Innowacja onkologiczna w Polsce: kobiety po chemioterapii mogą zachować płodność

Lekarze ze szpitala Św. Rafała w Krakowie w 2016 roku postanowili zająć się problemem ewentualnego uszkodzenia jajników, spowodowanego chemioterapią. Przeprowadzili oni nowatorski w skali kraju zabieg, dzięki któremu możliwe jest, że - już po zakończeniu leczenia onkologicznego - pacjentki nie będą doświadczać zaburzeń ze strony układu rozrodczego.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Prawdopodobnie głównie przez to, że schorzenia nowotworowe u ludzi występują z narastającą częstością, lekarze coraz więcej wiedzą o ich leczeniu i o tym, jakie są powikłania takich terapii. Problemami pacjentów mogą być zarówno wypadanie włosów po chemioterapii, jak i rozwój (po wielu latach) wtórnych nowotworów po przebyciu radioterapii. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Jeszcze innym problemem, który bywa związany z leczeniem onkologicznym, są zaburzenia płodności. Mężczyźni przed terapią przeciwnowotworową mogą oddać swoje nasienie do banku, jaka jest natomiast sytuacja kobiet?

Szansa na zachowanie kobiecej płodności po chemioterapii: krakowscy lekarze i ich innowacyjna terapia

Leczenie nowotworów może skutkować bezpłodnością u kobiet, problemem tym postanowili się jednak zająć lekarze ze szpitala Św. Rafała w Krakowie. Specjaliści dokonali jednego z pierwszych takich zabiegów w Polsce, mianowicie od chorej przygotowywanej do leczenia istniejącego u niej raka piersi pobrali fragmenty tkanek jajników. Uzyskany materiał można zamrozić, a następnie - już po zakończeniu leczenia przeciwnowotworowego - wszczepić pacjentce ponownie jej własne tkanki.

Opisane powyżej postępowanie odgrywa rolę nie tylko w możliwości przywrócenia pacjentkom zdolności do posiadania dzieci już po leczeniu onkologicznym. Jajniki pełnią w kobiecych organizmach wiele różnych funkcji - jako przykład można podać działanie produkowanych w jajnikach estrogenów, chroniące pacjentki przed osteoporozą. Destrukcja gonad, spowodowana leczeniem onkologicznym, może być też przyczyną przedwczesnego wystąpienia menopauzy.

Na podstawie powyższych można więc wywnioskować, że pobieranie tkanek jajnika jeszcze przed rozpoczęciem chemioterapii może odgrywać istotną rolę w poprawie komfortu życia kobiety po leczeniu. Pozostaje jedynie czekać na to, aż metoda stanie się w Polsce szerzej rozpowszechniona.

Leczenie nowotworów piersi
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: www.portalemedyczne.pl

Dodaj komentarz