Jakie zastosowanie ma mikroskop podczas leczenia endodontycznego

Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne, należy stosować w przypadku, gdy dochodzi do poważnego zapalenia i zainfekowania w miazdze zęba. Taki stan może być spowodowany głębokim ubytkiem, wielokrotnym leczeniem, a także złamaniem lub pęknięciem zęba. Podczas leczenia kanałowego stomatolog może korzystać z pomocy specjalistycznych narzędzi, do których zalicza się mikroskop endodontyczny.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Leczenie endodontyczne wymaga od stomatologa ogromnej wiedzy i precyzji. Tego typu kuracja jest niezbędna zwłaszcza w przypadku nieodwracalnych chorób miazgi, do których dochodzi najczęściej na skutek ubytków próchnicowych lub złamania korony zęba. 

Podczas leczenia kanałowego stomatolog musi usunąć martwą lub zmienioną stanem zapalnym miazgę. Obecnie tego rodzaju zabiegi najczęściej są wykonywane w znieczuleniu, by zmniejszyć ból odczuwany przez pacjenta. Precyzyjne opracowanie kanałów korzeniowych umożliwia zastosowanie mikroskopów, dających wielokrotne powiększenie pola zabiegowego, co wpływa na skuteczność zabiegu.

Jak przebiega leczenie endodontyczne z mikroskopem?

Mikroskopu w leczeniu endodontycznym użyto po raz pierwszy we Włoszech na początku lat 60. XX wieku. W latach 80. dr Gary Carr zaprojektował mikrolusterko, które okazało się bardzo przydatnym narzędziem podczas pracy endodonty. Zastosowanie mikroskopu podczas leczenia edodontycznego ułatwia i przyspiesza odnalezienie wszystkich kanałów korzeniowych, ich oczyszczenie i wypełnienie. Obszar pola zabiegowego w zębie, na którym musi pracować stomatolog, jest bardzo mały, często zawęża się tylko do kilku milimetrów. Mikroskop zabiegowy pozwala natomiast przeprowadzić leczenie kanałowe znaczniej precyzyjniej niż wzrok czy lupa dentystyczna. Duże powiększenie obszaru pola zabiegowego, jakie umożliwia mikroskop, pozwala na odnalezienie ujść dodatkowych kanałów korzeniowych oraz ich udrożnienie. Narzędzie powiększające jest także niezbędne podczas opracowania ujść i cieśni kanałów korzeniowych, a także ich wypełniania. Głównym wskazaniem do leczenia endodontycznego pod mikroskopem są m.in. wąskie lub zrośnięte kanały i zakrzywione korzenie. W takich przypadkach, tylko dzięki zastosowaniu mikroskopu stomatologicznego, istnieje możliwość dokładnego obejrzenia wnętrza zainfekowanego zęba.

Opracowanie kanałów korzeniowych powinno być przeprowadzone bardzo precyzyjnie i dokładnie. Może to być bardzo trudne, ponieważ kanały bywają bardzo wąskie i nie zawsze łatwo je odnaleźć. Użycie mikroskopu podczas leczenia endodontycznego nie tylko powiększa leczone pole, ale także je rozjaśnia, co umożliwia stomatologowi znalezienie wszystkich kanałów korzeniowych, łącznie ze zwężeniami i zrośnięciami.

Leczenie endodontyczne wykonywane jest najczęściej w znieczuleniu. W pierwszej kolejności stomatolog otwiera komorę chorego zęba i usuwa z niego martwą lub żywą miazgę. Następnie, przy użyciu mikroskopu stomatologicznego, opracowuje kanał lub kanały korzeniowe. Podczas tej czynności endodonta całkowicie usuwa miazgę kanałową oraz toksyny z kanalików zębinowych, dzięki czemu przygotowuje ząb do wypełnienia. Następnie tak opracowane kanały są osuszane i wypełniane odpowiednimi materiałami.

Prawidłowo i dokładnie przeprowadzone leczenie endodontyczne daje możliwość zachowania zęba, a także jego odbudowy, jeśli zachodzi taka potrzeba. Przy odpowiedniej pielęgnacji i kontroli, po leczeniu kanałowym, ząb może utrzymać się w jamie ustnej przez długie lata, nie sprawiając pacjentowi żadnych dolegliwości.

Źródło: www.endoexperience.com; www.aae.org; www.dental.upenn.edu

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…