Rodzaje balonów żołądkowych

Balony żołądkowe są popularną, małoinwazyjną metodą zabiegowego leczenia otyłości. W większości przypadków implantuje się je na okres około 6 miesięcy. Dzięki balonowi pacjent szybciej osiąga uczucie sytości, co pozwala mu spożywać mniej pokarmów. Na rynku obecnych jest co najmniej kilka modeli balonów żołądkowych. Poniżej piszemy o tych najpopularniejszych.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Operacje bariatryczne można podzielić na takie, których przebycie pozostawia trwałe zmiany w przewodzie pokarmowym pacjenta, jak również rozwiązania, które mają charakter tymczasowy. Do drugiej grupy należy zabieg umieszczenia balonu w żołądku. Cieszy się on popularnością m.in. dlatego, że do jego wykonania nie jest konieczne zastosowanie skalpela.

Rodzaje balonów gastrycznych

Mimo iż sama procedura balonikowania zawsze wygląda tak samo, zasadniczą różnicą jest rodzaj zaimplantowanego balona żołądkowego.

Balon żołądkowy Orbera

Balon gastryczny Orbera zaprojektowany został przez firmę Apollo Endosurgery. Stworzony jest on z miękkiego tworzywa silikonowego. Pusty balon wprowadzany jest, poprzez jamę ustną, do żołądka pacjenta przy zastosowaniu endoskopu. W trakcie zabiegu chory znajduje się pod wpływem lekkiej sedacji. Po implantacji dochodzi do wypełnienia balonu roztworem soli fizjologicznej, w zależności od anatomii żołądka danego pacjenta wprowadza się od 400 do 700 ml roztworu.

Balon Reshape Integrated Dual

Sposób wprowadzania balonu żołądkowego Reshape Integrated Dual zasadniczo nie odbiega od powyżej opisanej procedury, różnice dotyczą natomiast konstrukcji przyrządu oraz jego wypełnienia. Implant ten stanowi połączenie dwóch balonów, standardowo wypełnia się go płynem w objętości odpowiadającej około dwóm filiżankom. Podobnie jak w przypadku balonu Orbera, zastosowanie znajduje tutaj roztwór soli fizjologicznej, jest on jednak uzupełniany dodatkiem błękitu metylenowego. Zastosowanie barwnika ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjenta, bowiem - w przypadku nieszczelności lub pęknięcia balonu - o wystąpieniu tego zjawiska będzie świadczyć zmiana zabarwienia moczu u chorego.

Balon BIB System

Balon BIB System jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, dla których sama dieta i ćwiczenia to za mało. Poleca się go m.in. pacjentom, którzy są już blisko upragnionej wagi. Najczęściej waga kandydatów kwalifikowanych do implantacji balonu BIB System mieści się w przedziale 85-120 kg, czyli 40% powyżej prawidłowej masy ciała. Już w ciągu pierwszego tygodnia można stracić 5-7 kg, a w każdym następnym miesiącu średnio od 5 do 10 kg.

Balon Heliosphere BAG

Balon gastrycznyźródło: www.drvamar.com

Opisane do tej pory produkty charakteryzowało wypełnienie płynną substancją. Inne rozwiązanie wykorzystuje się w balonie żołądkowym Heliosphere - w żołądku napełnia się go bowiem powietrzem. Urządzenie stworzone jest z poliuretanu, a jego objętość sięga 550 cm3. Niska masa wypełnionego balonu (około 30 gramów) ma wpływać na zmniejszenie częstości występowania u pacjentów po zabiegu takich dolegliwości, jak wymioty czy nudności.

Balon żołądkowy Obalon

Wśród balonów żołądkowych wyróżnia się także Obalon. Jego cechą szczególną jest sposób umieszczania tej struktury w żołądku. Pusty balon przypomina kształtem kapsułkę, która jest połączona z cienkim cewnikiem. Pacjent po prostu połyka przyrząd, a w momencie jego znalezienia się w żołądku dochodzi do jego rozprężenia i wypełnienia gazem zawierającym azot.

Który balon gastryczny wybrać?

Możliwości jest dużo, pozostaje więc pytanie, który balon żołądkowy wybrać. Pewne wnioski można wyciągnąć dzięki autorom pracy Gastric balloon to treat obesity: filled with air or fluid. Tureccy lekarze porównywali skuteczność balonu Orbera oraz Heliosphere. Pierwszy z wymienionych produktów pozwolił uzyskać lepsze rezultaty, bowiem po 6 miesiącach od wprowadzenia balonu średnia utrata nadmiernej masy ciała u pacjentów sięgała 38,26%, w przypadku drugiego implantu parametr ten wynosił 21,92%.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie otyłości balonem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 65

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…