Laserowa i chirurgiczna plastyka powiek - różnice

Laserowa i chirurgiczna plastyka powiek - różnice

Przejawy starzenia się skóry najszybciej dostrzegane są w okolicy oczu. W miarę upływu czasu coraz bardziej widoczne są worki oraz cienie pod oczami. Ponadto wiotka skóra powiek nadaje całej twarzy zmęczony wygląd. Obecnie medycyna estetyczna proponuje liczne rozwiązania tego problemu, jednak w kluczowym momencie zawsze stajemy przed wyborem metody chirurgicznej lub laserowej plastyki powiek. Warto wiedzieć, jakie są główne różnice między nimi.

Zabiegi blefaroplastyki, czyli plastyki powiek, są jednymi z najstarszych na świecie. Pierwszy opis takiej procedury pochodzi z II w. n.e., z hinduskiego manuskrytu Susruta Samhita. Przez wieki sztuka odmładzania twarzy uległa zapomnieniu, i ponownie ujrzała światło dzienne za pośrednictwem prac Beer von Graffe w XIX w.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

W ciągu ostatnich lat plastyka powiek została znacznie ulepszona, gównie dzięki precyzyjnemu poznaniu anatomii tego obszaru ciała. Dzisiaj jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej na świecie (ponad 1,2 mln), jak podają statystyki  International Society of Aesthetic Plastic Surgery. Różnice między laserową a chirurgiczną plastyką powiek mogą być znaczne, w zależności od sposobu, w jaki podczas zabiegu używany jest laser.

Jakie są różnice między laserową i chirurgiczną korekcją powiek?

Chociaż skalpel jest uważany niemal za symbol chirurgii, jego miejsce w wielu przypadkach zajmuje bardziej precyzyjny laser. Po raz pierwszy został zastosowany w 1984 roku przez Bakera, co opisał na łamach czasopisma Ophthalomology. W przypadku zabiegów na tkankach miękkich, jak skóra i tkanka podskórna, laser ma znaczną przewagę nad klasycznym skalpelem, jak pisze lek. B. S. Biesman na witrynie Medscape. Laser łączy tak naprawdę trzy narzędzia chirurgiczne. Po pierwsze, umożliwia wykonywanie precyzyjnych nacięć, pod drugie – tamuje krwawienie z małych naczyń, a większość z nich w regionie powiek jest cieńsza niż 0,5 mm. Ponadto, zastosowanie lasera umożliwia delikatne rozdzielanie, czyli preparowanie tkanek. Nie tylko operacja jest dzięki temu krótsza, ale również mniej krwawa – zatem, specjaliście łatwiej jest oglądać pole operacyjne. Dlatego laser CO2 w zabiegach plastyki powiek stanowi narzędzie niemal idealne, chociaż wiele zależy od doświadczenia operującego nim chirurga. Dla pacjenta oznacza to lepszy efekt estetyczny zabiegu, a także mniejsze uszkodzenie tkanek – czyli mniejszą opuchliznę, i szybsze gojenie się ran. W tym przypadku laserowa jak i chirurgiczna plastyka powiek jednak niewiele się różnią w kwestii ostatecznego rezultatu tych zabiegów.

Laser, poza tym, że bywa wykorzystywany w miejsce skalpela, jest również wykorzystywany w małoinwazyjnych zabiegach upiększających, zupełnie różnych od klasycznych operacji chirurgicznej plastyki powiek. Umożliwia precyzyjne usuwanie skóry warstwa po warstwie, co pozwala od razu spłycić powierzchowne zmarszczki. W dłuższej perspektywie czasu ujawniają się jego dodatkowe działa. Laser pobudza produkcję kolagenu w skórze, co sprawia, że odzyskuje ona dawne napięcie. Ponadto zmniejsza blizny, które mogą być pozostałością po zmianach trądzikowych w wieku młodzieńczym. Wykonywane w ten sposób zabiegi nazywa się "laserowym resurfacingiem skóry". Zabieg z użyciem Ultrapulse CO2 laser, jak piszą autorzy publikacji w Lasers in Medical Science ma wiele zalet: obrzęk utrzymuje się jedynie do 2 dni, a zaczerwienienie skóry do 4 dni od zabiegu. Poza zmniejszeniem oznak starzenia się, zaobserwowali również uniesienie linii brwi, która również z wiekiem obniża się wskutek utraty napięcia skóry.

Ponieważ potrzeby każdego pacjenta są indywidualne, bez konsultacji ze specjalistą chirurgii plastycznej lub medycyny estetycznej trudno jest ustalić, która metoda da najlepsze rezultaty. Dla doświadczonego lekarza wybranie tych pacjentów, którzy wymagają operacji, nie stanowi jednak problemu. Nowe doniesienia sugerują, że klasyczne operacje powiek można łączyć z mniej inwazyjnymi technikami laserowymi. Skutkiem tego są mniejsze zmarszczki, szczególnie u osób młodszych i o ciemnej karnacji, podaje The American Journal of Cosmetic Surgery. Dlatego rozważając wykonanie chirurgicznej czy laserowej korekcji powiek – warto zasięgnąć porady doświadczonego specjalisty.

Plastyka chirurgiczna powiek górnych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Pepper, Jon-Paul, and Jeffrey S. Moyer. "Upper blepharoplasty: the aesthetic ideal." Clinics in plastic surgery 40.1 (2013): 133-138. Balzani, Alberto, et al. "Novel approach with fractional ultrapulse CO2 laser for the treatment of upper eyelid dermatochalasis and periorbital rejuvenation."Lasers in medical science 28.6 (2013): 1483-1487. Baker, Sterling S., et al. "Carbon dioxide laser blepharoplasty." Ophthalmology 91.3 (1984): 238-244. Leclère, Franck Marie, et al. "Long-term outcomes of laser assisted blepharoplasty for ptosis: About 104 procedures in 52 patients." Journal of Cosmetic and Laser Therapy 15.4 (2013): 193-199. Sorensen, Robert H., et al. "Combination Laser Resurfacing with Facial Plastic Surgery is Superior to Lasers Alone." The American Journal of Cosmetic Surgery 32.1 (2015): 12-17; http://www.medscape.com/

Dodaj komentarz

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska