Leczenie nietrzymania moczu u kobiet metodą Burcha

Nietrzymanie moczu dotyczyć może pacjentów obu płci, jednakże znacznie częściej występuje ono u kobiet. Pacjentki mogą podejmować próby radzenia sobie z tą przypadłością same (np. poprzez trening mięśni dna miednicy), jednak takowe postępowanie może po prostu nie wystarczyć. Chorym zaoferowane mogą zostać różne techniki zabiegowego leczenia nietrzymania moczu: jedną z nich jest metoda Burcha.

Nietrzymanie moczu to nie jedno, a w zasadzie grupa schorzeń, objawiająca się mimowolnymi wyciekami moczu. Jedną z jego odmian stanowi postać wysiłkowa, w której dolegliwości występują na skutek wykonywania różnych czynności, takich jak kaszel, śmiech czy podnoszenie cięższych rzeczy. Ta postać może być uznana za szczególnie uciążliwą, ogranicza bowiem możliwość wykonywania przez pacjentkę naprawdę zwyczajnych aktywności, takich jak choćby udział w spotkaniach towarzyskich. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Zapewne ze względu na skalę problemu (według nhs.uk, mimowolnych mikcji może doświadczać nawet 3 do 6 milionów brytyjskich kobiet), dostępnych jest wiele różnych technik leczenia nietrzymania moczu. Wyróżnia się opcje niezabiegowe (terapia bio-feedback, ćwiczenia mięśni Kegla), jak i procedury chirurgiczne, których przedstawicielem jest zabieg metodą Burcha.

Na czym polega leczenie nietrzymania moczu u kobiet metodą Burcha?

Operacja Burcha znana jest w świecie medycznym od 1961 roku. Oczywiście podlegała ona modyfikacjom, takim jak choćby wykonanie zabiegu laparoskopowo, do czego doszło w 1991 roku. Mimo upływu czasu technika nadal jest wykorzystywana i służy leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.

Medycznym terminem, określającym cel omawianej techniki, jest kolposuspensja. W tym wypadku oznacza to podniesienie szyi i umocowanie tej części pęcherza moczowego przy pomocy szwów do tzw. więzadła Coopera (określanego też jako więzadło biodrowo-grzebieniowe). Dokonanie takiej ingerencji ma na celu stabilizację położenia cewki moczowej, przez co możliwe jest nawet całkowite ustąpienie pojawiania się mimowolnych mikcji.

Leczenie nietrzymania moczu metodą Burcha przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonywany jest techniką klasyczną (otwartą) lub laparoskopowo. Dostęp do struktur znajdujących się w przestrzeni załonowej odbywa się poprzez jamę brzuszną. W trakcie zabiegu dochodzi do przytwierdzenia bocznych tkanek otaczających cewkę moczową do wcześniej wspomnianego więzadła przy pomocy niewchłanialnych szwów. Po przebyciu operacji pacjentka musi pozostać w szpitalu, jeżeli będzie ona szybko dochodziła do siebie, powrót do domu możliwy będzie w ciągu 1 do 3 dni po przebyciu zabiegu. Okres rekonwalescencji jest różny, zależy on od techniki wykonania procedury: w przypadku zabiegu laparoskopowego powrót do codziennych obowiązków możliwy jest w ciągu 1-2 tygodni, z kolei po operacji techniką otwartą urlop raczej powinien trwać dłużej, bo od dwóch do czterech tygodni.

Efekty zabiegów leczenia NTM metodą Burcha można ocenić jako stosunkowo zadowalające. Przytaczane przez portal emedicine.medscape.com wyniki badań informują, że przebycie omawianej operacji pozwało uzyskać wyleczenie u 68,9 do nawet 88% pacjentek (rozbieżności wynikają z tego, że analizowano badania naukowe oceniające skuteczność metody pochodzące od różnych autorów).

Skuteczność tej formy leczenia nietrzymania moczu oceniali także polscy lekarze. W pracy "Laparoskopowa kolposuspensja sposobem Burcha i operacja TVT w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet" specjaliści z Lublina informują, że po zabiegu ustąpienie dolegliwości odnotowano u 72,2% pacjentek. Na uwagę zasługuje jeszcze jeden wspominany przez autorów tej pracy fakt - powikłania po zabiegu były rzadkie (na 128 operowanych pacjentek pojawiły się one u 12 z nich).

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet metodą Burcha
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.emedicine.medscape.com; www.webmd.com; www.libramed.pl; www.nhs.uk; Rechberger T., Skorupski P., Baranowski W., Adamiak A., Miturski R., Jakowicki J., Laparoskopowa kolposuspensja sposobem Burcha i operacja TVT w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet, Nowa Medycyna 3/2001, Borgis

Autor:

Dodaj komentarz

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Chorobami kwalifikującymi się do całkowitej operacji tarczycy (łac. strumectomia totalis bilateralis), są między innymi nowotwory gruczołu tarczowego, wśród nich rak brodawkowaty, pęcherzykowy i rdzeniasty tarczycy, a także rak...

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Rozwój medycyny zabiegowej, zmierzający obecnie w kierunku jak najmniejszej ingerencji i inwazyjności, trwa już od pewnego czasu i przebiega w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak również w przypadku chirurgii endokrynologicznej, która jest w...