Jakie schorzenia leczy dermatolog?

Stan naszej skóry, włosów i paznokci często odzwierciedla stan całego organizmu i trapiących go dolegliwości, dlatego też od dermatologa wymagana jest szeroka wiedza z wielu innych dyscyplin medycznych. Dermatologia w połączeniu z wenerologią jest jedną z podstawowych lekarskich klinicznych specjalności niezabiegowych.

Widoczne gołym okiem schorzenia skórne budziły ciekawość medyków już od czasów starożytnych. Znajomość i szybkie wykrycie zmian związanych z ostrymi chorobami zakaźnymi nabierały szczególnego znaczenia zwłaszcza w okresach masowych epidemii trądu i dżumy – ich wczesne wykrycie mogło wtedy zadecydować o życiu lub śmierci całych populacji miasta lub regionu. Jednak drogę do rozwoju nowoczesnej dermatologii otworzyło dopiero wynalezienie mikroskopu oraz narodziny anatomii patologicznej (badania budowy narządów zmienionych wskutek choroby) na przełomie XVIII i XIX wieku. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać konsultację
Sprawdź ofertę »

Współczesna dermatologia (z gr. derma - skóra i logos - nauka) jest bardzo pojemną i szeroką dziedziną wiedzy medycznej, skupiającą się na poznawaniu, diagnostyce i leczeniu schorzeń skóry, jej przydatków (włosy, paznokcie), błon śluzowych oraz oraz niektórych chorób ogólnoustrojowych, ujawniających się przede wszystkim na skórze.

Dermatolog – kim jest i czym się zajmuje?

Skórę, włosy i paznokcie można porównać do lustra, w którym odbijają się wszystkie procesy i choroby, zachodzące w organizmie człowieka. Dlatego też dermatologii nie da się oddzielić całkowicie od innych specjalności medycznych, z którymi płynnie się ona łączy stając się poniekąd specjalnością interdyscyplinarną. Lekarz dermatolog musi posiadać m.in. wiedzę na temat hormonów, alergii, stanów zapalnych przewodu pokarmowego, zębów czy zatok, a także działania leków przepisywanych przez lekarzy innych specjalności, których działanie bardzo często znajduje odzwierciedlenie w stanie skóry pacjenta. Dermatolodzy specjalizują się również w wenerologii, czyli leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową, która to specjalizacja "idzie w parze" z dermatologią.

Najczęstszymi dolegliwościami, które wymagają wizyty u dermatologa są wirusowe choroby skóry, objawiające się zwykle różnego typu brodawkami lub kłykcinami. Mogą być one przyczyną rozwoju znacznie poważniejszych chorób (np. nowotworów skóry), dlatego właśnie niezbędne jest, aby każdy lekarz tej specjalizacji posiadał szeroką wiedzę dotyczącą nowotworów i wirusów onkogennych. Do dermatologa trzeba się wybrać również w przypadku chorób skóry, mających podłoże grzybicze lub bakteryjne oraz alergii skórnych, które obecnie dotykają coraz większej liczby osób.

Dermatolog udziela także porad dotyczących niewielkich znamion, pieprzyków i łagodnych nowotworów. Każde znamię jest badane i oceniane, czy może w jakikolwiek sposób zagrażać zdrowiu pacjenta.

Dużą grupę pacjentów gabinetów dermatologicznych stanowią osoby zmagające z się trądzikiem. Kompleksowe badanie powoli ustalić jego przyczynę i zastosować właściwą terapię. Jest to bardzo istotne, gdyż źle dobrane leki i kosmetyki mogą tylko pogorszyć stan skóry pacjenta.

Konsultacja dermatologiczna
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Prężnie rozwijającą się w ostatnich latach dziedziną jest również dermatologia estetyczna, mająca na celu nie tyle leczenie, co poprawę wyglądu i odmłodzenie skóry. Oferta procedur, które powinny być przeprowadzane tylko przez wykwalifikowanego lekarza obejmuje m.in. zabiegi z wykorzystaniem preparatów kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej (botoksu), nici PDO, peelingi chemiczne oraz zyskujące coraz większą popularność preparaty osocza bogatopłytkowego, pozyskiwanego z własnej krwi pacjenta.

Autor:

Dodaj komentarz