Implanty zygomatyczne - czym się różnią od standardowych implantów zębowych?

Implanty zygomatyczne - czym się różnią od standardowych implantów zębowych?

Praktycznie każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu, który jako jeden z elementów stanowi o naszej atrakcyjności. Niestety wiele osób, z powodu braków w uzębieniu, nie może sobie na niego pozwolić. Jest to przyczyną wielu kompleksów, a nawet unikania kontaktów towarzyskich. Z pomocą przychodzi nowoczesna implantologia.

Implantologia stomatologiczna jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Dzięki zastosowaniu implantów możliwa jest odbudowa protetyczna nie tylko pojedynczych zębów, ale także pełnego uzębienia szczęki, a co za tym idzie - możliwe jest przywrócenie prawidłowych funkcji narządu żucia, oraz - co dla wielu osób ma nawet większe znaczenie - pięknego uśmiechu. 

Implanty zygomatyczne od 3 400 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Aktualnie najczęściej stosowanymi wszczepami są tzw. implanty standardowe, czyli korzeniowe. Za stosunkową nowość uważane są implanty zygomatyczne, nazywane również jarzmowymi, które zostały wprowadzone przez profesora Per-Ingara Branemarka w 1989 roku.

Implanty zygomatyczne a standardowe – co je odróżnia?

Podstawową różnicą pomiędzy implantami jarzmowymi a standardowymi są wskazania do ich zastosowania. Wszczepy zygomatyczne używane są u pacjentów, u których występują znaczne i całkowite braki w uzębieniu szczęki i nie ma możliwości założenia implantów korzeniowych. Przyczyną takiego stanu rzeczy są duże ubytki w kości szczękowej, które uniemożliwiają odpowiednie zamocowanie wszczepu. Mogą być one spowodowane przez utratę znacznej ilości zębów, co sprzyja atrofii tkanki kostnej, a także częste zapalenia dziąseł i sąsiadującej z nimi kości czy też przebyte urazy. Dzięki zastosowaniu protez opartych na implantach zygomatycznych, możliwe jest uniknięcie nie tylko czasochłonnych, ale także skomplikowanych i obciążających zabiegów rekonstrukcji szczęki czy operacji podniesienia dna zatoki szczękowej. W odróżnieniu od wszczepów zygomatycznych, standardowe implanty mogą zastępować pojedyncze zęby i są wstawiane zarówno do kości szczęki, jak i żuchwy.

Implanty zygomatyczne różnią się od standardowych wszczepów również wyglądem. W związku z faktem, że umocowuje się je w kości jarzmowej (łac. os zygomaticum) są one znacznie dłuższe w stosunku do standardowych ( zazwyczaj 3,5-4,2mm) i wynoszą 30 – 52,5 mm. W zależności od potrzeb zakłada się 2-4 wszczepy, na których następnie mocuje się odbudowę protetyczną. Niezależnie od typu implantu najczęściej wykonywane są one z tytanu, ponieważ nie powoduje on reakcji alergicznych.

Kolejnymi różnicami są te związane z przebiegiem wszczepiania implantu. W obu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie badań – najczęściej tomografii komputerowej, której zadaniem jest ocena tkanki kostnej. Jednak przed planowanym zabiegiem zakładania wszczepów jarzmowych, konieczne jest poszerzenie diagnostyki obrazowej o zatoki, zwłaszcza szczękowe. Ponadto powinna być przeprowadzona rzetelna diagnostyka laryngologiczna. Ma to na celu wykrycie ewentualnych patologii lub nieprawidłowości anatomicznych, które mogłyby uniemożliwić procedurę lub zwiększyć ryzyko powikłań. Również same zabiegi różnią się między sobą. Zakładanie implantów zygomatycznych odbywa się w znieczuleniu ogólnym, natomiast standardowych zazwyczaj w miejscowym. Dodatkowym plusem zabiegów z użyciem wszczepów jarzmowych jest fakt, że są one od razu na tyle stabilne, że można natychmiastowo zamocować na nich odbudowę protetyczną czyli np. koronę lub most. W przypadku implantów korzeniowych wymagany jest okres nawet około 6 miesięcy, potrzebny na ustabilizowanie wszczepu poprzez jego zrośnięcie z kością i dopiero po tym czasie możliwa jest odbudowa protetyczna.

Niestety wstawianie implantów zygomatycznych jest nierefundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zabieg można jednak wykonać w coraz większej ilości prywatnych klinik w Polsce. Cena implantacji samego wszczepu waha się w okolicach 8 000 - 11 000 zł.

Implanty zygomatyczne
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.for.org; P.H. de Moraes et al., Maxillary “All-On-Four” treatment using zygomatic implants. A mechanical analysis, Revue de Stomatologie, de Chirurgie Maxillo-faciale et de Chirurgie Orale 2016:2(117), 67-71

Dodaj komentarz

Implanty zygomatyczne

Implanty zygomatyczne

Implanty zygomatyczne to prawdziwa rewolucja w nowoczesnej stomatologii. Wykorzystanie ich podczas zabiegów umożliwia szybką rekonstrukcję uśmiechu nawet u pacjentów z całkowitym bezzębiem. Tego typu system pozwala na rezygnację ze złożonych... więcej »

Implanty zygomatyczne

Implanty zygomatyczne

Implantologia jest dziedziną stomatologii, która oferuje możliwość odzyskania pięknego uśmiechu nawet tym pacjentom, którzy z różnych względów stracili część bądź nawet całość własnego uzębienia. Pojedyncze wszczepy bądź odbudowy... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska