Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok przynosowych

Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok przynosowych

Zapalenie zatok przynosowych określane jest jako stan zapalny błony śluzowej, zlokalizowany w przestrzeniach kości twarzoczaszki połączonych z jamą nosową. Tego typu dolegliwości spowodowane są zaburzeniami drenażu oraz wentylacji, następującego najczęściej na skutek zakażenia, alergii lub szczególnej budowy anatomicznej.

Zapalenie zatok przynosowych (łac. sinusitis paranasales) jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się do lekarza pierwszego kontaktu. Według European Academy of Allergy & Clinical Immunology, na tego typu dolegliwości leczy się duża część populacji. Ostre zapalenie zatok przynosowych występuje u 1-2 % mieszkańców Europy, natomiast przewlekły stan zapalny dotyka nawet 11% europejskiego społeczeństwa. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Przewlekły stan zapalny w obrębie zatok najczęściej objawia się niedrożnością nosa, katarem oraz promieniującym bólem zatok, głowy i ucha, a także powtarzającym się kichaniem. Dodatkowo, wraz z tymi objawami może pojawić się gorączka, ból gardła, zawroty głowy i utrata zmysłu węchu.

Przewlekle zapalenie zatok przynosowych – jakimi sposobami je leczyć?

Wśród głównych przyczyn stanu zapalnego zatok przynosowych wymienia się wirusy, które wywołują łagodny przebieg choroby. Jednak w stanach przewlekłych może dojść do zakażenia bakteryjnego, wywołanego przez gronkowce, paciorkowce i moraxellę. Przewlekle zapalenie zatok przynosowych może być spowodowane zbyt słabymi ruchami rzęsek w błonie śluzowej nosa, a także przez alergię, astmę i zaburzenia genetyczne. Podstawą rozpoznania stanu zapalnego w obrębie zatok jest wywiad lekarski, a także badanie laryngologiczne. W celach diagnostycznych lekarz może również zlecić badanie mikrobiologiczne wydzieliny z nosa, a także zdjęcie RTG zatok przynosowych lub tomografię komputerową.

W leczeniu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych wykorzystuje się przede wszystkim farmakologię lub leczenie zabiegowe. Podstawą leczenia farmakologicznego są antybiotyki, które mają na celu zwalczenie stanu zapalnego w obrębie zatok przynosowych. Dodatkowo stosuje się także leki przeciwgorączkowe, przeciwobrzękowe, mukolityczne oraz leki donosowe.

Leczenie zabiegowe przewlekłego zapalenia zatok może być wykonywane operacyjnie lub metodami mniej inwazyjnymi, wykorzystującymi dostęp do nosa i zatok przez otwory naturalne za pomocą techniki endoskopowej lub techniki balonikowania (MIST). Zabiegi endoskopowe w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok umożliwiają bardzo precyzyjne operowanie narzędziami dzięki obserwacji wykonywanych czynności na monitorze. Dodatkowo, taka metoda ułatwia dokładne zlokalizowanie przyczyny dolegliwości, a w konsekwencji pozwala na ograniczenie pola zabiegowego tylko do tkanek zmienionych chorobowo. Celem zabiegu endoskopowego jest przywrócenie prawidłowej wentylacji zatok przynosowych.

Natomiast balonikowanie jest jedną z najnowszych metod leczenia przewlekłych stanów zapalnych w obrębie zatok. Cewnikowanie endoskopowe zatok to zabieg, charakteryzujący się niewielkim stopniem inwazyjności, spowodowanym zastosowaniem zminiaturyzowanych, miękkich i bardzo giętkich przyrządów, wprowadzanych do zatok przez nozdrza. Metoda ta ma na celu bardzo delikatne odblokowanie zainfekowanych zatok. Podczas balonikowania nie są usuwane żądne tkanki, w związku z tym jest to zabieg bezkrwawy i nie wymaga zakładania szwów ani opatrunku. Zabieg techniką MIST jest uważany za najbezpieczniejszy ze wszystkich, jakimi leczy się przewlekłe zapalenie zatok przynosowych.

Źródło: www.eaaci.org; www.czytelniamedyczna.pl; www.gazetalekarska.pl

Komentarze (2)

Malgorzata 2 lata temu

Dzien dobry,choruje na przewlekle zapelenie zatok I jestem zainteresowana zabiegiem w tym celu , prosze Panstwa o przeslanie klinik wraz z cennikiem.Chcialam jeszcze dodac ,ze interesuje mnie konsultacja wraz z zabiegiem. Malgorzata Lukasik Odpowiedz

G.B. do Malgorzata 10 miesięcy temu

Dzien dobry,choruje na przewlekle zapelenie zatok I jestem zainteresowana zabiegiem balonikowaniem w tym celu , prosze Panstwa o przeslanie klinik wraz z cennikiem.Chcialam jeszcze dodac ,ze interesuje mnie konsultacja wraz z zabiegiem. Odpowiedz

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska