Laryngologia - informacje i aktualności

Informacje medyczne z kategorii laryngologia oraz o lekarzach ze specjalizacją: laryngolog dziecięcy, laryngolog, foniatra, otolaryngolog

Leczenie chrapania i bezdechu sennego aparatem CPAP

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to choroba rozpoznana stosunkowo niedawno. Dotyka coraz większą liczbę osób, szczególnie po 40-tym roku życia, chociaż zdarza się również u dzieci wykazujących nieprawidłowości w budowie anatomicznej w okolicy gardła. Jednym z objawów schorzenia jest chrapanie, a nieleczone może powodować poważne powikłania dla zdrowia: osłabienie koncentracji, dłuższą reakcję psychomotoryczną, choroby serca i układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zawały oraz udary mózgu. Przy bezdechach sennych zwiększone jest również ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz zaburzeń neurologicznych. więcej »

Laserowe usunięcie migdałków podniebiennych - zalety

Migdałki podniebienne usuwano już 2 000 lat temu. Współcześnie zabiegi tego typu wykonywać można zarówno klasycznie, przy użyciu skalpela, jak i z wykorzystaniem znacznie nowszych technik. Jedną z nowocześniejszych metod jest laserowe usuwanie migdałków podniebiennych, czyli zabieg, którym pacjenci mogą być zainteresowani ze względu na kilka jego zalet. więcej »

Najczęściej wykonywane zabiegi laryngologiczne

Otolaryngolodzy to specjaliści, zajmujący się chorobami nosa, uszu, gardła oraz krtani. Ten region ciała cechuje się skomplikowaną budową anatomiczną, dlatego jej znajomość jest niezbędna w wykonywaniu operacji w tym obszarze. Jakie są najczęściej wykonywane zabiegi laryngologiczne? więcej »

Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok przynosowych

Zapalenie zatok przynosowych określane jest jako stan zapalny błony śluzowej, zlokalizowany w przestrzeniach kości twarzoczaszki połączonych z jamą nosową. Tego typu dolegliwości spowodowane są zaburzeniami drenażu oraz wentylacji, następującego najczęściej na skutek zakażenia, alergii lub szczególnej budowy anatomicznej. więcej »

Metody leczenia krzywej przegrody nosa

Nos jest centralnym punktem twarzy i wszelkie niedoskonałości w jego wyglądzie czy funkcjonowaniu wywierają istotny wpływ na nasze codzienne życie. Stwierdzenie to dotyczy również przegrody nosowej, której nieprawidłowy kształt czy przebieg może stać się przyczyną problemów, związanych m.in. z oddychaniem czy nawracającymi zapaleniami zatok obocznych nosa. W wybranych przypadkach istnieją wskazania do przeprowadzenia jednej z metod chirurgicznej korekcji skrzywionej przegrody nosa, co umożliwia wielu pacjentom poprawę komfortu ich codziennego życia. więcej »

Usunięcie chirurgicznie trzeciego migdałka - co to za zabieg

Zabieg usunięcia trzeciego migdałka jest przez wielu uważany za kontrowersyjny - jedni twierdzą, że trzeci migdał może być u dziecka źródłem wielu dolegliwości zdrowotnych, inni natomiast, że to jego brak spowoduje wzrost częstości zachorowań na różnego rodzaju infekcje. Prawdą jest natomiast, że są sytuacje, w których usunięcie trzeciego migdałka staje się koniecznością - warto wiedzieć, na czym polega ten zabieg i w jakich sytuacjach należy uznać go za konieczność. więcej »

Konsekwencje zdrowotne krzywej przegrody nosowej

Idealnie prosta i symetryczna przegroda nosowa u człowieka w praktyce nie występuje. Dopóki jednak skrzywienie nie zaburza naturalnych procesów oddychania przez nos, nie jest w medycynie uznawane za problem. Zdarzają się jednak przypadki, gdy deformacja przegrody prowadzi do upośledzenia drożności nosa, z czym wiążą się nawracające stany zapalne, infekcje a nawet rozwój bezdechu sennego. więcej »

Operacja endoskopowa zatok FESS - na czym to polega?

Endoskopia znajduje zastosowanie zarówno w procedurach diagnostycznych, jak i leczniczych. Do tych drugich można zaliczyć endoskopowe leczenie chorób zatok, które wyróżnia się spośród innych zabiegowych metod leczenia schorzeń tej okolicy choćby niską inwazyjnością. Na czym polegają endoskopowe operacje zatok FESS? więcej »

Jakie są zalety zabiegu balonikowania zatok?

Balonikowanie ujścia zatok jest metodą małoinwazyjną, która umożliwia leczenie zapalenia zatok w sytuacji, gdy terapia farmakologiczna zawiodła. Zabieg polega na poszerzeniu ujścia zatok przynosowych przy pomocy specjalnego balona, który - po wprowadzeniu do zwężonego ujścia zatoki - jest rozprężany pod ciśnieniem. Dzięki temu ujście zatok zostaje poszerzone, wydzielina powstająca w świetle zatok może ją opuścić, a sama zatoka jest lepiej wentylowana. więcej »

Co to są polipy nosa

Polipy nosa występują aż u 4% populacji. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z ich posiadania i nie wszyscy wymagają leczenia. Diagnostyka pod kątem występowania polipów nosa i zatok jest wymagana u osób, u których pojawiają się objawy, wywołane obecnością tych struktur. więcej »