Kwalifikacja przed laserową korekcją wad wzroku

Kwalifikacja przed laserową korekcją wad wzroku

Laserowa korekta wady wzroku może umożliwić pacjentowi rezygnację z konieczności stosowania okularów czy soczewek. Zabiegi tego typu nie u każdego pacjenta mogą być jednak wykonane: jak w przypadku praktycznie każdej procedury medycznej, również i do tych korygujących widzenie istnieją swoiste przeciwwskazania. Ich ewentualne wykrycie - ale i określenie dostosowanego do potrzeb pacjenta sposobu postępowania - odbywa się podczas kwalifikacji do zabiegów laserowych.

Okulary z pewnością mogą stanowić element poprawiający wizerunek, jednakże w przypadku posiadania wady wzroku konieczność ich noszenia bywa uciążliwa. Alternatywą dla sprzętu wspomagającego widzenie mogą być zabiegi okulistyczne, które mają za zadanie doprowadzić głównie do zmian w obrębie rogówki. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

Laserowa korekta wad wzroku może pomóc osobom z nadwzrocznością, astygmatyzmem czy krótkowzrocznością. Aby jednak zabieg nie stwarzał niebezpieczeństwa dla pacjenta, poprzedzony on musi być wykonaniem rzetelnej kwalifikacji do terapii.

Jak przebiega kwalifikacja do laserowej korekty wad wzroku?

Sama procedura laserowego poprawiania widzenia trwa sekundy. Zdecydowanie dłuższy jest natomiast proces kwalifikowania pacjenta. Na początku przeprowadzany jest wywiad lekarski, podczas którego pacjent będzie prawdopodobnie zapytany m.in. o:

  • wiek
  • choroby ogólnoustrojowe
  • schorzenia dotyczące oczu

Wymienione aspekty są ważne ze względu na to, że w przypadku pewnych stanów zabiegi laserowej korekty wad wzroku są przeciwwskazane. Zazwyczaj procedur tych nie wykonuje się przed 21. i po 65. roku życia. Istnienie u pacjenta cukrzycy lub konieczności przyjmowania glikokortykosteroidów również może być przyczyną rezygnacji z zabiegu. Zaburzenia ze strony gałki ocznej – jak jaskra, zaćma, stany zapalne oczu i odwarstwienie siatkówki – również są przeciwwskazaniami do procedury laserowej.

Kobiety zostaną z kolei zapewne zapytane o ciążę oraz karmienie piersią. Część lekarzy zwraca też uwagę na to, czy pacjentka planuje jeszcze kiedykolwiek zostać matką. Niektórzy okuliści, ze względu na możliwość pogłębienia się wady wzroku w trakcie rozwoju płodu, preferują podejmowanie leczenia dopiero wtedy, gdy pacjentka nie planuje już więcej ciąż.

Drugim elementem kwalifikacji do laserowej korekty wad wzroku jest badanie przedmiotowe, gdzie szczególna uwaga kierowana jest oczywiście ku oczom. W zasadzie można powiedzieć, że są one oceniane wzdłuż i wszerz. W obrębie rogówki oceniana jest jej krzywizna, grubość i wielkość, wykonywana bywa również jej mapa (badanie topograficzne). Wykonywane jest badanie pola widzenia (perymetria) i kąta przesączania (gonioskopia) oraz oceniane jest ciśnienie wewnątrzgałkowe. Przed zabiegami laserowymi zmierzona musi zostać wielkość źrenicy w oku pacjenta, ocenie podlega również przedni odcinek oraz dno gałki ocznej. Uzupełnieniem wcześniej wymienionych bywa badanie USG gałek ocznych. Tak dokładna ocena narządu wzroku ma na celu wykluczenie obecności u pacjenta zaburzeń, które uniemożliwiałyby wykonanie zabiegu. Mowa tutaj np. o zbyt cienkiej rogówce czy zbyt dużej wielkości źrenicy.

Okulista sprawdza oczywiście też ostrość wzroku. Przed kwalifikacją do laserowej korekty wad wzroku wymagana jest rezygnacja (w przypadku niektórych form nawet na 4 tygodnie przed badaniem) z noszenia soczewek kontaktowych. Najłatwiej informacje o tym, jakie konkretnie przygotowania poczynić przed zabiegiem laserowym, uzyskać będzie podczas umawiania się na wizytę kwalifikującą.

Badanie kwalifikacyjne do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Część z wymienionych badań wymaga zastosowania środków, rozszerzających źrenicę. Z tego względu warto pomyśleć o zapewnieniu sobie możliwości transportu do domu: po badaniach prowadzenie samochodu może być bowiem przez krótki czas niemożliwe. Inną rzeczą, o którą pacjenci powinni zadbać, jest czas: kwalifikacja do korekty wad wzroku zajmować może nawet 3 do 4 godzin.

Dodaj komentarz

Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Nowoczesna rehabilitacja - jakie daje możliwości?

Współcześnie istnieje coraz więcej technik rehabilitacji umożliwiających chorym stosunkowo szybki powrót do sprawności po wypadku komunikacyjnym, urazie czy udarze. Każdorazowo terapię dostosowuje się indywidualnie do konkretnego przypadku –... więcej »

Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej stosowanych m.in. w stomatologii. Pozwala precyzyjnie zaplanować leczenie kanałowe, protetyczne, jak również implantologiczne, a także zapobiec przykrym niespodziankom... więcej »

Pantomogram i Cefalometria

Pantomogram i Cefalometria

Diagnostyka obrazowa jest dzisiaj złotym standardem w stomatologii. Pozwala uzyskać dokładny obraz nie tylko zębów, ale także otaczających ich tkanek i kości, co zwiększa skuteczność leczenia ortodontycznego, protetycznego czy endodontycznego i... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.