcie. Ta niedogodność jest jednak odczuwana przez pacjenta jednak tylko przez kilka dni, po zagojeniu się rany pacjent nie odczuwa różnicy w użytkowaniu obu rodzajów implantów.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Implanty dwuczęściowe cyrkonowe (pełnoceramiczne)

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…