Jak rozpoznać przepuklinę

Przepuklina (łac. hernia) to ogólna nazwa grupy schorzeń, polegających na nieprawidłowym przemieszczeniu się narządów wewnętrznych. Niezależnie od miejsca występowania, przepuklina daje na ogół zestaw bardzo podobnych objawów. Odpowiednio wczesne rozpoznanie schorzenia jest o tyle istotne, że w pewnych sytuacjach może dojść do tzw. uwięźnięcia, co jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

O przepuklinie mówimy wówczas, gdy narząd lub jego część przemieszcza się poza miejsce jego naturalnego występowania – najczęściej mamy do czynienia z przemieszczeniem się części jelita cienkiego lub grubego na zewnątrz jamy brzusznej poprzez pierwotne (np. pępek, kanał udowy lub pachwinowy) lub wtórne otwory. Do najczęściej występujących przepuklin brzusznych zalicza się przepuklina pachwinowa, pępkowa i udowa, stosunkowo często występuje także przepuklina kresy białej oraz przepuklina pooperacyjna. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Według statystyk, różne typy przepuklin dotyczą nawet 20% społeczeństwa, przy czym najczęściej rozpoznawana jest przepuklina pachwinowa (stanowi 60-70% wszystkich zachorowań, u mężczyzn przepuklina tego rodzaju występuje nawet siedem razy częściej niż u kobiet). Przepuklina na ogół daje dość charakterystyczne objawy i często można wstępnie zdiagnozować ją samemu, zawsze jednak należy udać się do lekarza celem potwierdzenia rozpoznania. Specjalista będzie także w stanie ocenić, czy przepuklina kwalifikuje się do pilnej operacji, czy zabieg można odłożyć w czasie.

Jakie są objawy przepukliny?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów przepukliny jest dobrze wyczuwalny guz w miejscu, w którym doszło do przemieszczenia się narządów poza miejsce ich fizjologicznego występowania. W początkowych etapach rozwoju choroby guzek jest praktycznie niewidoczny, można go jedynie wyczuć pod palcami, jednak z czasem jego widoczność się zwiększa. Jest to najczęściej miękka wypukłość, a jej dotykanie może powodować charakterystyczny, promieniujący ból czy uczucie „pociągania” lub pieczenia. Doznania bólowe mogą być także wywołane przez czynności, zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej – ból zazwyczaj potęguje się podczas kaszlu, płaczu, kichania czy parcia na stolec, a także podczas dźwigania ciężarów. Początkowo przepuklinę można stosunkowo łatwo „wcisnąć” z powrotem do jamy brzusznej, jednak wraz z rozwojem przepukliny odprowadzenie guzka staje się trudniejsze.

Osobną kwestią są objawy uwięźnięcia przepukliny: ich wystąpienie jest wskazaniem do jak najszybszej operacji, ponieważ niedrożne jelita stanowią stan zagrożenia życia: pojawiają się problemy z ukrwieniem jelita, prowadzące do jego martwicy i w konsekwencji do śmierci pacjenta. Objawem charakterystycznym przepukliny uwięźniętej jest to, że niemożliwe jest jej cofnięcie a guzek staje się twardy, dodatkowo pojawiają się nudności i wymioty. W przypadku uwięźnięcia przepukliny występują bóle brzucha i ból w okolicy przepukliny, skóra staje się ciepła i zaczerwieniona, a w ciągu kliku godzin od uwięźnięcia objawy niedrożności jelit nasilają się.

Operacje przepukliny brzusznej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Warto także wiedzieć, że istnieje zestaw czynników, które predysponują do rozwoju przepukliny – osoby, znajdujące się w grupach ryzyka powinny szczególnie bacznie obserwować swoje ciało pod kątem występowania objawów potencjalnej przepukliny. Na powstawanie przepuklina narażone są osoby, u których rzez dłuższy czas utrzymuje się podwyższone ciśnienie wewnątrzbrzuszne, np. z przewlekłymi zaparciami, mężczyźni z przerostem gruczołu krokowego czy cierpiący na choroby płuc z intensywnym kaszlem. Na przepukliny częściej chorują kobiety po porodach osoby regularnie dźwigające ciężary, a także śpiewacy operowi i osoby starsze. Do czynników, sprzyjających rozwojowi schorzeń tego rodzaju, zalicza się także otyłość oraz palenie papierosów.

Autor:

Dodaj komentarz

Przepuklina: schorzenie, którego nie wolno lekceważyć

Przepuklina: schorzenie, którego nie wolno lekceważyć

Choć interesujemy się swoim zdrowiem, coraz więcej wiemy o chorobach, wciąż uparcie lekceważymy niektóre schorzenia, nie dostrzegając konieczności ich leczenia. Tak jest chociażby z przepukliną, której często nie uważamy za „poważną”...

Przepuklina brzuszna a ćwiczenia

Przepuklina brzuszna a ćwiczenia

Ćwiczyć czy nie ćwiczyć - takie pytanie zadawać może wielu pacjentów, posiadających przepuklinę brzuszną. Podejmować wysiłek fizyczny takie osoby oczywiście, mogą, jednakże muszą wybierać one aktywności sportowe, które nie będą...

Przepuklina brzuszna u dziecka

Przepuklina brzuszna u dziecka

Przepukliny u dzieci znacznie różnią się od tych, które spotykane są u osób dorosłych. Inny jest mechanizm ich powstawania, odmienności dotyczą też leczenia tego problemu u małych pacjentów - nie wszystkie występujące u dzieci przepukliny...