Jak długo trwa założenie aparatu ortodontycznego?

Aparat ortodontyczne stosowane są powszechnie w leczeniu różnych wad zgryzu, w przebiegu których dochodzi m.in. do niewłaściwego ustawienia zębów w łuku zębowym czy nieodpowiedniego ścierania powierzchni poszczególnych zębów. Wyróżnić możemy najogólniej dwa rodzaje aparatów ortodontycznych: ruchome i stałe. W odróżnieniu od aparatów ruchomych, które stosuje się przez określoną ilość godzin w ciągu doby, aparaty stałe są noszone w trybie ciągłym, w związku z czym wymagają odpowiedniego założenia przez specjalistę.

Aparaty ortodontyczne stałe stosuje się głównie u dzieci starszych, młodzieży oraz dorosłych pacjentów i pozwalają one na przeprowadzenie skutecznej korekcji wielu wad zgryzu. Aparaty takie mocuje się do zębów stałych za pomocą specjalnego kleju i systemu odpowiednich zamków, ligatur czy łuków. Sam proces mocowania aparatu nie jest bolesny, chociaż u niektórych osób, pojawić się może przejściowy dyskomfort i uczucie ucisku zębów, które ustępują samoistnie po upływie około jednego tygodnia. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać leczenie
Sprawdź ofertę »

Wpływ na czas trwania całej procedury założenia aparatu ortodontyczne ma wiele różnych czynników. Czas zabiegu zależy m.in. od doświadczenia danego specjalisty, typu zastosowanego aparatu ortodontycznego, współpracy pacjenta czy ilości koniecznych do założenia elementów (jeden łuk, częściej dwa łuki zębowe). W większości przypadków czas założenia stałego aparatu ortodontycznego zamyka się w przedziale od 45 do 90 minut. Do czasu tego należy doliczyć czas związany z odpowiednim przygotowaniem zębów do samego zabiegu, na który składa się m.in. uzupełnienie stwierdzonych ubytków czy usunięcie kamienia i osadu nazębnego.

Bibliografia: www.aaoinfo.org

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do...