Leczenie nietrzymania moczu u kobiet metodą Burcha

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet metodą Burcha

Nietrzymanie moczu dotyczyć może pacjentów obu płci, jednakże znacznie częściej występuje ono u kobiet. Pacjentki mogą podejmować próby radzenia sobie z tą przypadłością same (np. poprzez trening mięśni dna miednicy), jednak takowe postępowanie może po prostu nie wystarczyć. Chorym zaoferowane mogą zostać różne techniki zabiegowego leczenia nietrzymania moczu: jedną z nich jest metoda Burcha.

Nietrzymanie moczu to nie jedno, a w zasadzie grupa schorzeń, objawiająca się mimowolnymi wyciekami moczu. Jedną z jego odmian stanowi postać wysiłkowa, w której dolegliwości występują na skutek wykonywania różnych czynności, takich jak kaszel, śmiech czy podnoszenie cięższych rzeczy. Ta postać może być uznana za szczególnie uciążliwą, ogranicza bowiem możliwość wykonywania przez pacjentkę naprawdę zwyczajnych aktywności, takich jak choćby udział w spotkaniach towarzyskich. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Zapewne ze względu na skalę problemu (według nhs.uk, mimowolnych mikcji może doświadczać nawet 3 do 6 milionów brytyjskich kobiet), dostępnych jest wiele różnych technik leczenia nietrzymania moczu. Wyróżnia się opcje niezabiegowe (terapia bio-feedback, ćwiczenia mięśni Kegla), jak i procedury chirurgiczne, których przedstawicielem jest zabieg metodą Burcha.

Na czym polega leczenie nietrzymania moczu u kobiet metodą Burcha?

Operacja Burcha znana jest w świecie medycznym od 1961 roku. Oczywiście podlegała ona modyfikacjom, takim jak choćby wykonanie zabiegu laparoskopowo, do czego doszło w 1991 roku. Mimo upływu czasu technika nadal jest wykorzystywana i służy leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.

Medycznym terminem, określającym cel omawianej techniki, jest kolposuspensja. W tym wypadku oznacza to podniesienie szyi i umocowanie tej części pęcherza moczowego przy pomocy szwów do tzw. więzadła Coopera (określanego też jako więzadło biodrowo-grzebieniowe). Dokonanie takiej ingerencji ma na celu stabilizację położenia cewki moczowej, przez co możliwe jest nawet całkowite ustąpienie pojawiania się mimowolnych mikcji.

Leczenie nietrzymania moczu metodą Burcha przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonywany jest techniką klasyczną (otwartą) lub laparoskopowo. Dostęp do struktur znajdujących się w przestrzeni załonowej odbywa się poprzez jamę brzuszną. W trakcie zabiegu dochodzi do przytwierdzenia bocznych tkanek otaczających cewkę moczową do wcześniej wspomnianego więzadła przy pomocy niewchłanialnych szwów. Po przebyciu operacji pacjentka musi pozostać w szpitalu, jeżeli będzie ona szybko dochodziła do siebie, powrót do domu możliwy będzie w ciągu 1 do 3 dni po przebyciu zabiegu. Okres rekonwalescencji jest różny, zależy on od techniki wykonania procedury: w przypadku zabiegu laparoskopowego powrót do codziennych obowiązków możliwy jest w ciągu 1-2 tygodni, z kolei po operacji techniką otwartą urlop raczej powinien trwać dłużej, bo od dwóch do czterech tygodni.

Efekty zabiegów leczenia NTM metodą Burcha można ocenić jako stosunkowo zadowalające. Przytaczane przez portal emedicine.medscape.com wyniki badań informują, że przebycie omawianej operacji pozwało uzyskać wyleczenie u 68,9 do nawet 88% pacjentek (rozbieżności wynikają z tego, że analizowano badania naukowe oceniające skuteczność metody pochodzące od różnych autorów).

Skuteczność tej formy leczenia nietrzymania moczu oceniali także polscy lekarze. W pracy "Laparoskopowa kolposuspensja sposobem Burcha i operacja TVT w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet" specjaliści z Lublina informują, że po zabiegu ustąpienie dolegliwości odnotowano u 72,2% pacjentek. Na uwagę zasługuje jeszcze jeden wspominany przez autorów tej pracy fakt - powikłania po zabiegu były rzadkie (na 128 operowanych pacjentek pojawiły się one u 12 z nich).

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet metodą Burcha
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.emedicine.medscape.com; www.webmd.com; www.libramed.pl; www.nhs.uk; Rechberger T., Skorupski P., Baranowski W., Adamiak A., Miturski R., Jakowicki J., Laparoskopowa kolposuspensja sposobem Burcha i operacja TVT w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet, Nowa Medycyna 3/2001, Borgis

Dodaj komentarz

Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D w stomatologii

Tomografia CBCT 3D jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej stosowanych m.in. w stomatologii. Pozwala precyzyjnie zaplanować leczenie kanałowe, protetyczne, jak również implantologiczne, a także zapobiec przykrym niespodziankom... więcej »

Pantomogram i Cefalometria

Pantomogram i Cefalometria

Diagnostyka obrazowa jest dzisiaj złotym standardem w stomatologii. Pozwala uzyskać dokładny obraz nie tylko zębów, ale także otaczających ich tkanek i kości, co zwiększa skuteczność leczenia ortodontycznego, protetycznego czy endodontycznego i... więcej »

Leczenie hemoroidów metodą Barrona

Leczenie hemoroidów metodą Barrona

Hemoroidy, nazywane inaczej guzkami krwawniczymi, są naturalnym elementem ludzkiej budowy anatomicznej, umożliwiającym prawidłową pracę końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli wydalanie. Umiejscowione są przede wszystkim w odbycie. Problem... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.