Konsultacja ginekologiczna - z jakimi objawami warto zgłosić się do lekarza?

Schorzeniami narządów rozrodczych żeńskich, ale i kontrolowaniem przebiegu ciąży zajmują się specjaliści ginekologii. Zgłaszać się do nich powinny wszystkie pacjentki mające wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, są jednak pewne dolegliwości, które szczególnie budzą niepokój i powinny zostać skonsultowane z lekarzem w możliwie niedługim czasie.

Autor
Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Ginekologia stanowi szczególną dziedzinę medycyny. Pośród innych specjalności medycznych, to właśnie badanie ginekologiczne najprawdopodobniej jest tym, które najbardziej ingeruje w intymność pacjentek. Między innymi to właśnie z tego względu ginekolodzy powinni cechować się delikatnością oraz dużym taktem. 

Część pacjentek unika wizyty u ginekologa - choćby z powodu zawstydzenia lub lęku przed badaniem. Są jednak objawy, których pojawienie się powinno skłonić kobietę do przełamania swoich oporów i odwiedzenia lekarza, bo mogą one nawet być zwiastunem schorzenia zagrażającego życiu. W niektórych przypadkach wystarczy natomiast konsultacja ginekologiczna online.

Jakie objawy powinny skłonić do zasięgnięcia porady ginekologicznej?

Mianem upławów określa się nieprawidłową wydzielinę z pochwy. Przyjmować ona może różną barwę (od białawej, poprzez żółtawą, aż do nawet zielonkawej), oprócz tego może również cechować się nieprzyjemnym zapachem. Pojawienie się upławów powinno skłonić pacjentkę do odwiedzenia ginekologa, ponieważ mogą one wynikać z zakażenia (bakteryjnego czy grzybiczego), ale i - w najgorszym wypadku - ich obecność może być związana z chorobą nowotworową.

Dużą grupę dolegliwości, które powinny skłonić do zasięgnięcia porady ginekologicznej, są zaburzenia miesiączkowania. Dotyczy to zarówno zmian cyklu (np. zahamowania miesiączkowania), jak i długości oraz objętości miesiączki. Powodem zatrzymania miesiączek mogą być zarówno ciąża, jak i anoreksja czy zaburzenia hormonalne. Przyczyną nadmiernych, przedłużających się krwawień mogą być mięśniaki macicy, ale i nowotwór złośliwy.

Bezapelacyjnym powodem do odwiedzenia ginekologa jest wystąpienie lub nawet podejrzenie ciąży u pacjentki. Regularne badania ginekologiczne zapewnią nie tylko właściwą kontrolę rozwoju dziecka, ale i pozwolą na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. U kobiet już będących w ciąży wskazaniem do konsultacji ginekologicznej są problemy takie jak odczuwanie czynności skurczowej macicy (zwłaszcza na długo przed oczekiwanym terminem rozwiązania), ale i np. plamienie z pochwy.

Uczucie pieczenia podczas mikcji, zwiększona częstość oddawania moczu, świąd okolicy sromu - wymienione stanowią kolejne objawy, których wystąpienie powinno być skonsultowane z ginekologiem. Mogą one być zarówno spowodowane zakażeniem układu moczowego, jak i być związane z rozwijającą się jakąś chorobą przenoszoną drogą płciową.

U kobiet na pewnym etapie ich życia dochodzi do zahamowania miesiączkowania. Związane jest to z tzw. menopauzą, która występuje zazwyczaj około 50. roku życia. Jeżeli pacjentka podejrzewa u siebie menopauzę, to warto wtedy odwiedzić ginekologa - wykluczy on obecność ewentualnej ciąży. Pacjentki będące w okresie okołomenopauzalnym również mogą skorzystać z konsultacji ginekologicznej, szczególnie jeśli pojawiają się u nich związane z tym czasem dolegliwości (jak np. uporczywe uderzenia gorąca), ponieważ objawy te mogą być skutecznie redukowane dzięki farmakoterapii.

Do innych objawów, o których warto porozmawiać z ginekologiem, należą też dolegliwości bólowe zlokalizowane w obrębie podbrzusza. Na szczególną uwagę zasługują krwawienia z pochwy, które pojawiają się u pacjentek będących już jakiś czas po menopauzie - takowe są szczególnie groźne, ponieważ przyczyną ich wystąpienia bywają schorzenia nowotworowe.

Porady ginekologicznej powinny również zasięgnąć pacjentki w wieku nastoletnim. Według American Congress of Obstetricians and Gynecologist, taka wizyta powinna się odbyć pomiędzy 13. a 15. rokiem życia pacjentki. Do szczególnych sytuacji skłaniających do konsultacji należą niewystępowanie jakichkolwiek cech dojrzewania u dziewczynki powyżej 14 lat oraz brak miesiączek u pacjentki mającej 16 lat.

Pomijając wyżej wymienione aspekty, idealnym rozwiązaniem jest znajdowanie się pod stałą opieką ginekologiczną. Regularne wizyty pozwolą bowiem lekarzowi wykryć - czasem niezauważone lub pomijane przez pacjentkę - dolegliwości i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie. W przypadku nieprawidłowości im wcześniej zastosowana zostanie terapia, tym większe szanse zarówno na osiągnięcie wyleczenia, jak i na krótszy czas stosowania leków.

Źródła: www.acog.org; www.everydayhealh.com, www.medicinenet.com

Dodaj komentarz

Jakie schorzenia leczy ginekolog?

Jakie schorzenia leczy ginekolog?

Ginekolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się chorobami, dotyczącymi narządów kobiecych, a także metodami ich zapobiegania. Zakres jego działań jest szeroki, obejmując nie tylko częste przypadłości, jak leczenie infekcji dróg...

Jak przebiega konsultacja ginekologiczna?

Jak przebiega konsultacja ginekologiczna?

Niektóre kobiety, borykające się z problemami dotyczącymi narządów rozrodczych unikają wizyty u ginekologa ze względu na poczucie skrępowania. Postępowanie takie jest niewłaściwe, ponieważ doświadczony, empatyczny lekarz nie tylko w prosty...

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...