Leczenie chrapania i bezdechu sennego aparatem CPAP

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to choroba rozpoznana stosunkowo niedawno. Dotyka coraz większą liczbę osób, szczególnie po 40-tym roku życia, chociaż zdarza się również u dzieci wykazujących nieprawidłowości w budowie anatomicznej w okolicy gardła. Jednym z objawów schorzenia jest chrapanie, a nieleczone może powodować poważne powikłania dla zdrowia: osłabienie koncentracji, dłuższą reakcję psychomotoryczną, choroby serca i układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zawały oraz udary mózgu. Przy bezdechach sennych zwiększone jest również ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz zaburzeń neurologicznych.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Istnieją różne metody leczenia bezdechu sennego, a jedną z nieinwazyjnych i popularnie stosowanych jest oddychanie wspomagane CPAP (Continuous Positive Airway Pressure). Na czym polega ta metoda terapeutyczna i co warto wiedzieć na temat leczenia obturacyjnego bezdechu sennego przy jej zastosowaniu?

W czasie snu organizm nie jest świadomie kontrolowany i pojawia się fizjologiczny, naturalny spadek napięcia mięśni, który u osób zdrowych jest nieodczuwalny i przejawia się jedynie minimalnym osłabieniem oddychania. W przypadku osób cierpiących na OBS jednocześnie z osłabieniem napięcia mięśniowego zapadają się język i gardło, powodując znaczne osłabienie przepływu przez nie powietrza (zbyt małe dla prawidłowego dotlenienia organizmu) lub wręcz jego całkowite ustanie na min. 10 sekund). Takie przerwy w oddychaniu w czasie snu nazywane są epizodami bezdechu i zagrażają zdrowiu, a nawet życiu osoby chorej. Mogą występować kilkadziesiąt razy w ciągu jednej godziny snu.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać leczenie
Sprawdź ofertę »

Istotą bezdechu sennego jest opadanie mięśni gardła. Może to być spowodowane ich osłabieniem, ale również takimi czynnikami jak przerost języka czy otyłość (w szczególności duży obwód szyi, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej uciska gardło, zmniejszając przepływ powietrza). Do czynników ryzyka wystąpienia tej choroby kwalifikuje się również skrzywienie przegrody nosa oraz jego mniejszą drożność, przerosty migdałków czy nieprawidłowości anatomiczne. Dodatkowym zagrożeniem jest spożywanie alkoholu przed snem. Ryzyko wystąpienia OBS jest większe także u osób z niedoczynnością tarczycy oraz gigantyzmem (akromegalia).

Na czym polega leczenie OBS metodą CPAP?

Osoby z potwierdzonym badaniami diagnostycznymi bezdechem nocnym muszą zostać objęte leczeniem, którego rodzaj zależy od stopnia schorzenia oraz jego wpływu na życie pacjenta w ciągu dnia. Celem terapii jest przywrócenie drożności górnych dróg oddechowych, a jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia są aparaty CPAP (tzw. proteza powietrzna), które wspomagają nocne oddychanie. Urządzenie CPAP ma formę specjalnej maski, którą na czas snu pacjent zakłada na nos lub na nos i usta. Jest ona połączona z aparatem, który wytwarza w drogach oddechowych niewielkie ciśnienie dodatnie o charakterze ciągłym. Powoduje powstanie swoistej "poduszki" powietrznej, która zapobiega niedrożności w czasie snu, eliminując problem zapadania się ścian gardła. Powietrze jest pobierane z otoczenia osoby śpiącej i jest najpierw oczyszczane przez system filtrów. Dużą uwagę poświęca się odpowiedniemu doborowi maski, która musi być idealnie dopasowana do twarzy pacjenta. Ponieważ ma wspomagać prawidłowy sen, nie może nigdzie uwierać ani powodować otarć czy odparzeń. Z drugiej strony musi jednak ściśle przylegać do twarzy, by wtłaczane do dróg oddechowych powietrze nie uciekało nieszczelnościami. Maska jest stabilizowana za pomocą specjalnych pasków, które okalają głowę.

Leczenie bezdechu sennego aparatem CPAP
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

W terapii CPAP mogą być stosowane różne typy aparatów wspomagających oddychanie w czasie snu, m.in. inteligentny aparat automatyczny autoCPAP. Urządzenia same dobierają ciśnienie terapeutyczne wdychanego powietrza, dopasowując do potrzeb pacjenta, często zmieniając je kilka razy w ciągu nocy, także w zależności od przyjętej podczas spania pozycji. Dodatkowo mają funkcję zapamiętywania różnych parametrów z czasu snu, np. tego, czy pojawiały się bezdechy lub chrapanie. Jest to doskonałe rozwiązanie w trakcie monitorowania leczenia i jego efektów. Stosuje się także aparaty typu BiPAP, które posiadają funkcję rozróżniania wdechu i wydechu. Dzięki temu mogą obniżać wielkość ciśnienia wydechowego, zwiększając dodatkowo komfort snu i jego efektywność.


Dodaj komentarz

Leczenie bezdechu sennego aparatem CPAP

Leczenie bezdechu sennego aparatem CPAP

Obturacyjny bezdech senny to poważna dolegliwość, prowadząca do zaburzeń struktury snu a w konsekwencji m.in. do niedotlenienia organizmu i uczucia ciągłego zmęczenia w ciągu dnia. Jedną z najskuteczniejszych metod jego leczenia jest stosowanie...

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...