Jakie działanie mają peelingi medyczne?

Jakie działanie mają peelingi medyczne?

Współczesna dermatologia, kosmetologia i medycyna estetyczna dają wiele możliwości poprawy stanu i wyglądu skóry, zarówno dotkniętej różnymi niedoskonałościami typu trądzik, blizny czy przebarwienia, tracącej jędrność i blask w wyniku procesów starzenia. Jednym z popularnych i skutecznych zabiegów jest peeling medyczny. Ważne, aby był wykonywany przez profesjonalistę, w oparciu o sprawdzone, atestowane produkty. Na czym polega peeling medyczny, kiedy warto go wykonać i jakie przynosi efekty?

Określenie "peeling" pochodzi od angielskiego słowa "peel", które oznacza m.in. złuszczanie. W kosmetologii jest to usunięcie czy też zminimalizowanie nie tylko różnego rodzaju defektów kosmetycznych, ale również zmian chorobowych zlokalizowanych w obrębie naskórka oraz skóry właściwej. Ludzki naskórek składa się z wielu warstw, które możemy usuwać za pomocą peelingu na głębokość zależną od potrzeb danej skóry. Ze względu na stopień ingerencji w naskórek wyróżnia się peelingi powierzchowne, średnio głębokie oraz głębokie.  

Czym są peelingi medyczne i jakie są ich rodzaje?

Peeling chemiczny przeprowadza się w oparciu o odpowiednio dobraną mieszaninę związków chemicznych, o określonym stężeniu (im wyższe stężenie, tym głębsze i bardziej agresywne działanie peelingu). W medycynie estetycznej do złuszczania naskórka stosuje się przeważnie preparaty kwasów owocowych (alfa-hydroksykwasy), beta-hydroksykwasy, kwas migdałowy oraz retinol (kwas witaminy A). Wśród kwasów owocowych najczęściej stosowanym jest kwas glikolowy, otrzymywany z trzciny cukrowej. Substancje zawarte w kwasach wnikają do skóry, wpływając na znajdujący się w niej kolagen i elastynę, będące czynnikami podporowymi skóry. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Sam zabieg z wykorzystaniem kwasów odbywa się etapami. Pierwszy z nich to stosowanie na dwa tygodnie przed zabiegiem kremu aktywującego. Następnie skóra jest oczyszczana i odtłuszczana. Trzeba również odpowiednio zabezpieczyć delikatne okolice ust i oczu - w tym celu specjalista nakłada na te miejsca warstwę wazeliny. Gdy skóra jest odpowiednio przygotowana i zabezpieczona, rozpoczyna się właściwa część zabiegu, czyli nakładanie odpowiednio przygotowanych preparatów, których skład i stężenie zależą od problemu zdrowotnego czy estetycznego, jaki chcemy rozwiązać. W ostatniej fazie zabiegu kwas jest neutralizowany, a na twarz jest nakładany krem nawilżający. Taki zabieg należy kilka razy powtórzyć, z minimum trzytygodniowymi przerwami.

Kiedy warto stosować peelingi medyczne i jakie są ich efekty ?

Peelingi medyczne stosuje się w różnych sytuacjach. Mogą np. stanowić zabieg odżywczy i odświeżający, niezależnie od wieku klienta. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku zróżnicowanych problemów skórnych takich jak trądzik i blizny potrądzikowe, zmiany barwnikowe, rozszerzone pory, zaskórniki, efekty nadmiernego opalania, a nawet rozstępy i cellulit. Stanowią też doskonałą profilaktykę anti-aging, pomagają w likwidacji drobnych zmarszczek i odżywianiu skóry wiotkiej czy przesuszonej. Bez względu na podstawowy cel zabiegu peelingi medyczne powodują widoczną poprawę napięcia skóry, która jednocześnie zyskuje jednolity koloryt, staje się gładka, a owal twarzy ulega poprawie. 

Peelingi medyczne mają skuteczne działanie oczyszczające i odżywiające skórę, jednak nie każdy pacjent może im się poddać. Istnieje szereg czynników dyskwalifikujących: w szczególności alergie skórne, uszkodzenia, podrażnienia skóry oraz aktywna opryszczka. Nie przeprowadza się takich zabiegów również u osób ze skłonnością do powstawania bliznowców oraz posiadających świeże blizny po zabiegach chirurgicznych. Bezwzględnie wykluczające są również okres ciąży i karmienia piersią, wyjątkowo ciężki przebieg trądziku oraz choroby autoimmunologiczne. Peelingów medycznych nie można przeprowadzać u pacjentów ze stanami zapalnymi skóry (także atopowymi). 

Peelingi medyczne - odmładzanie i rewitalizacja skóry
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Planując zabieg, warto mieć na uwadze, że przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia jest pora letnia, uniemożliwiająca uniknięcie ekspozycji skóry na promienie UV.

Dodaj komentarz

Medycyna estetyczna kontra zima

Medycyna estetyczna kontra zima

Zimowe miesiące to szczególnie trudny czas dla skóry: pozbawiona słońca, często niedostatecznie chroniona przed wiatrem i niskimi temperaturami, staje się ziemista i traci swój blask. Na szczęście z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która... więcej »

Odmładzanie skóry metodą PRX-T33

Odmładzanie skóry metodą PRX-T33

Na dzień dzisiejszy dostępnych jest bardzo wiele technik, pozwalających jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem. Popularne są nie tylko zabiegi w obrębie twarzy, ale także w innych okolicach ciała, jak dłonie, szyja czy okolice biustu.... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska