Leczenie chrapania metodą elektrokoagulacji

Chrapanie to uciążliwa dolegliwość, i to nie tylko dla osoby bezpośrednio nim dotkniętej. Według danych CBOS, chrapanie dotyczy w Polsce aż 13 milionów osób, z czego zdecydowaną większość stanowią mężczyźni. Ma to związek z anatomiczną budową ich dróg oddechowych, które są węższe niż u kobiet. Choć często chrapanie utożsamiane jest ze smacznym snem, to nie należy go bagatelizować - przyczyn chrapania może być bowiem wiele. Ważne jest, że chrapanie można obecnie skutecznie leczyć. Jedną z takich nowoczesnych metod zabieg elektrokoagulacji.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Przyczyny chrapania

Jedną z najczęstszych przyczyn chrapania jest przerost małżowin nosowych, czyli anatomicznych struktur, współtworzących ściany jamy nosowej. Skutkuje to zmniejszeniem średnicy przewodów nosowych i utrudnia swobodny przepływ powietrza. Kiedy podczas snu dodatkowo dochodzi do zmniejszenia napięcia tkanek podniebienia i ich zapadania się, wykonanie wdechu wymaga nasilonej pracy przepony oraz mięśni wdechowych, czego słyszalnym efektem jest właśnie chrapanie. 

Chrapanie samo w sobie nie jest groźne jednak może prowadzić do obturacyjnego bezdechu sennego, który z kolei znacząco podnosi ryzyko zgonu  z przyczyn sercowo-naczyniowych. Warto zatem udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę chrapania oraz zastosować odpowiednie leczenie. 

Na czym polega metoda elektrokoagulacji w leczeniu chrapania?

Zastosowanie metody elektrokoagulacji w leczeniu chrapania jest nowoczesną metodą, która zasadniczo ma na celu zmniejszenie objętości małżowin nosowych, a tym samym poszerzenie przewodów nosowych. Dzięki temu zwiększa się ich drożność, co ułatwia wykonywanie wdechu. Jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent tego samego dnia może powrócić do swoich codziennych aktywności. Specjalista wykonujący zabieg znieczula błonę śluzową jamy nosowej za pomocą specjalnego aerozolu oraz dodatkowo umieszczając w przewodach nosa setony nasączone środkiem znieczulającym

Ważne: Metoda elektrokoagulacji udrażnia przewody nosowe, ułatwiając wykonywanie wdechu podczas spania.

Następnie lekarz wprowadza do nosa specjalne urządzenie, które emituje fale radiowe o określonej częstotliwości. Końcówkę urządzenie wkłuwa się delikatnie wgłąb przerośniętych małżowin nosowych dolnych i przez kilka sekund wytwarzane fale radiowe powodują lokalne ogrzanie tkanek. Prowadzi to do wytworzenia się blizny łącznotkankowej, a procesy gojenia doprowadzają w efekcie finalnym do obkurczenia tkanek objętych bliznowaceniem. Doprowadza to również do ściągnięcia tkanek sąsiadujących. Ważne jest, że procesy te zachodzą wewnątrz małżowiny, a nie na jej powierzchni, co bezpośrednio przekłada się na komfort odczuwany po zabiegu. Powtórzenie całej procedury konieczne jest czasem 2 lub 3-krotnie w zależności od pierwotnej wielkości małżowiny nosowej. 

Zalecenia dla pacjenta po zabiegu elektrokoagulacji

Bezpośrednio po zabiegu elektrokoagulacji pacjent udaje się do poczekalni, gdzie spędza około pół godziny. Po tym czasie może on udać się do domu pod warunkiem, że czuje się dobrze i nie występują żadne komplikacje. Zaleca się, aby bezpośrednio po zabiegu pacjent unikał wzmożonego wysiłku fizycznego czy wysokich temperatur - należy zatem zrezygnować z gorących kąpieli czy wizyty w saunie. Należy także unikać spożywania gorących pokarmów i napojów

Procesy gojenia po leczeniu chrapania metodą elektrokoagulacji mogą trwać nawet do 10 dni i w tym czasie może dojść do dodatkowego upośledzenia drożności przewodów nosowych oraz nasilenia chrapania. Jest to zwykle związane z obrzękiem, jaki rozwija w tkankach poddanych zabiegowi i nie powinno wzbudzać w pacjencie niepokoju. Wszelki dyskomfort bólowy można łagodzić stosując dostępne w aptece bez recepty środki przeciwbólowe.

Kiedy i gdzie leczyć chrapanie metodą elektrokoagulacji

Elektrokoagulacja jest zabiegiem skutecznym jednak przed podjęciem decyzji o zabiegu należy poddać się badaniu otolaryngologicznemu, które pozwoli ustalić, czy przyczyną chrapania są w istocie przerośnięte małżowiny nosowe. W trakcie badania otolaryngolog oceni małżowinę nosową, migdałki, stan podniebienia oraz nasadę języka. Jeżeli małżowiny nosowe to niegłówna przyczyna chrapania wówczas ich korekcja może nie przynieść tak satysfakcjonujących efektów. 

Bibliografia:

  • www.nhs.uk;
  • www.webmd.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie chrapania / bezdechu sennego metodą elektrokoagulacji

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…