Korekcja przegrody nosowej - z jakimi zabiegami może być połączona

Jednym z zabiegów, znajdujących się w zakresie usług specjalistów laryngologii, jest korekcja przegrody nosowej. Część pacjentów decyduje się jedynie na przebycie tej właśnie procedury, inni - wykorzystując to, że i tak znajdą się już w rękach chirurgów - postanawiają za jednym razem skorzystać i z innych procedur laryngologicznych. Możliwości połączenia septoplastyki z innymi procedurami jest co najmniej kilka.

Zabieg korekcji przegrody nosowej określany bywa również mianem septoplastyki. Ingerencje w kształt przegrody jamy nosowej przeprowadzane są z różnych przyczyn - wskazaniami do septoplastyki mogą być np. zaburzenia oddychania przez nos, ale i powtarzające się epizody zapaleń zatok czy związane z nieprawidłową budową przegrody zaburzenia drożności nosa. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Septoplastyka może być przeprowadzona jako samodzielna procedura, zabieg można jednak rozszerzyć również o inne operacje laryngologiczne. Dzięki takiej możliwości pacjent odwiedza salę operacyjną jeden raz, a likwidowanych jest jednocześnie kilka różnych jego problemów.

Zabiegi, które można wykonywać razem z korekcją przegrody nosowej

Laryngolodzy przeprowadzają szereg różnych zabiegów w obrębie nosa. Pierwszą procedurą, o której wykonanie można poszerzyć septoplastykę, jest korekcja małżowin nosowych. Podczas tego zabiegu najczęściej celem jest zmniejszenie wielkości małżowin. Wykorzystywane do tego są np. lasery lub generatory fal o częstotliwości radiowej. Procedura może dawać korzystne rezultaty u pacjentów, borykających się z częstymi zapaleniami zatok, ale i u tych osób, które często doświadczają nieżytu nosa czy mają zaburzenia powonienia.

Innym zabiegiem, który może być wykonany razem z korekcją przegrody nosowej, jest funkcjonalna endoskopowa operacja zatok FESS. Do przeprowadzenia tej procedury służą niewielkie narzędzie chirurgiczne, a operowane tkanki uwidaczniane są przy pomocy wprowadzonych do wnętrza zatok kamer. FESS jest uznawany za złoty standard w przypadku leczenia przewlekłego zapalenia zatok, oprócz tego schorzenia procedura znajduje wykorzystanie również u pacjentów z torbielowatymi zmianami, zlokalizowanymi w zatokach. Na drodze funkcjonalnej endoskopowej operacji zatok można też usuwać ciała obce, znajdujące się w tym rejonie ciała.

Razem z septoplastyką można również przeprowadzić zabieg w obrębie innej niż nos struktury, którą jest podniebienie miękkie. Korekcja podniebienia miękkiego (uvulopalatoplastyka) pomagać może pacjentom chrapiącym. Za to zjawisko może bowiem odpowiadać nadmierna wiotkość tej części jamy ustnej - usztywnienie podniebienia miękkiego (np. przy pomocy implantów) może więc pozwolić na uwolnienie pacjenta od emitowania nieprzyjemnych dźwięków podczas snu.

Korekcja przegrody nosowej jest wykonywana przede wszystkim ze wskazań zdrowotnych, procedura ta może jednak zostać uzupełniona o zabieg przeprowadzany w celach raczej estetycznych - mowa o plastyce nosa chrzęstnego. Część pacjentów jest niezadowolona z wyglądu swojej środkowej części twarzy i budzi to w nich nieprzyjemne uczucia - w końcu nosa raczej nie da się ukryć i wszelkie obecne na nim defekty są widoczne już na pierwszy rzut oka. W przypadku posiadania np. garba w obrębie grzbietu nosa, jego likwidacja jest możliwa na drodze wykonania odpowiedniej plastyki chrząstek budujących nos.

Ceny samej operacji korekcji przegrody nosowej sięgają od niespełna 3 tysięcy złotych w Częstochowie do 10 tysięcy złotych w Gdańsku. Dość zrozumiałe jest, że uzupełnienie procedury o inne ingerencje zwiększa całkowite koszty leczenia. Przykładowo, uzupełnienie septoplastyki o operację nosa chrzęstnego sprawia, że pacjenci poniosą wydatek od 4 złotych we Wrocławiu do 11 tysięcy złotych w Gdańsku.

Operacja plastyczna krzywej przegrody nosowej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: www.mayoclinic.org; www.webmd.com; www.emedicine.medscape.com

Autor:

Dodaj komentarz

Krzywa przegroda nosowa - kiedy trzeba ją leczyć?

Krzywa przegroda nosowa - kiedy trzeba ją leczyć?

Wiele osób posiada skrzywioną przegrodę nosową, jednak nie wszyscy wymagają przeprowadzenia jej korekcji. Zabieg jest wskazany przede wszystkim u tych pacjentów, którzy zmagają się z objawami, wynikającymi z występowania patologii. Decyzja o... więcej »

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny... więcej »

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska