Jaskra młodzieńcza - co to jest?

Choć najczęściej jaskrę dzieli się według charakteru kąta przesączania, zastosowanie znajduje również podział względem wieku wystąpienia choroby. Pojawia się ona niestety również i u najmłodszych pacjentów: jedną z form tego ocznego problemu spotykaną u młodszych osób jest jaskra młodzieńcza.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Jaskra jest chorobą, która potrafi skrycie doprowadzać do powolnej utraty wzroku. Dzieje się tak na skutek destrukcyjnego działania podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego na struktury nerwu wzrokowego. Schorzenie jest niestety stosunkowo częste: jak podaje National Eye Institute, w 2010 roku chorowało na jaskrę 2,7 miliona osób. Do tego prognozy nie wydają się zbyt korzystne - według statystyk, podawanych przez organizację, w 2050 roku choroba może dotyczyć nawet więcej niż 6 milionów pacjentów. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Na jaskrę cierpią głównie pacjenci dorośli, niestety jednak istnieje pewna postać tego schorzenia, która występuje u młodszych pacjentów. Wiedza o istnieniu tej jednostki jest o tyle przydatna, że tylko podjęcia leczenia jaskry jest w stanie uchronić chorego przed groźnymi powikłaniami choroby, takimi jak ślepota.

Czym jest jaskra młodzieńcza?

Jak i w innych postaciach jaskry, tak i w przypadku formy młodzieńczej głównym problemem chorych jest zbyt wysokie ciśnienie panujące we wnętrzu gałki ocznej i konsekwencje tego stanu. Różnice dotyczą głównie wieku pojawiania się choroby, jej podłoża oraz częstości występowania.

Jaskra młodzieńcza, według danych portalu emedicine.medscape.com, pojawia się u około 1 na 50 000 pacjentów. Zaliczana jest ona do grupy jaskry z otwartym kątem przesączania. Choroba ma swój początek w przedziale wiekowym od 10 do 35 lat. Podłożem schorzenia są zaburzenia genetyczne: jest ono dziedziczone autosomalnie dominująco. Defekty dotyczą w tym wypadku głównie pewnej glikoproteiny, tzw. miociliny. Prawidłowo znajduje się ona w obrębie m.in. sieci beleczkowej, która bierze udział w odpływie cieczy wodnistej z gałki ocznej. Nieprawidłowości dotyczące miociliny powodują zaburzenia przepływu płynu w oku, przez co dochodzi właśnie do rozwoju jaskry młodzieńczej.

Rozpoznawanie jaskry młodzieńczej nie jest łatwe. Zdarza się bowiem, że schorzenie przebiega całkowicie bezobjawowo i jest wykrywane przypadkowo. U innych chorych występować mogą z kolei m.in.:

  • zmniejszenie ostrości widzenia,
  • bóle głowy,
  • nadwrażliwość na światło,
  • przewlekłe zapalenie spojówek.

Ze względu właśnie na możliwy bezobjawowy przebieg choroby lub powodowanie przez nią tylko bardzo dyskretnych objawów wskazanym postępowaniem dla rodziców byłoby, by w razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia oczu swojego dziecka wybierać się z nim na konsultację do okulisty. W diagnostyce jaskry młodzieńczej wykonywany jest szereg badań, takich jak choćby pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego, gonioskopia czy ocena tarczy nerwu wzrokowego. Okulista zapewne oceni również zakres pola widzenia u pacjenta, zbadana będzie również ostrość wzroku - u pacjentów z jaskrą młodzieńczą współwystępować może bowiem krótkowzroczność.

Rozpoznanie jaskry młodzieńczej nie jest równoznaczne z tym, że do utraty widzenia dojdzie już na wczesnym etapie życia - zapobiec temu ma wdrożenie wczesnego i odpowiednio dobranego leczenia. Zastosowanie w chorobie znajdują środki farmakologiczne (jak np. beta-blokery, inhibitory anhydrazy węglanowej, pochodne prostaglandyn), a kiedy przy ich pomocy nie udaje się uzyskać pożądanych rezultatów, możliwe jest leczenie zabiegowe. Tutaj wymienia się procedury takie jak goniotomia, trabekulektomia czy zabiegi laserowego leczenia jaskry.

Operacje i leczenie jaskry
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.emedicine.medscape.com; www.orpha.net; www.aao.org, www.nei.nih.gov

Operacje i leczenie jaskry - więcej na ten temat

Operacje i leczenie jaskry

Ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization - WHO) wynika, że jaskra jest drugą co do częstości - zaraz po zaćmie - przyczyną zaburzeń…

Dodaj komentarz

Jaskra: jak ją rozpoznać i leczyć

Jaskra: jak ją rozpoznać i leczyć

Jaskra to poważna choroba wzroku, która – nieleczona – może prowadzić nawet do jego całkowitej utraty. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (World Helath Organization – WHO), jest ona drugą, po zaćmie, przyczyną ślepoty na...

Programowanie komórek może pomóc w leczeniu chorób oczu

Programowanie komórek może pomóc w leczeniu chorób oczu

W starszych medycznych podręcznikach widnieją informacje o tym, że utraconych komórek nerwowych nie można odzyskać. W medycynie wciąż zachodzi jednak postęp i odkrywane są kolejne potencjalne metody regeneracji neuronów. Według amerykańskich...

Leczenie jaskry metodą cyklofotokoagulacji

Leczenie jaskry metodą cyklofotokoagulacji

Unikalne cechy światła laserowego umożliwiają precyzyjną aplikację dużej ilości energii w ściśle określone miejsce. To bardzo pożądane z punktu widzenia medycyny właściwości, w związku z czym laser znalazł zastosowanie niemal w każdej...