Jakie schorzenia leczy dermatolog?

Stan naszej skóry, włosów i paznokci często odzwierciedla stan całego organizmu i trapiących go dolegliwości, dlatego też od dermatologa wymagana jest szeroka wiedza z wielu dziedzin medycyny. Co ciekawe, dermatologia w połączeniu z wenerologią jest jedną z podstawowych lekarskich klinicznych specjalności niezabiegowych. Jakie schorzenia leczy tak zwany lekarz od skóry?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Widoczne gołym okiem choroby skóry budziły ciekawość medyków już od czasów starożytnych. Znajomość i szybkie wykrycie zmian związanych z ostrymi chorobami zakaźnymi nabierały szczególnego znaczenia zwłaszcza w okresach masowych epidemii trądu i dżumy – ich wczesne wykrycie mogło wtedy zadecydować o życiu lub śmierci całych populacji. Jednak drogę do rozwoju nowoczesnej dermatologii otworzyło dopiero wynalezienie mikroskopu oraz narodziny anatomii patologicznej (badania budowy narządów zmienionych wskutek choroby) na przełomie XVIII i XIX wieku. Szybki rozwój dziedziny sprawia, że dermatologia w 2020 roku wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a lekarze coraz częściej oferują swoim pacjentom także konsultacje dermatologiczne online.

Czym zajmuje się dermatolog?

Współczesna dermatologia jest bardzo pojemną i szeroką dziedziną wiedzy medycznej, skupiającą się na poznawaniu, diagnostyce i leczeniu chorób:

  • skóry
  • włosów i paznokci
  • błon śluzowych
  • niektórych schorzeń ogólnoustrojowych, ujawniających się przede wszystkim na skórze

Skórę, włosy i paznokcie można porównać do lustra, w którym odbijają się wszystkie procesy i choroby, zachodzące w organizmie człowieka. Dlatego też dermatologii nie da się oddzielić całkowicie od innych specjalności medycznych, z którymi płynnie się ona łączy stając się poniekąd specjalnością interdyscyplinarną. Lekarz dermatolog musi posiadać m.in. wiedzę na temat hormonów, alergii, stanów zapalnych przewodu pokarmowego, zębów czy zatok, a także działania leków przepisywanych przez lekarzy innych specjalności, których działanie bardzo często znajduje odzwierciedlenie w stanie skóry pacjenta. Dermatolodzy specjalizują się również w wenerologii, czyli leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową, która to specjalizacja "idzie w parze" z dermatologią.

Z czym do dermatologa?

Najczęstszymi dolegliwościami, które wymagają wizyty u dermatologa są wirusowe choroby skóry, objawiające się zwykle różnego typu naroślami na skórze: brodawkami czy kłykcinami. Mogą być one przyczyną rozwoju znacznie poważniejszych chorób (np. nowotworów skóry), dlatego niezbędne jest, aby każdy lekarz tej specjalizacji posiadał szeroką wiedzę dotyczącą nowotworów i wirusów onkogennych. Do dermatologa trzeba się wybrać również w przypadku chorób skóry, mających podłoże grzybicze lub bakteryjne, a także alergii skórnych, które współcześnie dotykają coraz większej liczby osób. Dermatolog udziela także porad dotyczących niewielkich znamion, pieprzyków i łagodnych nowotworów. Każde znamię jest przez niego dokładnie badane i oceniane pod kątem ewentualnego zagrożenia dla zdrowia pacjenta.

Dużą grupę pacjentów gabinetów dermatologicznych stanowią osoby zmagające się z trądzikiem. Kompleksowe badania pozwalają ustalić jego przyczynę i zastosować właściwą terapię. To bardzo istotne, ponieważ źle dobrane leki i kosmetyki mogą pogorszyć stan skóry pacjenta.

Czym jest dermatologia estetyczna?

Prężnie rozwijającą się w ostatnich latach dziedziną jest dermatologia estetyczna, mająca na celu nie tyle leczenie, co poprawę wyglądu i odmłodzenie skóry. Oferta procedur, które powinny być przeprowadzane tylko przez wykwalifikowanego lekarza obejmuje m.in. zabiegi na bazie kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej (botoksu) czy nici PDO, a także peelingi chemiczne. Dużą popularnością cieszą się również preparaty osocza bogatopłytkowego, pozyskiwanego z własnej krwi pacjenta. Zabieg z ich wykorzystaniem nazywa się wampirzym liftingiem.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Konsultacja dermatologiczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…