Laserowa tomografia siatkówki HRT w diagnostyce jaskry

Jaskra to choroba, której częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem i osiąga 10% u osób po 80 roku życia. Jest to również częsta przyczyna całkowitej utraty wzroku. Wczesne wykrycie wzrostu ciśnienia śródgałkowego umożliwia wdrożenie leczenia i zahamowanie - albo przynajmniej znaczne spowolnienie - przebiegu choroby.

Jaskrą nazywamy grupę schorzeń, których cechą wspólną jest występowanie zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego, co prowadzi do atrofii nerwu wzrokowego i powstawania ubytków w polu widzenia. Jaskra jest odpowiedzialna za 10% przypadków całkowitej utraty wzroku w krajach wysoko rozwiniętych i cierpi na nią aż 1,5% osób, które ukończyły 40 r.ż. Jaskra może po raz pierwszy objawić się ostrym atakiem, który powoduje m.in. wystąpienie ostrego bólu gałki ocznej, pogorszenie ostrości wzroku, światłowstręt oraz nudności i wymioty. Może się także rozwijać podstępnie nie dając żadnych objawów, wywoływać stopniowe pogarszanie ostrości wzroku do bliży lub powodować powstawanie ubytków w polu widzenia. 

Badanie HRT od 80 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

U pacjentów z rozpoznaną jaskrą stosuje się przede wszystkim leczenie farmakologiczne, którego zadaniem jest zatrzymanie procesu uszkadzania nerwu wzrokowego. Jeśli takie leczenie nie jest w stanie zatrzymać przebiegu choroby, stosuje się leczenie operacyjne. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się laser, przy pomocy którego wykonuje się przecięcia sieci beleczkowania, co ułatwia odpływ cieczy wodnistej. Istnieje także możliwość stosowania klasycznych zabiegów chirurgicznych obniżających ciśnienie w gałce ocznej.

Co to jest laserowa tomografia siatkówki HRT?

Objawy jaskry, o ile w ogóle wystąpią, mogą być bardzo niespecyficzne. Wówczas jaskrę można wykryć tylko podczas badania okulistycznego. Okulista w badaniu dna oka może dostrzec zmiany w obrębie tarczy nerwu wzrokowego, wzmożone ciśnienie wewnątrzgałkowe w badaniu tonometrem oraz ubytki w badaniu pola widzenia. Badania te są jednak mało dokładne i niewielkie zmiany mogą nie zostać uwidocznione. Tymczasem w leczeniu jaskry bardzo istotne jest wczesne jej wykrycie. Wtedy jest największa szansa na powodzenie leczenia oraz w najmniejszym stopniu uszkodzony zostaje nerw wzrokowy. W celu szybkiego wykrycia jaskry powinno się badać wszystkich ludzi, a szczególnie osoby w wieku starszym oraz pacjentów z chorobami naczyniowymi, migreną, zaburzeniami endokrynologicznymi i niskim ciśnieniem tętniczym. W diagnostyce i ocenie zaawansowania jaskry przydatne jest badanie tomografem siatkówkowym Heidelberga (Heidelberg Retina Tomograf- HRT).

Tomograf siatkówkowy Heidelberga jest to urządzenie, którego zadaniem jest tworzenie i analizowanie obrazów tylnego odcinka gałki ocznej. Przy jego pomocy udaje się precyzyjnie określić między innymi powierzchnię tarczy nerwu wzrokowego, powierzchnię zagłębienia tarczy i średnią grubość włókien nerwowych. Aparat potrafi ocenić stopień zaawansowania jaskry, uwzględniając obraz nerwu wzrokowego uzyskany podczas badania. Uzyskane wyniki można z sobą porównywać i uzyskać ocenę progresji zmian, która następuje wraz z upływającym czasem.

Urządzenie HRT, dzięki zastosowaniu skaningu laserowego oraz laserowego pomiaru Dopplera, posiada zdolność oceny przepływu krwi przez siatkówkę oraz w tarczy nerwu wzrokowego. Uznaje się, że zaburzenia perfuzji (przepływu krwi) mają ogromne znaczenie w powstawaniu uszkodzeń nerwu wzrokowego i ich wykrycie pozwala na wcześniejsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. Podobne znaczenie ma wykrywanie przez laserowy tomograf siatkówki uszkodzeń nerwów w obrębie siatkówki, które pojawiają się wcześniej niż uszkodzenie samego nerwu wzrokowego. Dodatkową zaletą płynącą z diagnostyki jaskry przy pomocy tomografu laserowego HRT jest fakt, iż w badaniu można wykryć wczesne zmiany w obrębie siatkówki, np. obrzęk plamki żółtej w cukrzycy.

Badanie HRT
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: "Jaskra" Przewodnik Lekarza 2000, 2 ,10, 88-96; "Co nowego w diagnostyce i terapii jaskry" Borgis - Postępy Nauk Medycznych 2/2001, s. 43-47

Autor:

Komentarze (1)

Rafał 3 lata temu

dzięki HRT ciągle widzę, bo OCT ani GDX nie były w stanie wykryć zmian na mojej tarczy nerwu wzrokowego. Odpowiedz

Ocena tarczy nerwu wzrokowego w diagnostyce jaskry

Ocena tarczy nerwu wzrokowego w diagnostyce jaskry

Jaskra to grupa chorób, które charakteryzują się podstępnym, wieloletnim przebiegiem, mogącym w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do utraty wzroku. Według magazynu The British Journal of Opthalmology, w 2020 roku liczba chorych na jaskrę...

Co to jest laserowa tomografia siatkówki HRT

Co to jest laserowa tomografia siatkówki HRT

Na jaskrę w roku 2020 cierpieć może nawet 80 milionów ludzi na świecie - podaje Glaucoma Research Society of Canada. Wśród objawów tej wywołującej ślepotę choroby wymienia się m.in. ubytki pola widzenia czy dolegliwości bólowe, pojawiają...

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska