Jakie schorzenia leczy ginekolog?

Ginekolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się chorobami, dotyczącymi narządów kobiecych, a także metodami ich zapobiegania. Zakres jego działań jest szeroki, obejmując nie tylko częste przypadłości, jak leczenie infekcji dróg rodnych, niepłodności, ale również nowotwory, oraz chorobami piersi. Ginekolog opiekuje się również kobietami w ciąży.

Autor
Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Specjaliści ginekologii zajmują się leczeniem chorób narządów rodnych kobiety na każdym etapie jej życia. Dlatego jego pacjentkami są zarówno młode osoby, jak i kobiety w ciąży, w wieku dorosłym, a także po okresie menopauzy. Zadaniem ginekologa jest m.in. rozpoznawanie i leczenie zaburzeń miesiączkowania, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, oraz łagodzenie objawów związanych z okresem menopauzy. Ginekolog leczy schorzenia dotyczące macicy, jajowodów i jajników, jak i pochwy, sromu oraz gruczołów piersiowych. 

Ginekolog zajmuje się leczeniem zarówno procesów chorobowych narządów kobiecych, które toczą się miejscowo, jak i mających wpływ na cały organizm. Przykładem pierwszych mogą być infekcje (np. bakteryjne, grzybicze) czy stany zapalne, a drugich mogą być zaburzenia hormonalne, np. zespół policystycznych jajników (PCOS - Policystic Ovary Syndrome). Ponadto ginekolog zajmuje się diagnostyką i terapią przyczyn niepłodności, oraz antykoncepcją, czyli aspektom związanym z planowaniem rodziny. Dzięki odpowiedniemu zebraniu wywiadu i badaniom, biorąc pod uwagę inne czynniki (np. wiek pacjentki), może on ustalić, jaka metoda jest dla niej najbardziej odpowiednia. Schorzenia, które wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi leczone są przez specjalistów ginekologii endokrynologicznej. 

Z jakimi problemami można się udać do lekarza ginekologa?

Do kompetencji ginekologów należy przygotowanie ciężarnej do porodu oraz opieka nad nią i nienarodzonym dzieckiem. Ci specjaliści na podstawie wykonywanych badań, w tym prenatalnego badania USG, wyników badań krwi i innych są w stanie zadecydować, czy kobieta nie będzie wymagać specjalistycznej opieki okołoporodowej, oraz jaki sposób rozwiązania (droga naturalna czy cięcie cesarskie) jest najbezpieczniejsze dla przyszłej matki i dziecka. Lekarze ginekolodzy zajmują się leczeniem chorób towarzyszących ciąży, które zwykle wymaga odmiennego postępowania w tym szczególnym okresie życia. Zarówno konsekwencje schorzeń często towarzyszących ciąży (np. cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego), jak również ich niewłaściwe leczenie może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód.

Ginekologia operacyjna to gałąź wyspecjalizowana w zabiegach, które mogą być wykonywane w celu rozpoznania choroby (np. laparoskopia diagnostyczna przy podejrzeniu endometriozy), lub jej leczenia (np. usunięcie mięśniaków macicy). Obecnie liczne zabiegi przeprowadza się metodami małoinwazyjnymi, wśród których można wymienić histeroskopię, oraz laparoskopię leczniczą. GInekolodzy operacyjni wykonują również zabiegi u kobiet w ciąży, np. w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego, a techniki prenatalne umożliwiają również skorygowanie niektórych wad wrodzonych u płodu, w tym wad serca. Bliskość układu moczowego sprawia, że ginekolodzy zajmują się również chorobami takimi jak nietrzymanie moczu. Ten problem, podobnie jak zaburzenia statyki narządu rodnego (do których zalicza się wypadanie pochwy, macicy) dotyczą zwykle kobiet w wieku okołomenopauzalnym. W gabinetach ginekologicznych wykonywane są również zabiegi, których celem jest usunięcie tych problemów, co znacznie poprawia jakość życia.

Specyficzną dziedziną ginekologii jest ginekologia onkologiczna. Jej celem jest leczenie chorób onkologicznych, dotyczących kobiecych narządów rodnych, np. raka endometrium, raka jajnika oraz szyjki macicy. Badania naukowe, omówione w Gynecologic Oncology wykazały, że kobiety z rakiem jajnika, będące od początku pod opieką ginekologów, mają znacznie lepszą prognozę niż te, które znajdowały się pod opieką onkologów ogólnych. W Polsce została wyodrębniona dopiero w 2003r. 

Cena jednej wizyty u ginekologa, bez wykonywania badań, to średnio koszt w wysokości 150 zł. Podobne ceny dotyczą konsultacji ginekologicznej online.

Źródła: Vernooij, Flora, et al. "The outcomes of ovarian cancer treatment are better when provided by gynecologic oncologists and in specialized hospitals: a systematic review." Gynecologic oncology 105.3 (2007): 801-812;  www.urmc.rochester.edu; www.cmkp.edu.pl; polki.pl www.mp.pl

Dodaj komentarz

Jak przebiega konsultacja ginekologiczna?

Jak przebiega konsultacja ginekologiczna?

Niektóre kobiety, borykające się z problemami dotyczącymi narządów rozrodczych unikają wizyty u ginekologa ze względu na poczucie skrępowania. Postępowanie takie jest niewłaściwe, ponieważ doświadczony, empatyczny lekarz nie tylko w prosty...

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...