Jakie schorzenia można zdiagnozować podczas rezonansu magnetycznego stawu kolanowego?

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego to badanie niebolesne, a dodatkowo pozwalające rozpoznać wiele różnych schorzeń. Wykonywane bywa ono jako pierwszy krok w procesie diagnostycznym, ale i może stanowić uzupełnienie innych technik obrazowych, kiedy na ich podstawie nie udało się jednoznacznie postawić rozpoznania występującego u pacjenta problemu.

Współczesne metody diagnostyki obrazowej pozwalają (nierzadko całkowicie bezinwazyjnie) zobrazować wnętrze ciała pacjenta. Dzięki coraz szerszej dostępności nowoczesnej aparatury czasami - dzięki badaniom przesiewowym - możliwe jest za jej pomocą zdiagnozowanie problemów zdrowotnych jeszcze zanim pojawiają się związane z nimi dolegliwości.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

Jedną z metod diagnostycznych jest obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Korzystanie z tej techniki jest o tyle bezpieczne, że (w porównaniu do choćby zdjęć RTG czy tomografii komputerowej) w przypadku rezonansu pacjent nie jest narażany na promieniowanie jonizujące. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego pozwala zdiagnozować schorzenia z różnych okolic ciała, w tym również choroby dotyczące stawu kolanowego.

Badanie MR stawu kolanowego: jakie choroby pozwala zdiagnozować?

Obrazowanie stawu kolanowego metodą rezonansu magnetycznego pozwala wykryć nieprawidłowości różnego rodzaju bez naruszenia przy tym ciągłości tkanek (jak to miejsce np. podczas artroskopii diagnostycznej). Na jego podstawie możliwe jest wyjaśnienie podłoża wielu różnych dolegliwości - od utykania aż po bóle o niejasnej przyczynie.

Czasami wykonanie zdjęcia RTG czy nawet tomografii komputerowej kolana nie pozwala jednoznacznie stwierdzić przyczyn występujących u chorego dolegliwości. Taka sytuacja może wystąpić np. u pacjentów po przebytym urazie kończyny dolnej. Rezonans magnetyczny stawu kolanowego pozwala potwierdzić lub wykluczyć np. obecność złamań kostnych lub uszkodzeń innych struktur stawu kolanowego, takich jak np. zerwanie więzadeł krzyżowych. Badanie jest w stanie wykazać także nieprawidłowości ze strony rzepki, chrząstki stawowej czy ścięgien.

Bóle i ograniczenie ruchomości ze strony stawu kolanowego są związane nie tylko ze stanami nagłymi - dolegliwości tego rodzaju bywają również przewlekłe. Wystąpić one mogą choćby na skutek choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, którą również można rozpoznać dzięki wykonaniu u pacjenta rezonansu magnetycznego. Innym zaburzeniem, które może zostać wykryte podczas opisywanego badania, jest obecność patologicznego płynu w obrębie stawu kolanowego.

Źródłem objawów ze strony stawu kolanowego mogą być niestety również i choroby nowotworowe. Różnicować je jednak należy m.in. z procesami infekcyjnymi. Rezonans magnetyczny stawu kolanowego może wykazać obecność tego rodzaju zaburzeń, a w przypadku wystąpienia wątpliwości badanie może zostać rozszerzone o podanie środków kontrastowych. Kontrast, w zależności od potrzeb, podaje się w tym przypadku dożylnie lub bezpośrednio do wnętrza stawu kolanowego.

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego jest badaniem niebolesnym - nie wymaga podawania znieczulenia. Od pacjenta wymagana jest jedynie cierpliwość, ponieważ może on zająć nawet godzinę. Badanie znajduje się na liście świadczeń finansowanych przez NFZ, jednak tak jak w przypadku innych procedur, również i tutaj obowiązują pewne limity, przez co czas oczekiwania na badanie może być dość długi. W przypadku wyboru prywatnej opieki medycznej pacjenci muszą liczyć się z poniesieniem różnych kosztów: w Warszawie badanie wykonywane jest w cenie od 550 złotych, z kolei w Katowicach cena rezonansu magnetycznego kolana oscyluje wokół 350 złotych.

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.webmd.com; www.radiologyinfo.org; www.medlineplus.gov,

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny... więcej »

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska