Jakie są zalety obrzezania?

W 2007 roku, według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie ilość mężczyzn z usuniętym napletkiem przekraczała 660 milionów. Zdaniem portalu webmd.com, obrzezanie wykonywane jest u 2 na 3 chłopców w Stanach Zjednoczonych. Co sprawia, że zabieg ten jest tak często wykonywany i czy płyną z niego jakieś korzyści?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Obrzezanie, czyli usunięcie napletka, praktykowane jest od najdawniejszych czasów. Istnieją doniesienia świadczące o tym, że podobne do obecnych zabiegi wykonywali już Sumerowie czy starożytni Egipcjanie. Przez wieki (ale i obecnie) przyczyną usuwania fałdu skórnego były względy religijne: obrzezani są wyznawcy m.in. judaizmu czy muzułmanie. 

W niektórych kulturach, np. wśród niektórych plemion afrykańskich, usunięcie napletka traktowane jest w kategorii rytuału, którego przebycie świadczy o wejściu w dorosłość. Nierzadko jednak zabieg obrzezania wykonywany jest niezależnie od wymienionych wyżej czynników - muszą więc istnieć jeszcze jakieś inne powody, które skłaniałyby pacjentów do przebycia tego zabiegu.

Korzystne efekty obrzezania?

Wskazaniem medycznym do przeprowadzenia obrzezania może być istnienie u mężczyzny stulejki. Niemożność ściągnięcia napletka z żołędzi często skutkuje utrudnionym, bolesnym współżyciem, dodatkowo trudniej jest utrzymać właściwą higienę miejsc intymnych. Usunięcie fałdu skórnego pozwala pacjentom ze stulejką uwolnić się od wymienionych dolegliwości. Pod napletkiem fizjologicznie zbiera się mastka, substancja złożona ze złuszczonych komórek, resztek nasienia oraz moczu. Jeżeli nie jest ona regularnie usuwana, stanowi idealną pożywkę dla bakterii, które mogą wywoływać zakażenia układu moczowego. Wykonanie obrzezania sprawia, że oczyszczanie prącia jest zdecydowanie łatwiejsze. Ryzyko zakażeń po usunięciu napletka maleje również ze względu na fakt, że w fałdzie skórnym panują wilgotność oraz wysoka temperatura - czyli warunki wręcz wymarzone do rozwoju kolonii bakteryjnych.

Wielu badaczy interesował wpływ obrzezania na ryzyko zakażenia chorobami drogą płciową. W publikacji "Relationship between circumcision and human papillomavirus infection: a systematic review and meta-analysis" autorzy dokonali przeglądu dotychczas przeprowadzonych badań dotyczących związku między usunięciem napletka a infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Udało im się stwierdzić, iż rozpowszechnienie zakażenia tym patogenem jest mniejsze w populacji osób obrzezanych. Szczególne znaczenie ma to dla partnerek mężczyzn po opisywanym zabiegu: HPV jest bowiem czynnikiem wywołującym raka szyjki macicy.

Pojawiają się również informacje świadczące o tym, że obrzezanie redukuje ryzyko zakażenia wirusem HIV. W przypadku ochrony przed tą infekcją głównym zabezpieczeniem pozostają jednak wciąż prezerwatywy i racjonalność w doborze partnerów seksualnych, usunięcie napletka z całą pewnością nie likwiduje zagrożenia związanego z nabyciem wirusa.

Rzadkim schorzeniem, ale jednak mogącym wystąpić u mężczyzn, jest rak prącia. Czynnikami zwiększającymi ryzyko jego pojawienia się są m.in. palenie tytoniu oraz infekcja wirusem HPV. Jak już wspominano, obrzezanie w pewien sposób chroni przed zakażeniem tym patogenem, w związku z czym potencjalnie zabieg ten zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu penisa.

Ciężko jest jednoznacznie określić, czy warto wykonywać zabieg obrzezania. Wyniki poszczególnych badań naukowych niejednokrotnie znacznie różnią się od siebie, dodatkowo przy ocenie takich czynników, jak ryzyko zakażenia wirusem HIV po usunięciu napletka, kwestie etyczne mogą uniemożliwiać prowadzenie badań. Decyzja o przebyciu zabiegu jest kwestią indywidualną - tak jak np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie American Academy of Pediatrics twierdzi, że o ewentualnym wykonaniu obrzezania u noworodka decydować mają wyłącznie rodzice dziecka.

Opracowano na podstawie: www.mayoclinic.org; www.webmd.com; www.cancer.org; Zhu YP, Jia ZW, Dai B, Ye DW, Kong YY, Chang K, Wang Y. Relationship between circumcision and human papillomavirus infection: a systematic review and meta-analysis. Asian J Androl [Epub ahead of print] [cited 2016 Apr 10]

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Obrzezanie

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…