Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny całego ciała

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny całego ciała

Badanie rezonansem magnetycznym stanowi jedną z najbardziej dokładnych metod radiologicznych i jest coraz szerzej stosowane we współczesnej medycynie. Zastosowanie odpowiedniej aparatury daje możliwość przeskanowania całego ciała podczas jednej sesji obrazowania. Pozwala to na ogólną ocenę stanu zdrowia pacjenta i szybkie wykrycie potencjalnych zagrożeń, co znacznie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjną, bezbolesną i bardzo dokładną metodą obrazowania, która  wykorzystuje bezpieczne dla pacjenta pole magnetyczne o dużym natężeniu oraz właściwości jąder atomów wodoru - protonów. Po umieszczeniu w silnym polu magnetycznym ulegają one namagnesowaniu i pobudzane są falami elektromagnetycznymi o częstotliwości radiowej, co zmienia parametry magnetyzacji. Odbierany sygnał różni się w zależności od tkanek i następnie jest analizowany przez system komputerowy, który poprzez specjalne obliczenia przetwarza uzyskane dane na obrazy.  Co więcej, przy wykorzystaniu nowoczesnych programów można otrzymać przekroje skanowanych narządów we wszystkich płaszczyznach.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

Historia obrazowania metodą rezonansu magnetycznego sięga lat 70. ubiegłego wieku. W Polsce pierwszy aparat do wykonywania tego typu badań został uruchomiony w 1991 roku. Opisywana technika została doceniona przez świat nauki, co zaowocowało przyznaniem Nagrody Nobla dwóm naukowcom - Paulowi Lauterburowi z Uniwersytetu w Illnosis oraz Sir Peterowi Mansfieldowi z Uniwersytetu w Nothingam. Rozwijająca się w dalszym ciągu medycyna, stwarza coraz więcej możliwości diagnostycznych, co znacznie ułatwia  szybkie rozpoznawanie i leczenie wielu schorzeń.

Rezonans magnetyczny całego ciała - kiedy wykonuje się badanie?

Badanie metodą rezonansu magnetycznego umożliwia zobrazowanie całego ciała (ang. whole-body MRI). W ten sposób uzyskuje się ponad 2 000 dokładnych zdjęć, o wysokiej rozdzielczości, które stanowią przekrojowe skany, obejmujące głowę, szyję, ramiona, klatkę piersiową, jamę brzuszną, miednicę oraz uda i podudzia. Dużą zaletą opisywanej metody jest możliwość poznania stanu swojego organizmu już podczas jednego badania, które trwa około 60 minut. Radiolodzy oglądając uzyskane obrazy, mogą zidentyfikować podejrzane o zmiany chorobowe obszary, dlatego też  whole-body MRI jest procedurą diagnostyczną, dzięki której wczesne wykrycie potencjalnych patologii może w znaczącym stopniu wpłynąć na dalsze postępowanie terapeutyczne. Wykryte zmiany są następnie szczegółowo analizowane przy pomocy innych dostępnych badań obrazowych, co umożliwia leczenie schorzeń we wczesnej fazie ich rozwoju.

Rezonans magnetyczny całego ciała stosuje się, gdy chcemy wstępnie ocenić kondycję naczyń w naszym organizmie, ponieważ uwidacznia on między innymi żylaki kończyn dolnych oraz inne występujące w tych strukturach anatomicznych deformacje i wady rozwojowe. Wykrywa również guzki w obrębie tkanek miękkich, a także zmiany dotyczące mięśni oraz ścięgien, takie jak urazy, obrzęk czy procesy zapalne oraz pomaga zdiagnozować choroby reumatologiczne.

Należy zaznaczyć, że opisywana metoda obrazowania jest doskonałym badaniem przesiewowym u pacjentów onkologicznych, gdyż pozwala na wykrycie rozsianych zmian nowotworowych i ognisk przerzutowych, przede wszystkim w szpiku kostnym i narządach miąższowych. Rezonans magnetyczny całego ciała wykorzystywany jest również w diagnostyce chorób neurologicznych, między innymi do oceny kanału kręgowego i wykrywania ucisku struktur nerwowych przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Ze względu na bezpieczeństwo i nieobciążanie pacjenta promieniowaniem rentgenowskim opisywana technika obrazowania znajduje też zastosowanie w pediatrii oraz u kobiet w ciąży.

Rezonans magnetyczny całego ciała
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: B. Pruszyński, "Radiologia. Diagnostyka obrazowa"; wyd. 2, PZWL, Warszawa, 2005 dodruk 2014; ISBN: 978-83-200-4325-9

Dodaj komentarz

Rezonans magnetyczny całego ciała

Rezonans magnetyczny całego ciała

Rezonans magnetyczny całego ciała jest szybką i bezpieczną metodą diagnostyczną, umożliwiającą zobrazowanie struktur organizmu, wykrycie ewentualnych zmian chorobowych oraz monitorowanie procesu leczenia. Dzięki swojej dokładności i... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.