Kantopeksja - co to jest i jakie ma zastosowanie?

Kantopeksja - co to jest i jakie ma zastosowanie?

Kantopeksja jest jedną z odmian operacji plastycznej powiek. Plastyka powiek cieszy się rosnącym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród kobiet, co potwierdzają coroczne statystyki Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej. Według ASPS (American Society of Plastic Surgeons), plastyka powiek znajduje się obecnie na 4 miejscu wśród najpopularniejszych zabiegów, oferowanych przez chirurgię plastyczną. Jest jednocześnie, zaraz po korekcji nosa, najczęściej wykonywanym zabiegiem w obrębie twarzy.

Dane, publikowane przez ASPS, wcale nie są zaskakujące. Opadające powieki, "kurze łapki" wokół oczu czy szare cienie pod oczami sprawiają, że oczy stają się smutne, pozbawione blasku i automatycznie postarzają całą twarz. Operacja plastyczna powiek jest tymczasem w stanie odwrócić efekty naturalnych procesów starzenia się skóry, które zasadniczo przejawiają się utratą jej napięcia i elastyczności. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Kantopeksja to metoda, która w znacznym stopniu potrafi przywrócić oczom świeże spojrzenie i znacząco odmłodzić wygląd całej twarzy. W samych tylko Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku wykonano tego typu zabiegi u ponad 200 tys. pacjentów. 

Na czym polega zabieg kantopeksji?

Kantopeksja zasadniczo jest zabiegiem, którego celem jest wzmocnienie napięcia kącika zewnętrznego oka poprzez umocowanie jego końca do kostnego brzegu oczodołu. Procedura ta wiąże się z koniecznością przecięcia dolnej odnogi więzadła bocznego oraz niejednokrotnie przerwania ciągłości mięśnia okrężnego oka z usunięciem jego fragmentu i uwolnienia tych struktur od powierzchni tarczki oka. Tarczka jest strukturą, która tworzy zbudowane z tkanki łącznej rusztowanie dla powieki. Po usunięciu tkanek tylnej powierzchni oka więzadło zewnętrzne oka zostaje przytwierdzone szwami niewchłanialnymi do brzegu oczodołu. 

Kantopeksja może stanowić uzupełnienie blepharoplastyki, czyli tradycyjnej operacji plastycznej powiek, poprzez wzmocnienie napięcia tkanek w wymiarze poziomym. Warto ją rozważyć szczególnie w przypadku występowania anatomicznych cech powieki takich jak :

  • negative tilt - określa sytuację,  w której w projekcji en face zewnętrzny kąt oka znajduje się niżej niż kąt wewnętrzny
  • negative vector -  polega na widocznym z profilu wysunięciu płaszczyzny gałki ocznej ku przodowi w stopniu większym niż płaszczyzna powieki oraz policzka
  • widocznych "objawów" utraty napięcia powieki (brzeg rzęskowy daje się odprowadzić od powierzchni gałki ocznej na odległość większą niż 8 mm; powieka odciągnięta od gałki ocznej powraca na swoje miejsce stosunkowo powoli lub odległość pomiędzy zewnętrznym kątem oka a brzegiem oczodołu, oglądana z tzw. półprofilu (zarys twarzy widziany w większej części ze strony lewej lub prawej),  jest większa niż 1 cm)

Zabieg kantopeksji wykonywany jest zwykle w znieczuleniu miejscowym choć możliwe jest również przeprowadzenie go w znieczuleniu ogólnym z zastosowaniem krótkotrwałego znieczulenia dożylnego. Blizna po cięciu chirurgicznym jest zlokalizowana tuż pod brzegiem rzęskowym a jej najbardziej zewnętrznie wysunięta część chowa się w naturalnej zmarszczce przy zewnętrznym kącie oka.  Na operowaną okolicę naklejane są niewielkie plasterki, których zadaniem jest odciążenie delikatnego rusztowania "nowej powieki" w pierwszych dniach po zabiegu.

Naturalną konsekwencją interwencji chirurgicznej w tak delikatne tkanki jest występowanie zasinień i obrzęków bezpośrednio po zabiegu. W tym czasie specjaliści zalecają oszczędny tryb życia, unikanie znacznego wysiłku oraz wszelkich sytuacji, prowadzących do zwyżek ciśnienia tętniczego (gorące kąpiele, sauna). Po około 7-14 dniach opuchlizna zwykle ustępuje, jednak ostateczne efekty kantopeksji można ocenić nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od zabiegu. Co ważne, po zabiegu kantopeksji zwykle nie występują uporczywe dolegliwości bólowe, co pozwala uniknąć stosowania silnych środków przeciwbólowych. W razie występowania łagodnych dolegliwości wystarczające jest stosowanie preparatów dostępnych bez recepty. Co więcej, kantopeksja obarczona jest minimalnym ryzykiem wystąpienia ewentualnych powikłań, co sprawia, że jest ona bardzo atrakcyjnym zabiegiem korekcyjnym w obrębie oczu. 

Kantopeksja / zwiększenie napięcia powiek
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: www.plasticsurgety.org, www.webmd.com

Dodaj komentarz

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska