Kiedy wykonuje się zabieg laserowego odmładzania pochwy

Zabiegi odmładzające wykonuje się zarówno w tych wyraźnie widocznych, jak i bardziej skrytych rejonach ciała. W przypadku tej drugiej okolicy wspomnieć można o laserowym odmładzaniu pochwy - procedurze, której przeprowadzenie wpływa zarówno na aspekty estetyczne, jak i zdrowotne.

Lasery są wszechobecne w dzisiejszym świecie - znajdują się one zarówno w dziecięcych zabawkach, jak i w czytnikach kas sklepowych. Wykorzystuje je również medycyna, zakres ich wykorzystania w tej dziedzinie jest niezwykle duży - służyć one mogą zarówno do usuwania tkanek (np. nowotworowych), jak i do korygowania wad wzroku czy stymulacji procesów regeneracyjnych organizmu. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Ostatnie z wymienionych leży u podłoża zabiegu laserowego odmładzania pochwy. Teoretycznie można by uznać to za procedurę, należącą do zakresu medycyny estetycznej, jednak... w rzeczywistości nie do końca tak jest, bo badania naukowe dowodzą, że przy jej pomocy mogą zostać zlikwidowane pewne problemy zdrowotne.

W jakich sytuacjach wykonuje się laserowe odmładzanie pochwy?

Mijające lata życia, choć w różnym czasie i stopniu, to jednak odbijają się praktycznie na każdym ludzkim organie - nie inaczej jest z żeńskimi narządami rozrodczymi. Na skutek procesów starzenia się organizmu dochodzić może w ich obrębie m.in. do zmian stopnia zwartości pochwy. Stan taki określany jest jako zespół relaksacji (rozluźnienia). Zaburzenie związane jest ze zmniejszeniem wytrzymałości ścian pochwy oraz ze spadkiem ich elastyczności, dodatkowo pojawiać się może także zmniejszenie wydzielania śluzu pochwowego, powodujące odczuwanie suchości w rejonie narządów rozrodczych.

Do wystąpienia wymienionego wyżej problemu predysponuje nie tylko wiek. Wpływ na zespół relaksacji pochwy mają również ciąże i porody, uwarunkowania genetyczne oraz zmiany hormonalne (np. związane z okresem menopauzy, kiedy znacząco zmniejsza się u kobiet stężenie estrogenów). Efektem zaburzenia jest zmniejszenie jakości doznań doświadczanych podczas kontaktów seksualnych - i to u obojga partnerów. Takowa sytuacja może być wstydliwa dla pacjentki i nawet zniechęcać ją do podejmowania zbliżeń.

Problemy związane z życiem seksualnym, wynikające ze zbytniej luźności pochwy, nie są jednak jedynym powodem wykonywania laserowego odmładzania pochwy. Z zaburzeniem związane bywają też problemy czysto medyczne, takie jak choćby wysiłkowe nietrzymanie moczu czy wypadanie narządów rozrodczych.

Laserowe odmładzanie pochwy bazuje na pobudzeniu procesów regeneracyjnych. Pod wpływem lasera wnętrze pochwy jest poddawane działaniu ciepła, co pobudza przebudowę włókien kolagenowych oraz stymuluje syntezę nowych cząsteczek tego białka. Efektem zabiegu jest uzyskanie większej zwartości pochwy.

Omawiana procedura wykonywana jest również wtedy, gdy u pacjentki występują problemy związane z zespołem rozluźnienia pochwy, a nie chciałaby ona przebyć inwazyjnych zabiegów. Laserowe odmładzanie pochwy może być polecane takim kobietom ze względu na to, że jest to zabieg nieinwazyjny, bezkrwawy i praktycznie bezbolesny. Powrót do codziennych obowiązków po przebyciu tej procedury jest możliwy w zasadzie od razu - nie jest wymagane branie urlopu.

Skuteczność zabiegów laserowego odmładzania pochwy postanowili ocenić autorzy pracy "Laser Vaginal Tightening (LVT) – evaluation of a novel noninvasive laser treatment for vaginal relaxation syndrome". W badanej grupie każda z pacjentek przebyła procedurę dwukrotnie. 95% kobiet odnotowało polepszenie przebiegu kontaktów płciowych. Procedura pomogła też w przypadku nietrzymania moczu - pozwoliła bowiem albo doprowadzić do znaczącego zmniejszenia intensywności dolegliwości z nim związanych, albo skutkowała całkowitym zniknięciem objawów nietrzymania moczu.

Odmładzanie pochwy laserem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Jorge E. Gaviria P, Jose A. Lanz L, Laser Vaginal Tightening (LVT) – evaluation of a novel noninvasive laser treatment for vaginal relaxation syndrome, LA&HA - Journal of the Laser and Health Academy, vol 1, 2012, pages 59-66; www.balg.co.uk;

Autor:

Dodaj komentarz

Laser MonaLisa Touch - co to jest i jakie ma zastosowanie

Laser MonaLisa Touch - co to jest i jakie ma zastosowanie

Nowatorskie zabiegi laserowe MonaLisa Touch znajdują szerokie zastosowanie w ginekologii estetycznej. Wskazania obejmują zwłaszcza przypadki poporodowej lub związanej z menopauzą wiotkości pochwy, leczenie nietrzymania moczu i korektę kształtu...

Laserowe leczenie atrofii pochwy u kobiet w wieku menopauzalnym

Laserowe leczenie atrofii pochwy u kobiet w wieku menopauzalnym

Atrofia pochwy jest dolegliwością, która najczęściej objawia się uczuciem suchości pochwy i wynika ze zmian zanikowych w obrębie błony śluzowej narządów rodnych kobiety. Zmiany te są spowodowane głównie zaburzeniem dotychczasowej równowagi...

Odmładzanie pochwy laserem

Odmładzanie pochwy laserem

Procesy starzenia się oraz porody naturalne prowadzą do rozluźnienia tkanek miednicy mniejszej, w tym pochwy, co może być przyczyną szeregu dolegliwości zarówno natury zdrowotnej jak i seksualnej. Laserowe obkurczanie pochwy szybko i bezboleśnie...