Laserowe usunięcie migdałków podniebiennych - zalety

Migdałki podniebienne usuwano już 2 000 lat temu. Współcześnie zabiegi tego typu wykonywać można zarówno klasycznie, przy użyciu skalpela, jak i z wykorzystaniem znacznie nowszych technik. Jedną z nowocześniejszych metod jest laserowe usuwanie migdałków podniebiennych, czyli zabieg, którym pacjenci mogą być zainteresowani ze względu na kilka jego zalet.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Migdałkami nazywa się skupiska tkanki limfatycznej, które występują m.in. w obrębie gardła czy pomiędzy łukami podniebiennymi (odpowiednio, ze względu na lokalizację, wyróżnia się migdałek gardłowy i migdałki podniebienne). U niektórych pacjentów ze strukturami tymi związane są liczne problemy - zdarzają się osoby, u których migdałki wyjątkowo często ulegają procesom zapalnym, istnieje również możliwość, że przez ich przerost pojawią się zaburzenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe, mogące manifestować się np. chrapaniem. 

W razie istnienia u pacjenta medycznych wskazań, migdałki podniebienne można usunąć - taki zabieg nazywany jest tonsillektomią. Wyróżnia się różne sposoby resekcji migdałków podniebiennych - stosowane bywają zarówno tradycyjne zabiegi chirurgiczne, jak i metody zdecydowanie nowsze, takie jak ablacja falami o częstotliwości radiowej czy procedury laserowego usuwania migdałków.

Jakie są zalety laserowego usuwania migdałków podniebiennych?

Różnego rodzaju procedury laserowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem pacjentów. Spowodowane jest to chociażby tym, że lasery - w porównaniu do zastosowania tradycyjnego skalpela chirurgicznego - zwykle pozwalają na ograniczenie inwazyjności zabiegów. Czy podobnie jest w przypadku laserowego usuwania migdałów podniebiennych?

Tonsillektomię laserową wyróżnia przede wszystkim to, że może ona być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym. Jest to główna odmienność tych zabiegów w porównaniu do tradycyjnej chirurgii, w której istnieje konieczność wprowadzenia pacjenta w stan znieczulenia ogólnego. Dzięki takiej możliwości zabieg można przeprowadzać w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że pacjent nie musi pozostawać w szpitalu - powrót do domu jest możliwy nawet tego samego dnia. Szybko można także wrócić do codziennych obowiązków - można się ich podjąć już w ciągu doby od przebycia procedury laserowej tonsillektomii.

Wśród zalet laserowego usuwania migdałów podniebiennych trzeba także wymienić jedno ze zjawisk, związanych z ich usuwaniem, którym są krwawienia. Emitowana podczas zabiegu energia laserowa działa nie tylko na tkankę limfatyczną, ale również i na naczynia krwionośne - w trakcie procedury dochodzi do ich koagulacji, dzięki czemu ryzyko wystąpienia krwawień w krótkim okresie po procedurze ulega zmniejszeniu.

Kolejnym aspektem, który można uznać za zaletę zabiegu laserowej tonsillektomii, jest czas jego trwania. Do przeprowadzenia resekcji migdałków podniebiennych przy użyciu lasera wystarczy bowiem nawet 20-30 minut - pacjenci nie muszą się więc obawiać, że spędzą dużo czasu w gabinecie lekarskim.

Poza zaletami technik zabiegowych pacjenci interesują się zwykle również kosztami ich przebycia. Ceny laserowego usunięcia migdałów podniebiennych w poszczególnych polskich nierzadko znacznie się różnią. Przykładowo, w Lublinie zabieg można przebyć za 2 600 złotych, z kolei placówki krakowskie oferują analogiczną procedurę w cenie od 4 000 złotych.

Źródła: www.ncbi.nlm.nih.gov; www.medicalhealthtests.com; www.nice.org.uk

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usunięcie migdałków podniebiennych laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…