Komórki tłuszczowe pomogą w walce z rakiem piersi?

Rak piersi od lat niezmiennie pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Jest także jednym z najlepiej poznanych nowotworów, dzięki czemu dysponujemy obecnie licznymi możliwościami jego leczenia. Mimo to, badacze na całym świecie nie ustają w poszukiwaniach coraz to skuteczniejszych terapii.

Autor
Czas czytania
1 min.

Najnowsze badania, prowadzone przez zespół profesora Michaela Connora z Uniwersytetu w Yorku, wykazały jak ważną rolę w walce z rakiem piersi odgrywają nasze własne komórki tłuszczowe. Tkanka tłuszczowa uważana była kiedyś jedynie za wielki „magazyn energii”. Obecnie wiadomo, iż komórki tłuszczowe są komórkami niezwykle aktywnymi, produkującymi ponad 400 substancji o charakterze hormonalnym, zwanych adipokinami, które po przedostaniu się do krążenia - oddziałują na cały organizm. Profesor Connor wraz z zespołem postanowił sprawdzić, czy produkowane przez tkankę tłuszczową hormony, mogą wyjaśnić zależność pomiędzy otyłością a rakiem piersi.

Rak piersi a otyłość

Używając modelu zwierzęcego, profesor Connor wraz ze współpracownikami, chciał zbadać, czy za występującą zależność pomiędzy otyłością a rakiem piersi są odpowiedzialne komórki tłuszczowe oraz produkowane przez nie substancje. Celem badania było również określenie, czy interwencje ukierunkowane na przeciwdziałanie otyłości, takie jak ćwiczenia fizyczne, mogą zapobiegać wystąpieniu choroby. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Badacze wykazali, że adipokiny u otyłych osób, promują wzrost komórek nowotworu piersi, podczas gdy u szczupłych pacjentek – uniemożliwiają ich wzrost. To, w jaki sposób oddziałują na komórki hormony wytwarzane przez tkankę tłuszczową, zależy od tego czy dana osoba jest otyła, czy szczupła. Badanie opublikowane w Journal of Applied Physiology, wskazuje, że ćwiczenia fizyczne mogą być jedną z opcji terapeutycznych dla otyłych pacjentek z rakiem piersi. Profesor Connor przyznaje, że intensywne ćwiczenia fizyczne mogą przeciwdziałać, a nawet całkowicie zapobiegać wzrostowi nowotworu wywołanego otyłością pacjentki. Co więcej, okazuje się, że nawet umiarkowane ćwiczenia mogą spowolnić jego wzrost.

 Źródło: www.medicalnewstoday.com

Dodaj komentarz