Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny całego ciała?

Badanie rezonansem magnetycznym stanowi jedną z najbardziej dokładnych metod diagnostyki obrazowej i jest szeroko stosowane we współczesnej medycynie. Zastosowanie odpowiedniej aparatury daje możliwość przeskanowania całego ciała podczas jednej sesji obrazowania. Pozwala to na ogólną ocenę stanu zdrowia pacjenta i szybkie wykrycie potencjalnych zagrożeń, co znacznie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjną, bezbolesną i bardzo dokładną metodą obrazowania, która wykorzystuje właściwości protonów. Historia obrazowania MR sięga lat 70. ubiegłego wieku. W Polsce pierwszy aparat do wykonywania tego typu badań został uruchomiony w 1991 r. Opisywana technika została doceniona przez świat nauki, co zaowocowało przyznaniem Nagrody Nobla dwóm naukowcom - Paulowi Lauterburowi z Uniwersytetu w Illnosis oraz Sir Peterowi Mansfieldowi z Uniwersytetu w Nothingam. Rozwijająca się w dalszym ciągu medycyna, stwarza coraz więcej możliwości diagnostycznych, co znacznie ułatwia  szybkie rozpoznawanie i leczenie wielu schorzeń.

Rezonans magnetyczny całego ciała - kiedy wykonać badanie?

Badanie metodą rezonansu magnetycznego umożliwia zobrazowanie całego ciała (ang. whole-body MRI). W ten sposób uzyskuje się ponad 2 000 dokładnych zdjęć, o wysokiej rozdzielczości, które stanowią przekrojowe skany, obejmujące głowę, szyję, ramiona, klatkę piersiową, jamę brzuszną, miednicę oraz uda i podudzia. Dużą zaletą opisywanej metody jest możliwość prześwietlenia całego organizmu podczas jednego badania, które trwa około 60 minut.

Rezonans całego ciała stosuje się, aby ocenić kondycję naczyń w organizmie, ponieważ uwidacznia on między innymi żylaki kończyn dolnych oraz inne występujące w tych strukturach anatomicznych deformacje i wady rozwojowe. Badanie wykrywa również guzki w obrębie tkanek miękkich i zmiany dotyczące mięśni oraz ścięgien, takie jak urazy, obrzęk czy procesy zapalne. MR pomaga także zdiagnozować choroby reumatologiczne.

Rezonans całego ciała w onkologii

Należy zaznaczyć, że opisywana metoda obrazowania jest doskonałym badaniem przesiewowym u pacjentów onkologicznych, gdyż pozwala na wykrycie rozsianych zmian nowotworowych i ognisk przerzutowych, przede wszystkim w szpiku kostnym i narządach miąższowych. Rezonans magnetyczny całego organizmu wykorzystywany jest również w diagnostyce chorób neurologicznych, między innymi do oceny kanału kręgowego i wykrywania ucisku struktur nerwowych przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Ze względu na bezpieczeństwo i nieobciążanie pacjenta szkodliwym promieniowaniem, MR znajduje też zastosowanie w pediatrii oraz u kobiet w ciąży.

Źródła:

  • E. Rummeny, P. Reimer, W. Heinde, "Obrazowanie ciała metodą rezonansu magnetycznego", Warszawa, 2010, ISBN: 978-83-60418-60-4

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Rezonans magnetyczny całego ciała

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…