r
Jakie działanie mają peelingi medyczne?

Współczesna dermatologia, kosmetologia i medycyna estetyczna dają wiele możliwości poprawy stanu i wyglądu skóry, zarówno dotkniętej różnymi niedoskonałościami typu trądzik, blizny czy przebarwienia, tracącej jędrność i blask w wyniku procesów starzenia. Jednym z popularnych i skutecznych zabiegów jest peeling medyczny. Ważne, aby był wykonywany przez profesjonalistę, w oparciu o sprawdzone, atestowane produkty. Na czym polega peeling medyczny, kiedy warto go wykonać i jakie przynosi efekty?

Określenie "peeling" pochodzi od angielskiego słowa "peel", które oznacza m.in. złuszczanie. W kosmetologii jest to usunięcie czy też zminimalizowanie nie tylko różnego rodzaju defektów kosmetycznych, ale również zmian chorobowych zlokalizowanych w obrębie naskórka oraz skóry właściwej. Ludzki naskórek składa się z wielu warstw, które możemy usuwać za pomocą peelingu na głębokość zależną od potrzeb danej skóry. Ze względu na stopień ingerencji w naskórek wyróżnia się peelingi powierzchowne, średnio głębokie oraz głębokie.  

Czym są peelingi medyczne i jakie są ich rodzaje?

Peeling chemiczny przeprowadza się w oparciu o odpowiednio dobraną mieszaninę związków chemicznych, o określonym stężeniu (im wyższe stężenie, tym głębsze i bardziej agresywne działanie peelingu). W medycynie estetycznej do złuszczania naskórka stosuje się przeważnie preparaty kwasów owocowych (alfa-hydroksykwasy), beta-hydroksykwasy, kwas migdałowy oraz retinol (kwas witaminy A). Wśród kwasów owocowych najczęściej stosowanym jest kwas glikolowy, otrzymywany z trzciny cukrowej. Substancje zawarte w kwasach wnikają do skóry, wpływając na znajdujący się w niej kolagen i elastynę, będące czynnikami podporowymi skóry. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Sam zabieg z wykorzystaniem kwasów odbywa się etapami. Pierwszy z nich to stosowanie na dwa tygodnie przed zabiegiem kremu aktywującego. Następnie skóra jest oczyszczana i odtłuszczana. Trzeba również odpowiednio zabezpieczyć delikatne okolice ust i oczu - w tym celu specjalista nakłada na te miejsca warstwę wazeliny. Gdy skóra jest odpowiednio przygotowana i zabezpieczona, rozpoczyna się właściwa część zabiegu, czyli nakładanie odpowiednio przygotowanych preparatów, których skład i stężenie zależą od problemu zdrowotnego czy estetycznego, jaki chcemy rozwiązać. W ostatniej fazie zabiegu kwas jest neutralizowany, a na twarz jest nakładany krem nawilżający. Taki zabieg należy kilka razy powtórzyć, z minimum trzytygodniowymi przerwami.

Kiedy warto stosować peelingi medyczne i jakie są ich efekty ?

Peelingi medyczne stosuje się w różnych sytuacjach. Mogą np. stanowić zabieg odżywczy i odświeżający, niezależnie od wieku klienta. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku zróżnicowanych problemów skórnych takich jak trądzik i blizny potrądzikowe, zmiany barwnikowe, rozszerzone pory, zaskórniki, efekty nadmiernego opalania, a nawet rozstępy i cellulit. Stanowią też doskonałą profilaktykę anti-aging, pomagają w likwidacji drobnych zmarszczek i odżywianiu skóry wiotkiej czy przesuszonej. Bez względu na podstawowy cel zabiegu peelingi medyczne powodują widoczną poprawę napięcia skóry, która jednocześnie zyskuje jednolity koloryt, staje się gładka, a owal twarzy ulega poprawie. 

Peelingi medyczne mają skuteczne działanie oczyszczające i odżywiające skórę, jednak nie każdy pacjent może im się poddać. Istnieje szereg czynników dyskwalifikujących: w szczególności alergie skórne, uszkodzenia, podrażnienia skóry oraz aktywna opryszczka. Nie przeprowadza się takich zabiegów również u osób ze skłonnością do powstawania bliznowców oraz posiadających świeże blizny po zabiegach chirurgicznych. Bezwzględnie wykluczające są również okres ciąży i karmienia piersią, wyjątkowo ciężki przebieg trądziku oraz choroby autoimmunologiczne. Peelingów medycznych nie można przeprowadzać u pacjentów ze stanami zapalnymi skóry (także atopowymi). 

Peelingi medyczne - odmładzanie i rewitalizacja skóry
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Planując zabieg, warto mieć na uwadze, że przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia jest pora letnia, uniemożliwiająca uniknięcie ekspozycji skóry na promienie UV.

Autor:

Dodaj komentarz

Medycyna estetyczna kontra zima

Medycyna estetyczna kontra zima

Zimowe miesiące to szczególnie trudny czas dla skóry: pozbawiona słońca, często niedostatecznie chroniona przed wiatrem i niskimi temperaturami, staje się ziemista i traci swój blask. Na szczęście z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która...

Odmładzanie skóry metodą PRX-T33

Odmładzanie skóry metodą PRX-T33

Na dzień dzisiejszy dostępnych jest bardzo wiele technik, pozwalających jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem. Popularne są nie tylko zabiegi w obrębie twarzy, ale także w innych okolicach ciała, jak dłonie, szyja czy okolice biustu....