Laserowe usuwanie znamion barwnikowych

Jeden z największych przesądów ludowych mówi o tym, aby powstałych zmian skórnych „nie ruszać”, bo mogą zezłośliwieć. Nic bardziej błędnego. Zgodnie z zasadą "lepiej zapobiegać niż leczyć", dużą część znamion należy usuwać, aby zapobiec ich transformacji do czerniaka lub innego nowotworu skóry. Jedną z najnowszych technik, wykorzystywanych do likwidacji niechcianych lub podejrzanych znamion barwnikowych, jest ta z użyciem lasera.

Znamiona skórne są częstym defektem kosmetycznym. Szacuje się, że każdy dorosły człowiek ma ich średnio 20. Zazwyczaj rozwijają się one w okresie dojrzewania i dorosłości, a jedynie niewielki ich odsetek stanowią zmiany wrodzone. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

W dermatologii rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje znamion barwnikowych - naskórkowe oraz skórne. Do pierwszej grupy zalicza się znamiona płaskie czyli plamy barwnikowe, które mogą być różnego kształtu i wielkości, wyraźnie odgraniczone od reszty skóry i powiększające się w okresie wzrastania, oraz plamy soczewicowate, pojawiające się w dzieciństwie i zazwyczaj występujące na tułowiu. Z kolei znamiona melanocytowe komórkowe, potocznie nazywane „pieprzykami”, są częste i zazwyczaj brązowe, choć mogą być barwy skóry zdrowej. Co więcej, ich powierzchnia może być gładka, wypukła, a nawet brodawkująca. Szczególnym typem zmian barwnikowych komórkowych jest znamię błękitne, które, ze względu na nagromadzenie melanocytów, przyjmuje zabarwienie szarobłękitne.

Na czym polega usuwanie znamion barwnikowych z użyciem lasera?

Choć wiele znamion stanowi jedynie niewielki defekt kosmetyczny, to niektóre, na skutek drażnienia czy promieniowania UV, mogą stać się punktem dla transformacji nowotworowej. Dlatego też istotne jest, aby uważnie obserwować wszystkie zmiany skórne i w razie potrzeby zawczasu je usunąć.

Jedną z aktualnie najpopularniejszych likwidacji tego typu zmian jest usuwanie znamion barwnikowych laserem CO2. Procedura rozpoczyna się od miejscowego znieczulenia skóry. Następnie lekarz, zazwyczaj dermatolog lub chirurg, nakierowuje wiązkę światła na znamię skórne. Metoda jest bezkontaktowa, dlatego nie ma żadnego ryzyka, związanego z przeniesieniem zakażenia, np. WZW typu B. Istotą działania lasera jest ogrzanie tkanki, co powoduje proces jej denaturacji oraz wyparowywania z niej wody, a w konsekwencji spalenie. Dzięki zdolnościom termokoagulacji nie dochodzi do krwawienia. Dodatkowymi plusami procedury jest brak konieczności stosowania szwów - co za tym idzie, powstałe blizny są mniejsze lub nie ma ich wcale. Sam zabieg jest krótki i po jego wykonaniu można powrócić do codziennych czynności. Dzięki użyciu lasera nie dochodzi do uszkodzenia okolicznych tkanek, przez co okres rekonwalescencji jest krótszy, a proces gojenia powstałej ranki trwa około 1-2 tygodni do 4 w przypadku usunięcia dużych zmian. W tym czasie należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Zanim jednak dojdzie do zabiegu, konieczna jest wcześniejsza wizyta u specjalisty. Musi on za pomocą dermatoskopu ocenić wielkość oraz wygląd znamienia. Nie wszystkie bowiem znamiona barwnikowe mogą zostać usunięte za pomocą lasera. Jeśli zmiana skórna wydaje się być podejrzana, konieczne będzie usunięcie jej chirurgiczne wraz z zachowaniem bezpiecznego marginesu zdrowej skóry oraz wykonanie badania histopatologicznego.

Zabiegi z użyciem lasera przeznaczone są do usunięcia znamion o charakterze łagodnym, nie tylko z powodu estetycznych, ale także medycznych. Wycięcie zmian skórnych poleca się szczególnie osobom, które zauważyły, że ich „pieprzyki” uległy powiększeniu czy zmieniły swoją barwę, a kształt stał się nieregularny. Ponadto laserowe usunięcie znamion zaleca się w miejscach, gdzie są one drażnione, a także na owłosionej skórze głowy, gdzie systematyczna obserwacja jest utrudniona.

Laserowe wycięcie znamion skórnych przeprowadzane jest w wielu gabinetach dermatologiczny, a koszt zabiegu waha się od 100 do 300 zł.

Laserowe usuwanie zmian skórnych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.mp.pl; www.termedia.pl; Jabłońska S., et al., Choroby skóry i choroby przenoszone droga płciową, PZWL, Warszawa 2010

Autor:

Dodaj komentarz

Czy kurzajki trzeba leczyć?

Czy kurzajki trzeba leczyć?

Kurzajki to małe, szarawe brodawki, występujące na powierzchni skóry. Pojawiają się głównie na dłoniach i stopach. Za ich powstawanie odpowiedzialny jest wirus HPV – ten sam, który wiązany jest z rakiem szyjki macicy. Jednak kurzajki nie...

Naczyniaki łagodne a złośliwe

Naczyniaki łagodne a złośliwe

W naczyniach krwionośnych, tak samo jak w innych tkankach, mogą pojawić się stany chorobowe, w tym nowotwory. Naczyniaki nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także w niektórych przypadkach stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia.

U kogo najczęściej pojawiają się tłuszczaki?

U kogo najczęściej pojawiają się tłuszczaki?

Tłuszczak to łagodna zmiana nowotworowa, która występuje w formie guza, zbudowanego z tkanki tłuszczowej. Zmiana taka najczęściej jest bezbolesna, miękka w dotyku, czasem może ulegać przesunięciu. Lipoma nie stanowi przeważnie zagrożenia dla...