Konsultacja dermatologiczna - na czym polega i jaki ma przebieg?

Kurzajki, pieprzyki, wypadanie włosów, uporczywy świąd... Kiedy na skórze pojawiają się niepokojące zmiany, a domowe metody ich leczenia zawodzą, zwykle jest to sygnał, że czas udać się do dermatologa. Nie zawsze problemy ze skórą są wynikiem błędów w odżywianiu czy nieprawidłowej pielęgnacji. Konsultacja dermatologiczna może rozwiać wątpliwości w tym zakresie i pomóc w wyborze odpowiedniego leczenia.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Lekarz dermatolog jest specjalistą od chorób skóry – największego organu naszego ciała. Bez tego narządu nasze życie byłoby niemożliwe. Jego masa stanowi nawet 15% wagi ciała, a całkowita powierzchnia wynosi około 2m2. Jej wytworami są również paznokcie oraz włosy. Skóra stanowi barierę chroniącą człowieka przed utratą wody, a obecna w niej tkanka tłuszczowa zapobiega spadkowi temperatury ciała. Gdyby nie jej szczelność – bylibyśmy bezbronni przed zarazkami czy toksycznymi substancjami. Za pomocą zawartych w niej zakończeń nerwowych człowiek może poznawać świat, w procesie odczuwania dotyku, bólu oraz ciepła. Skóra nie jest jednak niezależnym od reszty ciała organem – jej powierzchnia może być traktowana jako zwierciadło, w którym odbija się ogólny stan zdrowia. Te dyskretne sygnały, które wysyła nam ciało, interpretują właśnie specjaliści dermatologii.

Na czym polega konsultacja dermatologiczna?

Celem konsultacji dermatologicznej jest ukierunkowanie procesu diagnostycznego poprzez przeprowadzenie badań, które mają na celu potwierdzenie lub wykluczenie obecności danej choroby. Podczas takiej porady ocenie poddawana jest nie tylko skóra, ale również ogólny stan zdrowia pacjenta. Niektóre zmiany skórne mogą być wyrazem poważnej choroby, dlatego objawy na skórze nie mogą być interpretowane w oderwaniu od ogólnego stanu zdrowia.

Dla przykładu, występowanie „szronu mocznicowego” oraz swędzenie skóry może być objawem zaawansowanej choroby nerek. Natomiast swędząca skóra w połączeniu z wysypką w zgięciach łokciowych i pod kolanami u małego dziecka będzie przemawiać za atopowym zapaleniem skóry lub alergią pokarmową. Niegojące się rany na stopach mogą występować zarówno w niewydolności żylnej, ale również w cukrzycy oraz zaawansowanej miażdżycy. Rumień na twarzy czy dekolcie może natomiast wskazywać na choroby reumatologiczne, jak twardzina czy toczeń rumieniowaty. Właśnie dlatego lekarz po konsultacji dermatologicznej może zlecić wykonanie badań dodatkowych lub skierować pacjenta do innej poradni specjalistycznej – nawet jeśli pierwotnie wydawało się, że choroba dotyczy wyłącznie skóry.

Jak przebiega wizyta u dermatologa?

Podczas konsultacji dermatologicznej na początku zbierany jest wywiad lekarski. Dermatolog musi m.in. ustalić:

  • kiedy pojawiły się pierwsze zmiany na skórze
  • jak wyglądała ich ewolucja w czasie
  • czy towarzyszyły im objawy takie jak ból lub świąd

Ważne jest również, czy pacjent chorował w ostatnim okresie i jakie leki przyjmował, czy leczy się przewlekle, oraz czy w rodzinie występują schorzenia dermatologiczne oraz nowotwory. Następnie lekarz przystępuje do badania dermatologicznego, czyli oglądania skóry – w tym celu pacjent musi się rozebrać, dlatego w gabinecie powinna panować atmosfera gwarantująca mu intymność.

W przypadkach, w których pacjent z jakichś przyczyn nie może pojawić się w gabinecie, a potrzebuje pilnej porady specjalisty, może skorzystać z konsultacji dermatologicznej online.

Jakie badania przeprowadza "lekarz od skóry"?

Po obejrzeniu skóry, dermatolog może zdecydować o wykonaniu np. badania lampą Wooda (w przypadku podejrzenia infekcji) lub dermatoskopii (jeśli odnajdzie podejrzane znamiona). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, lekarz rozszerzy diagnostykę o niezbędne badania obrazowe i laboratoryjne. Pacjent może również zostać skierowany za zabieg biopsji lub wycięcia zmiany, która zostanie następnie poddana badaniu histopatologicznemu. Na koniec układany jest plan terapeutyczny – lekarz zaleca wówczas stosowanie leków lub odpowiednich zabiegów. W przypadku schorzeń takich jak trądzik niezbędne są regularne kontrole

Cena konsultacji dermatologicznej w 2019 roku to od 100 do nawet 200 zł. Badania i zabiegi takie jak np. dermatoskopia zazwyczaj są dodatkowo płatne.

Źródła: M.J. Farabee. Integumentary System. Estrella Mountain Community College, 1992-2000; emedicine.medscape.com; hypertextbook.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Konsultacja dermatologiczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…